Avustralya’nın ormanları yanıyor!

0

Avustralya’daki  aşırı sıcaklar nedeniyle çok sayıda orman yangını meydana geldi. Yetkililer, durumun oldukça ciddi olduğunu bildiriyor.

 

Avustralya’da binlerce kişi orman yangınlarının geniş alanlara yayılması sonrası evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ülkenin güneyindeki Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinde çıkan orman yangınlarında altı evin tamamen yandığı kaydedildi.

Havanın kuru olması ve sıcaklıkların 30 dereceyi geçmesi, itfaiyecilerin alevlerle mücadelesini zorlaştırıyor. Çoğu itfaiyecinin baş ağrısı sorunu yaşamaya başladığı kaydedildi.

Yetkililer yangınları kontrol altına almanın günlerce sürebileceğini kaydetti. Yangının en kötü olduğu yerin Güney Avustralya eyaletindeki Adelaide Hills olduğu belirtiliyor. Yanan evlerden beşi burada bulunuyordu. Eyaletin İtfaiye Departmanı Sözcüsü Daniel Hamilton, yüzlerce evin de tehlike altında olduğunu söyledi.

Hamilton, cumartesi akşam saatlerinde nem artışının yaşanması beklediğinden yangının ilerleyişini bir nebze yavaşlatabileceğini belirtti.0,,17177878_403,00‘Durum aşırı derecede tehlikeli

 

Güney Avustralya eyalet başbakanı Jay Weatherill ise “Hava sıcaklığının biraz düşmesi ve yer yer yağmurların gözlemlenmesi herhangi bir rahatlamaya yol açmamalı. Durum aşırı tehlikeli ve yaptığımız uyarılar dikkate alınmalı” ifadelerini kullandı.

Havadan ve karadan yaklaşık 2 bin itfaiye görevlisi yangına müdahale ediyor.

Victoria eyaletinde ise cuma gününden beri 300’den fazla yangın kontrol altına alındı. Eyalet İtfaiye Departmanı Sözcüsü Mario Xuereb, Moyston kasabasındaki bir evin yandığını söyledi.

Avustralya’da orman yangınları yaz aylarında çok sık görülüyor. 2009 yılındaki yangınlarda Victoria’da 173 kişi hayatını kaybetmiş, 2 binden fazla ev de yanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here