Ana SayfaHaberlerDünyadanJoe Biden, ABD'nin 46....

Joe Biden, ABD’nin 46. başkanı oldu

• Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı Joseph R. Biden Jr. ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, başkent Vaşington’da düzenlenen törende yemin ederek dört yıllık görevlerine başladı.

“Seçilmem demokrasinin zaferi”

Joe Biden, ABD Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmaya “kendisinin seçilmesinin adaylardan birinin değil, demokrasinin zaferi olduğunu” söyleyerek başladı ve “birkaç gün önce şiddetin temellerini sarstığı Kongre binasında barışçıl bir devir teslim töreni yapıldığını” ifade etti.

Birlik olma vurgusu

Yeni başkan, konuşmasında sık sık “birlik olma” vurgusu yaptı. “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski hâline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var,” diyen Biden, ilerleme sağlamak ve kaosu engellemek için birlik olunması gerektiğini, kendisine oy vermeyenlerin de başkanı olacağını söyledi.

“İttifaklarımızı onaracağız”

Biden, dış politikaya ilişkin olarak “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir,” ifadelerini kullandı.

“Mevcut yaptırımları gözden geçireceğiz”

ABD’de Joe Biden kabinesinin Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki oturumda senatörlerin sorularını yanıtladı. Türkiye hakkındaki bir soruya “Bizim sözde stratejik müttefikimizin, en büyük stratejik rakibimiz Rusya ile aynı çizgide olması kabul edilebilir değil,” sözleriyle cevap veren Blinken, mevcut yaptırımları gözden geçirerek daha fazla yaptırıma gerek olup olmayacağını kararlaştıracaklarını ifade etti.

Çin’den Trump yönetimindeki isimlere yaptırım

Çin hükümeti, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dâhil Donald Trump yönetiminden 28 yetkiliyi yaptırım listesine aldı. Çin Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında kararın ilgili kişilerin “Çin’in iç işlerine ciddi müdahale teşkil eden eylemleri” nedeniyle alındığını ifade etti. Yaptırımlar kapsamında söz konusu kişilerin ve ailelerinin ana kara Çin, Hong Kong ve Makao’ya girişi ile bu kişilerle ilişkili şirketler ve kurumların Çin’de iş yapması yasaklandı.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sinema endüstrisinin enkazı altında kalan düşük bütçeli 15 film

Bazı filmler gerek düşük bütçesiyle, gerek ülkelerindeki baskılar nedeniyle, gerekse yaşadığı...

2016’da start veren en iyi 10 yabancı dizi

Yabancı dizi denildiğinde hemen sıralamaya başlarız: Game Of Thorones, Breaking Bad,...

Yalnız yaşamak için 10 sebep

Toplum olarak sıcak kanlıyız ve geleneksel aile yapıları günümüzde ne kadar...

15 fotoğrafla dünyanın en pofuduk kedileri

Leonardo da Vinci'nin de dediği gibi; ''Kedi bir sanat şaheseridir''. Hele...

Tartışı-Yorum

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...