Ankara Kadın Platformu: Bu savaşa bizim rızamız yok

0
Ankara Kadın Platformu

Ankara Kadın Platformu üyeleri son dönemlerdeki çatışmalara tepki göstermek için Kuğulu Park’tan Yüksel Caddesi’ne yürüyerek ‘Savaşa bizim rızamız yok’ dedi.

 

Press Haber – Ankara‘da bir araya gelip Kuğulu Park‘tan Yüksel Caddesi’ne yürüyen Ankara Kadın Platformu üyeleri ‘Artık her yanımızda bombalar patlıyor, bu ülkede insanların ölümüne, hepimizin güvensizlik ve dehşet içinde yaşamasına neden olan bir savaş yürütülüyor bizim buna rızamız yok. Çocuklar öldürülüyor, çocukların öldürüldüğü bir ülkede nasıl gelecek kuracağız? Bizim buna rızamız yok’ dedi. Yürüyüşten önce parkta barışa imza kampanyası başlatan kadınlar daha sonra “Kadınlar barışta ısrar ediyor” “Sağlık koridoru açılsın savaş son bulsun” sloganlarıyla yürüyüşe başladı. Kadınlar boyunlarında “Kadınlar barış istiyor”, “Ölümden değil yaşamdan yanayız” dövizleri ve Cizre‘ye, Sur’a ait fotoğraflar taşındı. Yürüyüş esnasında polisin yürüyüş güzergâhını değiştirmek istemesi üzerine gerginlik çıktı, kadınların yürüyüşünde ısrar etmesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kaldı.

 

“Savaşa bizim rızamız yok”

Platform, yürüyüşün ardından Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına açıklamayı Ankara Kadın Platformu üyesi Pelin Kalkan okudu. Kalkan, Cizre’de 8 gündür sağlık hizmeti bekleyen yaralılar için acil olarak sağlık koridoru açılması çağrısında bulunarak, “Artık her yanımızda bombalar patlıyor, bu ülkede insanların ölümüne, hepimizin güvensizlik ve dehşet içinde yaşamasına neden olan bir savaş yürütülüyor bizim buna rızamız yok. Çocuklar öldürülüyor, çocukların öldürüldüğü bir ülkede nasıl gelecek kuracağız? Bizim buna rızamız yok” dedi.

Ankara Kadın Platformu

 

“Meclisi göreve çağırıyoruz”

Barış ortamı gerçekleşmeden kadınlara yönelik ayrımcılığın, eşitsizliğin ve şiddetin ortadan kalkmayacağına dikkat çeken Kalkan, “Ölümlerin, ablukaların sokağa çıkma yasakların son bulması, bebeklerin ve çocukların hedef olmaması için bu ülkeyi yönetenleri, Meclis ve hükümeti asli görevlerini yerine getirmeye barış içinde yaşama hakkımızın tesisi için göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara Kadın Platformu olarak “Barışa ses veriyoruz” kampanyası kapsamında topladıkları imzaları meclise teslim edeceklerini bildiren Kalkan, 6-7 Şubat tarihleri arasında Diyarbakır’da barış nöbeti tutacaklarının duyurusu yaptı.

[youtube id=”bGCIDmH2EXY” align=”center” maxwidth=”800″ grow=”yes”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here