Ana SayfaTartışı-YorumKerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir savaş.

hakkında Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda İmam Hüseyin

İmam Hüseyin’in akrabaları ve sadık adamları, tamamı yiğitçe dövüşerek şehit düştüler. Bazıları omuzlarına kırbaları, tulumları takıp Fırat’tan su almak için Ömer b.Sad’ın saflarında gedik açmaya çalıştı, bazıları tek başına 15-20 kişiyle  çarpışarak şehit düştüler. Çoğu Küfeli Şii askerler, Desteba’da Daylem’liler üzerine cihad için yola çıkma acelesi içindeydiler. İslam Peygamberinin torununu, beraberindeki ailesi ve yoldaşlarını gözlerini kırpmadan, büyük bir vahşetle katlettiler. Çünkü cihadın ardından gelecek ganimet gözleri kör etmişti. İçlerinde insanlığını anımsayan tek kişi, Tamim kabilesinden Hür b. Yezid oldu. Yezid ordusunun öncü müfrezesinin, genç kumandanıydı. Hür, tek başına İmam Hüseyin’in tarafına geçti ve yiğitçe vuruşarak şehit oldu.    

hakkında Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda 1 İmam Hüseyin

İmam Hüseyin’in üvey kardeşlerinden Abbas, su diye inleyen kadın ve çocukların derdine derman olmak için, su kırbası omuzunda, kılıcıyla safları yararak ırmağa ulaşan tek savaşçı oldu. Abbas, kırbayı doldurup  omuzuna aldı ve yine daldı safların arasına. Çarpışmaktan takati kesilince Yezid’in askerleri, önden ve arkadan saldırıp, iki kolunu birden omuzundan kestiler. Kırbayı dişleriyle tutarak çadıra yetiştirmeye çalışsa da Abbas’ın, üzerine oklar yağmaya başladı. Kırbayı delip suyu toprağa akıttılar ve Abbas’ın vücudunu delik deşik ettiler.

hakkında Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda 3 İmam Hüseyin

Kerbelâ vahşetinin belki de en gaddarcası: İmam Hüseyin, çadırda inleyen bir buçuk yaşındaki oğlunu havaya kaldırarak  bebeğe acımalarını, bir damla su vermelerini istemesiydi. İmam Hüseyin, çocuğunu havaya kaldırırken, Sad İbn Vakkas’ın oğlu Ömer onu gördü. Yanında duran keskin nişancıya Harmele, “Hüseyin’e bir cevap ver” demesiyle, zalim okçu Hüseyin’in elleriyle havaya kaldırdığı bebeğin boğazına ok gönderdi. Bebeği, babasının elinde şehit ettiler. 

hakkında Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda 2 İmam Hüseyin

Yezid’in askerleri, İmam Hüseyin’e bütün güçleriyle saldırdı. İmam Hüseyin, yezidin askerleriyle girdiği çatışma sonucunda aldığı 33 kılıç yarası ve 34 darbeyle yere yıkıldı. Şimr, hemen kılıcını çekip İmam Hüseyin’in kafasını gövdesinden ayırdı. Askerler, ne Peygamberin Ehliyetine, ne de savaş hukuka yakışmayacak saldırılarda bulundular. İmam Hüseyin’in çadırını yağmalayıp; karısı, kızı, oğlu, yakınlarının karısı ve çocuklarını soyup, çırılçıplak bıraktılar. Hüseyin’in kesik başını alan Şimr, hasta olduğundan savaşa katılamayan  oğlu Ali (Zeynelabidin), kadınlar ve çocukları çıplak develere bindirip kafile halinde Şam’a, Yezid’e götürdü. Şimir, 656’daki Sıffin savaşında Hz. Ali’nin yanında yer almış, Yezid’in babası Muaviye’ye karşı Hz. Ali’nin yanında çarpışmıştır. Güç, para, iktidar hırsı; Hz Ali’nin yanında savaşa giren Şimir’e, Hz. Ali’nin  oğlu üçüncü İmam Hüseyin’in kafasını kestirmiştir.

Kerbelâ: bir ders, bir doğru yol feneridir; görmek, anlamak isteyene. Bu dünyada kör olan âhirette de kördür, yolunu daha da şaşırmıştır.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

Doğanın ele geçerdiği dünyanın en güzel balıkçı köyünden 20 fotoğraf

Çin’in Shengsi Adaları olarak bilinen ve 400 adadan oluşan bölgede yer...

20 sözüyle devrimci bir lider: Fidel Castro

Geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran olaylardan Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro 25...

Dahi olmak için hasta olmanın şart olduğunu kanıtlayan 17 şahsiyet

Dahi olmak bazen deli olmaktan geçer. Ya da hayatın büyük bir...

Türkiye sinemasında canlandırdıkları karakterlerle filmlerin önüne geçen 10 oyuncu

Bazen bir filmi muhteşem yapan yönetmenden öte oyuncudur.  Sinema tarihinde bunu başarabilen...

Tartışı-Yorum

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan...

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı...