Ana SayfaHaberlerSağlıkTaze Kuruyemiş Neden Tüketilmelidir?

Taze Kuruyemiş Neden Tüketilmelidir?

Güzel bir akşam yemeğinin ardından çay ile beraber çekirdek tüketmeye ne dersiniz? Beyin sağlığını desteklemesi amacıyla ceviz tüketiminin teşvik edildiğini biliyor muydunuz? Söz konusu sorulara hayır cevabını veriyorsanız taze kuruyemiş faydaları hakkında bilgi almak adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. O halde başlayalım!

Kuruyemişin Faydaları Nelerdir? 

İnsanlar; lezzetli olduğu gerekçesiyle kuruyemiş tüketirler. Fakat, kuruyemişin aynı zamanda son derece sağlıklı bir besin olduğunu da ifade edebiliriz. Her bir kuruyemiş çeşidinin farklı bir faydası vardır. 

  • Taze kuruyemiş; sindirim sistemini düzenlemesiyle dikkat çeker. Lifli yapısı ile bilinen çekirdek; besinlerin bağırsakta çok daha yavaş bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu sayede, besinler; tam olarak sindirilme ayrıcalığına erişirler. Bu durum; bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini de sağlar. İnsanlar; gaz ve kabızlık gibi sorunlardan uzaklaşırlar. 
  • Taze kuruyemiş; sindirim sistemi üzerindeki etkisinin yanı sıra tok tutma özelliği ile de dikkat çeker. Takdir edersiniz ki, insanlar; başta obezite olmak üzere farklı sağlık sorunları ile karşılaşırlar. Daha iyi bir dış görünüş elde etmek adına sıkı bir diyet yapanların sayısı bir hayli fazladır. Bu noktada, hem kalori aldırmayacak hem de tok tutacak türden yiyeceklere ihtiyaç duyulur. Onlardan birisi de kesinlikle kuruyemiştir. Uzmanlar; kilo vermek isteyenlerin ara öğün olarak taze kuruyemiş tüketmelerini tavsiye ederler. Çünkü, hem sindirimin düzenlenmesi hem de tokluk hissi vermesi gibi özelliklere sahip olan kuruyemiş; insanların daha az yemek yemesini mümkün kılar. 
  • Taze kuruyemiş tükettiğiniz takdirde yaşlanmanın etkisinden kurtulacağınızı biliyor muydunuz? Kuruyemişin cilt sağlığına olumlu etkisinin olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Çünkü, kuruyemiş; sahip olduğu E, B ve diğer vitamin ve mineraller ile vücudu içeriden besler. Ayrıca, anti oksidan özelliklere sahip olan kuruyemiş seçeneklerinin can sıkıcı cilt sorunlarını da ortadan kaldırdığı da bilinir. Bilhassa kuru cilt sorunu olanlar; düzenli bir şekilde kuruyemiş tükettikleri takdirde söz konusu sorundan kurtulabilirler. 

Kuruyemiş Tüketmenin Avantajları Nelerdir? 

Taze kuruyemiş; fiyat performans kriteri bakımından harika bir seçenektir. Gelin, kuruyemiş tüketmenin avantajları hakkında konuşmaya devam edelim!

  • Taze kuruyemiş; vücudu içeriden besler. Bilhassa fıstık, fındık ve badem gibi kuruyemişlerin onarıcı etkisinin olduğunu söylemek gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller; taze kuruyemiş sayesinde elde edilebilir. Ayrıca, fındık, fıstık ve badem gibi besinlerin cildin daha parlak gözükmesine katkı sağladığını da söyleyebiliriz.

Kanser; çağımızın en büyük hastalıklarından birisidir. Kadınlar; meme kanseri gibi ciddi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalırlar. Bunun yanı sıra, birçok erkek de prostat kanseri ile mücadele eder. Kansere yakalanmak istemeyen bir kişinin düzenli beslenmesi şarttır. Taze kuruyemiş; her insanın günlük olarak tüketmesi gereken yiyecekler arasında bulunur. Çünkü, kuruyemiş; kansere sebep olan bileşenlere karşı mücadele edilmesini sağlar.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Routers Arşivinden 32 fotoğrafla 91’den 2014’e Kürt göçleri

Routers 1991 yılında yaşanan zorunlu Kürt göçünü arşivinden çıkararak yayınladı. Routers, Saddam...

Rob Gonsalves’in elinden çıkmış 37 muhteşem resim

Optical Illusion Paintings By Rob GonsalvesThe beautiful and mind-bending illusions in...

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

Harika 20 çalışmasıyla sıradışı yağlı boya sanatçısı Riusuke Fukahori

Japon sanatçı Riusuke Fukahori, kendine has yöntemi ile harika ötesi yağlı...

Tartışı-Yorum

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...