Akrilik Nerelerde Kullanılır?

0

Polimer üretiminin başlangıç maddesi kabul edilen akrilik asit yahut benzeri bileşenlerden türetilen ürünler için kullanılır. Endüstrinin pek çok alanında kullanılan akrilik boya, iplik, elyaf ve levha gibi daha pek çok madde üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca doğal mineraller içerdiğinden dolayı homojen pratik dayanıklı bir yüzey malzemesidir. Kolay tasarım ve montaj özelliği akrilik yüzeylerde kullanımı açısından ideal olmasını sağlamaktadır. Bu özelliklerinden yola çıkarak akrilik nedir sorusunun yanıtı olarak ideal bir endüstri malzemesidir yanıtını verebiliriz.

 

Yine endüstrinin mobilya ayağında da önemli bir yeri olan akrilik kapak ayna etkisi veren parlaklığı ve çizilmelere karşı son derece dayanıklı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Akrilik levhaların laminasyon işlemiyle mdf üzerine tutkalla yapıştırılması işlemi ile son bulan akrilik plaka işlemi sonrasında kenar bant makinesi yardımıyla kesilir kapak kenarları makineden geçirilerek kenarları kaplanır ve kapaklar elde edilmiş olur Banyo, mutfak, yatak odası gibi malzemelerin kapaklarında özellikle tercih edilen ürünler arasındadır.

 

 Akrilik Levha Kullanım Yerleri Nerelerdir

 

Günümüz teknolojisinin modern endüstri anlayışı içerisinde vazgeçilmez hammaddelerden bir tanesi olarak görülen akrilik levha cama alternatif olarak kullanılmaktadır. Değişik renklerde, farklı kalınlıkları bulunan malzeme standart ölçülerde üretilebildiği gibi istenilen ölçülerde de temin edilebilmektedir. Basit marangoz aletleriyle bile işlenebilen kolaylığa sahip levhalar ısıya dayanıklı otoyol aydınlatma, ışıklı reklamlar, tavan aydınlatma, mağaza dekorasyonu, avize yapımı, otomobil gibi pek çok yapıda görülebilmektedir.

 

Kırılmaya karşı dayanıklı, sağlam, kimyasala karşı dayanıklı, yüksek ışık geçirgenliği, ultraviyole ışınlarına dayanıklı, darbelere dayanıklı olması dolayısıyla endüstrinin pek çok alanında kullanılabilmektedir. Boya endüstrisi için de çok önemli yeri olan akrilik boya su bazlı boya imalatında kullanılır. Boyaya çok hızlı kuruma, boya maddelerini birbirine yapıştırmama gibi özellikler kattığından tercih edilmektedir. Dış etkenlere karşı koruma özelliği ve sürüldüğü yerde yüksek tutunma sağlaması nedeniyle dış cephe boyalarında da tercih edilmektedir.

 

Işığa dayanıklılığı sayesinde dış cephe boyanızı uzun yıllar bozulmadan kullanabilirsiniz. Yine kumaş sektöründe de kullanılan akrilik kumaş yüne yakın özelliğiyle dikkat çekmektedir. Endüstrinin vazgeçilmezi akrilikler görüldüğü üzere hemen her endüstri sahasında boy göstererek dayanıklılığı ve sağlamlığı ile dikkat çekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here