Ana SayfaHaberler6-7 Eylül'de Türkiye'de neler...

6-7 Eylül’de Türkiye’de neler oldu?

6-7 Eylül olayları, Türkiye’nin toplumsal ve siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Peki, 6-7 Eylül olayları nedir? 6-7 Eylül’de neler oldu?

İstanbul’da yaşayan azınlıklara yönelik saldırıların düzenlendiği ve 6-7 Eylül’de yaşanan olayların 68’ıncı yıl dönümünde yurttaşlar 6-7 Eylül’de neler yaşandığını merak ediyor. Peki, 6-7 Eylül olayları nedir? 6-7 Eylül’de Türkiye’de neler oldu? 6-7 Eylül olaylarında hangi hükümet iktidardaydı?

6-7 EYLÜL OLAYLARI NEDİR?

6-7 Eylül Olayları veya İstanbul Pogromu, İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı 6-7 Eylül 1955’te gerçekleşen organize toplu saldırıdır.

Olayların başlangıcı, 6 Eylül 1955’te Demokrat Parti’nin yayın organı olan İstanbul Ekspres gazetesinde “Atatürk’ün Evi Bombalandı” başlıklı bir haberin yayınlanmasıyla oldu. Bu haber, Atatürk’ün Selanik’teki evine gönderilen bombalı tehdit mektubunu haber vermekteydi ancak haberde, mektubun kim tarafından gönderildiği ve bombanın patlayıp patlamadığı gibi detaylar verilmemişti.

Bu haberin yayınlanmasının ardından, İstanbul’da yaşayan Rumlara yönelik saldırılar başladı. Saldırganlar, Rumlara ait evleri, işyerlerini, kiliseleri ve okulları yağmalamış ve yakıldı. Saldırganlar, polis ve jandarmanın gözetimindeki saldırılarda, Rumlara ait 4 bin 214 ev, bin işyeri, 73 kilise ve 26 okul tahrip edildi. Saldırılarda, 13-30 kişi arasında değişen sayıda Rum hayatını kaybetti.

6 7 EYLUL OLAYLARI2

6-7 Eylül Olayları, Türk tarihindeki en karanlık olaylardan biri olarak kayıtlar geçti.

Olayların ardından, Türkiye’de yaşayan Rumların büyük bir kısmı ülkeyi terk etti.. 6-7 Eylül Olayları, Türkiye’nin toplumsal ve siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu.

6-7 EYLÜL OLAYLARI’NDA HANGİ HÜKÜMET İKTİDARDAYDI?

Olayların başladığı saatlerde İstanbul’da olan başbakan Adnan Menderes saldırıların kontrol edilememesi üzerine Sapanca’dan çağrıldı ve sıkıyönetim ilan edildi. Olaylarla ilgili olarak önce 3.151 kişi tutuklandı. Sonradan bu sayı 5.104’e yükseldi. 10 Eylül 1955 günü dönemin İçişleri Bakanı Namık Gedik istifa etti.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Gezi Parkı eylemlerinin 3. yılında hatıralarda kalan duvar yazıları!

Gezi Parkı eylemlerinin üçüncü yılında, eylemcilerin geride bıraktığı duvar yazıları bu gün...

Ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken 16 isyan filmi

İsyan filmlerini sizinle paylaştığımız sinemanın belki de ücra köşlerinde kalmış birçok...

17 inanılmaz çalışmasıyla Rus Fotoğrafçı Anton Belovodchenko

Rus Fotoğraf Sanatçısı Anton Belovodchenko'nun kadın vücudunun anatomik yapısını konu alan...

Daha önce hiç görmediğiniz 27 tarihi fotoğraf

Tarihin derinliklerinden çıkan fotoğraflar bazı zamanlar tarih kitaplarından bile daha değerli...

Tartışı-Yorum

Doğu’nun Boşaltılan Ruhu ve IŞİD

Faruk İşbilen - Tartışı-Yorum İnsanı bir kukla gibi düşünürsek onu hayat kazandıran ipler vardır. Bu ipler sağlık, madde ve ruhtur. İnsanı bu üçü ayakta tutar. İlk çağlarda insanları yok etmek için zehirlediler, idam ettiler, yaktılar bu dönemde çok kanlar aktı ve olanlar insanlar tarafından gözle görülebildi. Ardından zaman...

Saatin Evrimsel Tarihi! /Günel Abdulllayeva Tekcan

İnsanoğlu tarih boyunca zamanı yakalamaya çalıştı. Zaman geçtikçe onu yakalamak için birbirinden farklı mekanizmalar icat edildi. Önce güneş, su, kum, od ile başlayan bu sevürven günümüzde kullandığımız saatlere kadar geldi. İşte insanlık tarihimizin zamanı yakalamaya, tanımlamaya çalışırken bulunan zaman ölçerler ve hikayeleri: Güneş Saati                 Su saati                 Kum Saati                Yıldız Saati   Od Saati                      Kule Saat Sarkaçlı...

“Bize Her Yer İnönü”

  Kadir Gürhan “Bize her yer Trabzon” cümlesi Trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. Yıllarca Trabzonspor taraftarı bize bu tezahüratla her deplasmanın birer Avni Aker olduğunu gösterdi. 2014-15 sezonu (Süleyman Seba sezonu) Beşiktaş takımı ve taraftarı için bir deplasman sezonudur. Bu sezon “Bize her yer Trabzon” tezahüratının “bize...