Ana SayfaHaberler6-7 Eylül'de Türkiye'de neler...

6-7 Eylül’de Türkiye’de neler oldu?

6-7 Eylül olayları, Türkiye’nin toplumsal ve siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Peki, 6-7 Eylül olayları nedir? 6-7 Eylül’de neler oldu?

İstanbul’da yaşayan azınlıklara yönelik saldırıların düzenlendiği ve 6-7 Eylül’de yaşanan olayların 68’ıncı yıl dönümünde yurttaşlar 6-7 Eylül’de neler yaşandığını merak ediyor. Peki, 6-7 Eylül olayları nedir? 6-7 Eylül’de Türkiye’de neler oldu? 6-7 Eylül olaylarında hangi hükümet iktidardaydı?

6-7 EYLÜL OLAYLARI NEDİR?

6-7 Eylül Olayları veya İstanbul Pogromu, İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı 6-7 Eylül 1955’te gerçekleşen organize toplu saldırıdır.

Olayların başlangıcı, 6 Eylül 1955’te Demokrat Parti’nin yayın organı olan İstanbul Ekspres gazetesinde “Atatürk’ün Evi Bombalandı” başlıklı bir haberin yayınlanmasıyla oldu. Bu haber, Atatürk’ün Selanik’teki evine gönderilen bombalı tehdit mektubunu haber vermekteydi ancak haberde, mektubun kim tarafından gönderildiği ve bombanın patlayıp patlamadığı gibi detaylar verilmemişti.

Bu haberin yayınlanmasının ardından, İstanbul’da yaşayan Rumlara yönelik saldırılar başladı. Saldırganlar, Rumlara ait evleri, işyerlerini, kiliseleri ve okulları yağmalamış ve yakıldı. Saldırganlar, polis ve jandarmanın gözetimindeki saldırılarda, Rumlara ait 4 bin 214 ev, bin işyeri, 73 kilise ve 26 okul tahrip edildi. Saldırılarda, 13-30 kişi arasında değişen sayıda Rum hayatını kaybetti.

hakkında 6 7 EYLUL OLAYLARI2

6-7 Eylül Olayları, Türk tarihindeki en karanlık olaylardan biri olarak kayıtlar geçti.

Olayların ardından, Türkiye’de yaşayan Rumların büyük bir kısmı ülkeyi terk etti.. 6-7 Eylül Olayları, Türkiye’nin toplumsal ve siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu.

6-7 EYLÜL OLAYLARI’NDA HANGİ HÜKÜMET İKTİDARDAYDI?

Olayların başladığı saatlerde İstanbul’da olan başbakan Adnan Menderes saldırıların kontrol edilememesi üzerine Sapanca’dan çağrıldı ve sıkıyönetim ilan edildi. Olaylarla ilgili olarak önce 3.151 kişi tutuklandı. Sonradan bu sayı 5.104’e yükseldi. 10 Eylül 1955 günü dönemin İçişleri Bakanı Namık Gedik istifa etti.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

William Harrison’un inanılmaz karakalem çalışmaları!

Chicago banliyölerinde büyüyen William Harrison, Illinois Üniversitesi'nde sanat eğitimi aldı yıllar...

Harika 20 çalışmasıyla sıradışı yağlı boya sanatçısı Riusuke Fukahori

Japon sanatçı Riusuke Fukahori, kendine has yöntemi ile harika ötesi yağlı...

Dünyanın en çok Bitcoin sahibi 10 hesap

Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan Grayscale'e, ABD Hükümetinden Winklevoss İkizleri'ne, en çok...

Mücadeleleriyle tarihte yer edinen Ortadoğu’nun 3 leylası

 Dünyanın mazlum halkları bir yandan var olma mücadelesi verirken bir yandan...

Tartışı-Yorum

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz...

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara...