Ana SayfaKültür Sanat18 maddede Jean-Léon Gérôme...

18 maddede Jean-Léon Gérôme kimdir neyin fesidir

Fransız ressam Gérôme, heykeltraş, öğretmen ve Oryantalizm akımının en önemli sanatçılarındandır. Tarihsel ve oryantalist stilde resimler yapmıştır. Özellikle Osmanlı coğrafyasını gezerek yaptığı tablolarla tanınmıştır.
Yaşamının son 25 yılında heykelle de uğraşmış, bir çok ünlü ressamın öğretmeni olmuştur. Öğrencileri arasında Odilon, Redon, Thomas Eakins, Mary Cassatt, Osman Hamdi Bey ve Şeker Ahmet Paşa gibi ünlü ressamlar bulunur.

Diğer listelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

1. 

Jean-Léon Gérôme, 11 Mayıs 1824’de Fransa’nın Vesoul kasabasında Pierre Gérôme ve Claude Francoise Gérôme’nin ilk oğlu olarak dünyaya geldi. Okulda çok küçük yaşlarından itibaren hep takdir görmüş ve birçok dersin yanında yağlıboya çalışmaları için de ödül almıştır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (6)

 

2.

Resim konusunda 14 yaşında eğitime başlamış, 1840 yılında okulunu bitirmiş ve zamanın en ünlü ressamı Paul Delaroche’e bir tavsiye mektubu ile Paris’e gitmiştir.
Paris’te çalıştığı atölyedeki çalışma disiplini çok sıkıdır. Sabahları 5 saat çizim ve her çizim için sarf edilen bir hafta.JEAN LEON GEROME KİMDİR (1)

 

3.

Öğleden sonraları ise şahsi çalışmalar ki sokaklarda yapılan çizimler, tabiat ta çalışılan resimler veya büyük ressamların önemli yağlıboya tablo çalışmalarının tekrar edilmesi. Bunlar yetmezmiş gibi Jean-Léon Gérôme anatomi ve perspektif konusunda ekstra dersler de alır. Aynı zamanda babasının kendisine sağladığı maddi imkânlar sebebiyle atölyede de cok popüler bir insan olmuştur. Evi her zaman diğer sanatçı arkadaşları için açıktır ve hatta zaman zaman onları tok tutabilmek adına kendi aç kalmayı göze almaktadır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (18)

 

4.

Tahsilinin 3’üncü yılında, Vasoul’den tatilden döndükten sonra Delaroche’nin atölyesinin kapandığını öğrenir. Delaroche karısının ölümünden sonra depresyona girmiştir. Bu safhada Gérôme hocasının Roma’ya gitmek istediğini öğrenir ve onunla birlikte gitmek ister. Daha sonraları Gérôme Roma’da geçen bu yıllarını mutlulukla anacaktır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (17)

 

5.

İtalya’da antika tabloları incelemek ile uğraşır. Özellikle Napoli Müzesi’nde çok vakit geçirir. Ancak tifo hastalığına yakalanır ve annesi gelerek kendisine bakmak zorunda kalır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (16)

 

6.

1844’de Paris’e döner ve Charles Gleyre’nin atölyesine katılır. Gleyre’nin daha sonra meşhur ve başarılı olacak bir çok öğrencisi vardır. Kendisi klasik ve mitolojik konulara çok ilgi duyan bir hoca olduğu için Gérôme de aynı şekilde etkilenir ve özellikle tablolarının detaylı olması hususunda yönlenir.JEAN LEON GEROME KİMDİR (15)

 

7.

Aynı zamanda Orta Doğu bölgesine de özel bir ilgi duymaya başlar ki bu bölge kendisinin daha sonraları bir şekilde kaderi olacaktır.
Takip eden yıllarda Fransız hükümetleri sanatçı ve artistlere destek vermeye başlamıştır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (14)

 

8.

Bundan Gérôme ziyadesi ile nasibini almıştır. Çok çalışkan bir insan olarak sabah erkenden gece geç saatlere kadar delice çalışmış ve büyük başarılar kazanmıştır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (13)

 

9.

1860 yılı itibarı ile Hükümet projeleri ve desteği için çok pahalı bir ressam haline gelmiş ve Jean-Léon Gérôme daha fazla serbest çalışma için imkân ve zaman bulabilmiştir. 1855’te Türkiye’ye 1857’de ise Mısır’a gitmiş ve buralarda yapmış olduğu tablolar ilgi ile karşılanmış ve kendisine Oryantalist (veya Etnografik) Ressam kariyerini kazandırmıştır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (12)

 

10.

1861 sonunda Marie Goupil ile evlenmiştir. Goupil önemli bir sanat ajanıdır, birçok ülkede galerileri vardır. Gérôme çifti dört kız bir erkek evlada sahip olmuştur, ama oğulları 1891’de 27 yaşında ölmüştür.JEAN LEON GEROME KİMDİR (11)

 

11.

1868 yılında yeni bir Orta Doğu turuna çıkan Gérôme, artık Arapça da konuşabiliyor olarak dolaşmış ve birçok eserler yaratmıştır. 1870 yılı itibarı ile Gérôme şöhretinin zirvesindedir.JEAN LEON GEROME KİMDİR (10)

 

12.

Toplumda elit bir konuma ve birçok nişan ve madalyaya sahiptir. Profesörlük unvanı vardır. Savaşla birlikte Londra’ya gitmiş, ama 1871’de tekrar Paris’teki evine dönmüş, ders vermeye devam etmiştir.JEAN LEON GEROME KİMDİR (9)

 

13.

Seyahatlerine devam edip 1871 kışında Türkiye, 1873’te Cezayir, 1874’te Hollanda’ya, ardından 1879’da tekrar Türkiye, 1880 Mısır, 1881 Yunanistan, vs. derken devamlı seyahat etmiştir.JEAN LEON GEROME KİMDİR (8)

 

14.

Bu sırada dizanteri hastalığına yakalanmış, ama hiç bir zaman titiz çalışmalarından ödün vermemiştir.JEAN LEON GEROME KİMDİR (7)

 

15.

Hayatının son evresinde Empresyonist resme şiddetle karşı çıkmış, hatta bu konuda birçok skandala sebep olmuştur.JEAN LEON GEROME KİMDİR (5)

 

16.

10 Ocak 1904’te kendisini sabah saatlerinde Rembrandt’ın ve kendi tablosunun dibinde ölü olarak bulmuşlardır. Legion de Honour nişanı sahibi olarak devlet törenine hakkı olan Jean-Léon Gérôme, vasiyeti üzerine çok sade bir cenaze töreni ile devlet erkânı, yakın dostları ve sanat adamlarının katılımı ile uğurlanmıştır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (4)

 

17.

Jean-Léon Gérôme zamanının en popüler ve ünlü ressamı olup dünya yüzünde tabloları Oryantal Resim klasmanında en çok tekrar üretilerek satışa arz edilen ressamdır.JEAN LEON GEROME KİMDİR (3)

 

18.

Türkiye’de de en çok Halı Tüccarları ve Hamam temalı eserleri rağbet görmüştür.JEAN LEON GEROME KİMDİR (2)

 

Presshaber.com

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

Sinema endüstrisinin enkazı altında kalan düşük bütçeli 15 film

Bazı filmler gerek düşük bütçesiyle, gerek ülkelerindeki baskılar nedeniyle, gerekse yaşadığı...

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

Karadeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Karadeniz kıyıları, keşfedilmeyi bekleyen zengin kültürel ve tarihi mirasıyla gizli bir...

Tartışı-Yorum

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz...

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki!Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hasan

Hz Ali, Harici İbni Mülcem tarafından şehit edildiğinde, ikinci İmam Hasan otuz yedi yaşındaydı. Al Müctaba (seçkin, seçilmiş) sıfatın erişmişti ve Ehlibeyt’in başına geçmişti.İmam Hasan, babası Hz. Ali’nin defin işlemlerini yaptıktan sonra,  bütün halkı topladı. Ramazan ayının 21....