Ana SayfaHaberlerDünyadanAvustralya'nın ormanları yanıyor!

Avustralya’nın ormanları yanıyor!

Avustralya’daki  aşırı sıcaklar nedeniyle çok sayıda orman yangını meydana geldi. Yetkililer, durumun oldukça ciddi olduğunu bildiriyor.

 

Avustralya’da binlerce kişi orman yangınlarının geniş alanlara yayılması sonrası evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ülkenin güneyindeki Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinde çıkan orman yangınlarında altı evin tamamen yandığı kaydedildi.

Havanın kuru olması ve sıcaklıkların 30 dereceyi geçmesi, itfaiyecilerin alevlerle mücadelesini zorlaştırıyor. Çoğu itfaiyecinin baş ağrısı sorunu yaşamaya başladığı kaydedildi.

Yetkililer yangınları kontrol altına almanın günlerce sürebileceğini kaydetti. Yangının en kötü olduğu yerin Güney Avustralya eyaletindeki Adelaide Hills olduğu belirtiliyor. Yanan evlerden beşi burada bulunuyordu. Eyaletin İtfaiye Departmanı Sözcüsü Daniel Hamilton, yüzlerce evin de tehlike altında olduğunu söyledi.

Hamilton, cumartesi akşam saatlerinde nem artışının yaşanması beklediğinden yangının ilerleyişini bir nebze yavaşlatabileceğini belirtti.0,,17177878_403,00‘Durum aşırı derecede tehlikeli

 

Güney Avustralya eyalet başbakanı Jay Weatherill ise “Hava sıcaklığının biraz düşmesi ve yer yer yağmurların gözlemlenmesi herhangi bir rahatlamaya yol açmamalı. Durum aşırı tehlikeli ve yaptığımız uyarılar dikkate alınmalı” ifadelerini kullandı.

Havadan ve karadan yaklaşık 2 bin itfaiye görevlisi yangına müdahale ediyor.

Victoria eyaletinde ise cuma gününden beri 300’den fazla yangın kontrol altına alındı. Eyalet İtfaiye Departmanı Sözcüsü Mario Xuereb, Moyston kasabasındaki bir evin yandığını söyledi.

Avustralya’da orman yangınları yaz aylarında çok sık görülüyor. 2009 yılındaki yangınlarda Victoria’da 173 kişi hayatını kaybetmiş, 2 binden fazla ev de yanmıştı.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tok tutan 4 besin

Yemek sonrası fazla zaman geçmeden acıkıyor musunuz? Ne kadar yemek yerseniz...

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

Andrei Tarkovsky seçimiyle izlemeniz gereken 10 film

Rus sinemasının dünyaya açılan yüzü Andrey Tarkovski, filmleriyle kendinden sonraki birçok yönetmeni...

Uğruna şiirler yazılan değil, şiir yazan 11 ‘kadın’ şair

Kadın ve şiir sözcükleri yan yana gelince hep erkek şairler tarafından...

Tartışı-Yorum

Levent Ünsaldı “Söz ve eylemin anlaşmalı boşanmasına dair…”

Yetkin ve seçkin akademik kadrosu ve çağın gerektirdiği tüm teknolojik olanaklarla donatılmış Üniversitemiz, bilim ışığının gençlere ulaştırılmasında ve ülkemizin aydınlık nesillerinin yetiştirilmesinde tarihi ve vazgeçilmez bir duraktır…  Öğrenci İşlerinde bir gün…-...

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...