Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

AYM’ye Colombia Üniversitesi’nden “Küresel İfade Özgürlüğü” ödülü

Dünyadan, Politika, Tüm Haberler 10 Mart, 21:47'de eklendi

Dünyanın önde gelen okullarından Columbia Üniversitesi ilk kez vermeye başladığı “Küresel İfade Özgürlüğü Ödülü”nü Anayasa Mahkemesi’ne verdi.

Columbia Üniversitesi Rektörü Lee C. Bollinger tarafından girişimiyle oluşturulan ödül, uluslararası hukuk normlarını teşvik ederek ifade özgürlüğünü güçlendiren yargı kararlarını ve dünya çapındaki hukuki temsili baz alınarak verildi. Ödül, Haşim Kılıç‘ın Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı olduğu dönemde verilen kararlar için verildi. İktidarın internet ve sosyal medya kısıtlamaları, Kılıç’ın AYM başkanı olduğu dönemde durdurulmuş, bu kararlardan dolayı Haşim Kılıç AKP tarafından çok sert dille eleştirilmişti.

colombia üniversitesi, anayasa mahkemesi, haşim kılıç, küresel ifade özgürlüğü ödülü, aym, manşet, press haber,

Türkiye Anayasa Mahkemesi’ne ödülün verilme gerekçesi şöyle açıklandı:

“Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren İnternet Yasası‘ndaki mevzuat değişikliklerini hükümsüz kılarak  çevrimiçi (online) ifade özgürlüğünü korudu. Değişiklikler Türkiye’nin Telekomünikasyon İdaresi Başkanlığı’na mahkeme kararı olmadan  web sitelerini bloke etme ve online faaliyetler hakkında gözetim yapma yetkisi verecekti. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi Twitter ve YouTube yasağını da verdiği kararla bozdu.”

Columbia Üniversitesi’nden yapılan açıklama şöyle:

Columbia Üniversitesi‘nin ilk Küresel İfade Özgürlüğü Ödülleri Türkiye Anayasa Mahkemesi, Zimbabwe Anayasa Mahkemesi ve Medya Yasal Savunma Girişimi‘ne (MLDI) verilecek. Bu yılın başlarında Üniversite rektörü Lee C. Bollinger tarafından oluşturulan ödül, uluslararası hukuk normlarını teşvik ederek ifade özgürlüğünü güçlendiren yargı kararlarını ve dünya çapındaki hukuki temsili baz almaktadır.

Türkiye Anayasa Mahkemesi. Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren İnternet Yasası’ndaki mevzuat değişikliklerini hükümsüz kılarak  çevrimiçi (online) ifade özgürlüğünü korudu. Değişiklikler Türkiye’nin Telekomünikasyon İdaresi Başkanlığı’na mahkeme kararı olmadan  web sitelerini bloke etme ve online faaliyetler hakkında gözetim yapma yetkisi verecekti. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi Twitter ve YouTube yasağını da verdiği kararla bozdu. Bu üç konuda Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin görüşleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından yoğun şekilde alıntı yapmıştır.”

Odatv

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.