Ana SayfaTartışı-YorumKerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir savaş.

Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda

İmam Hüseyin’in akrabaları ve sadık adamları, tamamı yiğitçe dövüşerek şehit düştüler. Bazıları omuzlarına kırbaları, tulumları takıp Fırat’tan su almak için Ömer b.Sad’ın saflarında gedik açmaya çalıştı, bazıları tek başına 15-20 kişiyle  çarpışarak şehit düştüler. Çoğu Küfeli Şii askerler, Desteba’da Daylem’liler üzerine cihad için yola çıkma acelesi içindeydiler. İslam Peygamberinin torununu, beraberindeki ailesi ve yoldaşlarını gözlerini kırpmadan, büyük bir vahşetle katlettiler. Çünkü cihadın ardından gelecek ganimet gözleri kör etmişti. İçlerinde insanlığını anımsayan tek kişi, Tamim kabilesinden Hür b. Yezid oldu. Yezid ordusunun öncü müfrezesinin, genç kumandanıydı. Hür, tek başına İmam Hüseyin’in tarafına geçti ve yiğitçe vuruşarak şehit oldu.    

Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda 1

İmam Hüseyin’in üvey kardeşlerinden Abbas, su diye inleyen kadın ve çocukların derdine derman olmak için, su kırbası omuzunda, kılıcıyla safları yararak ırmağa ulaşan tek savaşçı oldu. Abbas, kırbayı doldurup  omuzuna aldı ve yine daldı safların arasına. Çarpışmaktan takati kesilince Yezid’in askerleri, önden ve arkadan saldırıp, iki kolunu birden omuzundan kestiler. Kırbayı dişleriyle tutarak çadıra yetiştirmeye çalışsa da Abbas’ın, üzerine oklar yağmaya başladı. Kırbayı delip suyu toprağa akıttılar ve Abbas’ın vücudunu delik deşik ettiler.

Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda 3

Kerbelâ vahşetinin belki de en gaddarcası: İmam Hüseyin, çadırda inleyen bir buçuk yaşındaki oğlunu havaya kaldırarak  bebeğe acımalarını, bir damla su vermelerini istemesiydi. İmam Hüseyin, çocuğunu havaya kaldırırken, Sad İbn Vakkas’ın oğlu Ömer onu gördü. Yanında duran keskin nişancıya Harmele, “Hüseyin’e bir cevap ver” demesiyle, zalim okçu Hüseyin’in elleriyle havaya kaldırdığı bebeğin boğazına ok gönderdi. Bebeği, babasının elinde şehit ettiler. 

Kerbelaya Giderken Imam Huseyine Veda 2

Yezid’in askerleri, İmam Hüseyin’e bütün güçleriyle saldırdı. İmam Hüseyin, yezidin askerleriyle girdiği çatışma sonucunda aldığı 33 kılıç yarası ve 34 darbeyle yere yıkıldı. Şimr, hemen kılıcını çekip İmam Hüseyin’in kafasını gövdesinden ayırdı. Askerler, ne Peygamberin Ehliyetine, ne de savaş hukuka yakışmayacak saldırılarda bulundular. İmam Hüseyin’in çadırını yağmalayıp; karısı, kızı, oğlu, yakınlarının karısı ve çocuklarını soyup, çırılçıplak bıraktılar. Hüseyin’in kesik başını alan Şimr, hasta olduğundan savaşa katılamayan  oğlu Ali (Zeynelabidin), kadınlar ve çocukları çıplak develere bindirip kafile halinde Şam’a, Yezid’e götürdü. Şimir, 656’daki Sıffin savaşında Hz. Ali’nin yanında yer almış, Yezid’in babası Muaviye’ye karşı Hz. Ali’nin yanında çarpışmıştır. Güç, para, iktidar hırsı; Hz Ali’nin yanında savaşa giren Şimir’e, Hz. Ali’nin  oğlu üçüncü İmam Hüseyin’in kafasını kestirmiştir.

Kerbelâ: bir ders, bir doğru yol feneridir; görmek, anlamak isteyene. Bu dünyada kör olan âhirette de kördür, yolunu daha da şaşırmıştır.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

Kadın yönetmenlerden 20 muhteşem film

Her alanda olduğu gibi, sinemada da tarih boyunca kadınlar 'erkekliğin' gölgesi...

5 yılını trenlerde geçiren 18’lik evsiz bir genç: Mike Brodie

Fotoğraf paylaşım sitesi imgur.com'dan gözümüze takılan ilginç bir hayat hikayesi.Presshaber.com...

18 maddede Jean-Léon Gérôme kimdir neyin fesidir

Fransız ressam Gérôme, heykeltraş, öğretmen ve Oryantalizm akımının en önemli sanatçılarındandır....

Tartışı-Yorum

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak bir Marksist ve bir sosyalist siyasetçi oluşuna pek az değinildi. Oysa bu yönleri, yaşamı boyunca diğer tüm nitelikleriyle...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir.Hep aynı hikâye. Bir olayın bizi ilgilendirmesi, bizi etkilemesi için özel hayatımızın bir parçası olması, kökeninin bizden uzak olmaması, tanıdığımız insanların,...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp ve ama ‘devletin de bir bildiği vardır’ fikriyatının serin sularında kol gezmeye devam ediyorlar. Hükümet ile ‘paralel’ devlet...