17 Kasım Devrimci Örgütü lideri yakalandı!

0

Yunanistan’da 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmışken firar eden 17 Kasım Devrimi Örgütü lideri Hristodulos Ksiros, Atina yakınlarında yakalandı.

ksiros_17kasimYunanistan’da 6 kez müebbet hapse mahkum olan ve Kasım 2014’te hapishaneden firar eden 17 Kasım Devrimci Örgütü’nün liderlerinden 57 yaşındaki Hristodulos Ksiros, başkent Atina’ya 40 kilometre mesafedeki Anaviso sahil kasabasında yakalandı.

Ksiros’un bulunduğu villayı tespit eden polis, kendisine ilginç bir pusu kurdu. Ksiros bisikletle kaldığı evin çevresinde gezerken sivil bir polis kasten motosikletten düştü. Motosikletliye yardıma giden Ksiros, çevredeki polisler tarafından ablukaya alınarak yakalandı.

‘Troyka’ya direnin’

Savcılığa çıkarılırken üzerinde çelik yelek olduğu görülen Ksiros, polis aracına bindirilmeden önce “Troyka’ya direnin” diye bağırdı. Ksiros, firari olduğu günlerde çektiği bir videoda da Yunsnistan’ın içinde olduğu ekonomik krizden ‘Troyka’ olarak adlandırılan Avrupa Birliği, AB Merkez Bankası ve IMF’yi sorumlu tutmuştu.

Firar olduğu zaman diliminde saçını uzatarak sarıya boyayan 17 Kasım Örgütü liderinin evinde 9 adet kalaşnikof tüfek, 3 tabanca, 2 el bombası, RPG fırlatıcıları, 3 adet roket, büyük bir kutu dolusu patlayıcı madde, bir varil içinde 100 kilogram kadar patlayıcı madde, çok sayıda mermi ve Yunanistan-Arnavutluk sınırını gösteren haritalar bulundu.

33 eylem ve 23 cinayetten 6 ağırlaştırılmış müebbet

Adını Yunanistan askeri cuntasının 1973’te Politeknik Üniversitesi’ne yaptığı katliamdan alan 17 Kasım Devrimci Örgütü, ilk kez 1975’te CIA’nın Atina Şefi Richrd Welch’i öldürerek adını duyurmuş, bu eylemi ilerleyen yıllarda ABD ve Türkiyeli diplomatlara yönelik saldırılar takip etmişti.

Ksiros, 33 ayrı eylemden ve 23 cinayetten 6 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hapishaneden kaçtıktan sonra ise yakalanması için 1 milyon avro koymuştu.

Kaynak: Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here