HDP: Vahşet bodrumundan 27 saattir haber alamıyoruz

0
HDP: Vahşet bodrumundan 27 saattir haber alamıyoruz

HDP milletvekilleri Cizre’de bir bodrum katında bulunan ve günlerdir hastaneye kaldırılmayan yaralılar için ’27 saattir haber alamıyoruz’ dedi.

 

Press Haber – İçişleri Bakanlığı’nda açlık grevine başlayan HDP‘li milletvekiller İdris Baluken, Meral Danış Beştaş ve Osman Baydemir ortak bir açıklama yaparak “Vahşet bodrumunda bulunan yaralılarla 27 saattir herhangi bir temasın sağlanmadığı ve hastanelere nakillerinin gerçekleştirilemediği” belirtildi.

Ulusal ve uluslararası birçok kurum ve kuruluşa gerekli bildirimlerin yapıldığı belirtilen açıklamada “Tüm kurulların daha etkin açıklamalar ve girişimlerde bulunması gerekliliği ifade edilmiştir” denildi. Heyet yaptığı açıklamada “Türkiye’deki bütün insan hakkı ihlallerinde olduğu gibi Cizre’deki durumun da AB’nin sorumluluğu dâhilinde olduğu, 21. yüzyılda bir devletin yüz elli metrelik bir mesafede yaşam koridoru açmamasının hiçbir gerekçesi olamayacağı tarafımızca dile getirilmiştir” dedi.

HDP: Vahşet bodrumundan 27 saattir haber alamıyoruz

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tüm bu girişimlerimize rağmen hala vahşet bodrumunda bulunan yaralılarla 27 saattir herhangi bir temas sağlanamamış, hastanelere nakilleri gerçekleştirilememiştir. Hükümetin ve devletin sorumsuz, kayıtsız ve gayri insani tavrı bodrum katında bekleyen yaralıların infazı ile ilgili var olan kaygılarımızı giderek arttırmış bulunmaktadır. Her geçen saatin yaşam hakkı açısından son derece hayati olduğunu hatırlatarak, Hükümet’i ve devleti bu kin güden yaklaşımdan vazgeçmeye, en temel insani hak olan yaşam ve sağlığa erişim hakkını herhangi bir gerekçeye sığınmadan sağlamaya davet ediyoruz. Demokratik kamuoyuna acil duyarlılık çağrısı yapıyor, insani ve vicdani sorumluluğu olan herkesi bir kez daha duyarlılığa ve demokratik tepki vermeye çağırıyoruz. Ölüm ve vahşet bodrumuna karşı yaşamın kutsallığını en üst perdeden savunmaya devam edeceğimizi tüm Türkiye halklarına bir kez daha iletiyoruz.”

Cizre Haberleri için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here