Barzani: Sykes-Picot miadını doldurdu, yeni bir anlaşmaya ihtiyaç var

0
Mesud Barzani, Sykes-Picot

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Sykes-Picot anlaşmasının artık miadını doldurduğunu belirterek yeni bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, ortadoğuyu şekillendiren Sykes-Picot anlaşmasının artık geçerliliğini yitirdiğini belirterek, “Artık yeni bir anlaşmanın zamanı geldi. Bu anlaşmanın mekanizması, durumu gibi ne tür anlaşma olacağı önem taşıyor” dedi. Kürtlerin bağımsızlığının komşularınca sürekli reddedildiğini belirten Barzani, bağımsızlığın “şimdi hiç olmadığı kadar yakın olduğunu” söyledi.

Guardian gazetesine konuşan Barzani, “Ben artık Sykes-Picot döneminin sonuna geldiğimizi düşünüyorum. Bunu kabul edip etmemek bir şey değiştirmez, gerçek olan budur. Diplomatlar muhafazakar davranıyor ve onlar sadece son aşamalar kendi değerlendirmelerini veriyorlar. Ve bazen onlar gelişmeleri takip etmiyorlar bile” ifadelerini kullandı.

Barzani ayrıca bölgesel ve küresel güçlerin Irak ve Suriye’deki toplulukları koruyacak yeni bir anlaşma kararı alınmasının gerektiğini söyledi.

Barzani, “Artık yeni bir anlaşmanın zamanı geldi. Bu anlaşmanın mekanizması, durumu gibi ne tür anlaşma olacağı önem taşıyor. Anlaşmanın resmileşmesi ise henüz bilinmemekte. Bu süreç 100 yıl tekrarlandı. Ve hiçbir şekilde yanlışların tekrar edilmemesi gerekiyor” dedi.

Mesud Barzani, Sykes-Picot

Barzani onlarca yıldır Kürtlerin hedefi olan bağımsızlığın kuşkucu komşu ülkeler tarafından sertçe reddedildiğini ancak bağımsızlığın “şimdi hiç olmadığı kadar yakın olduğunu” söyledi. Barzani’ye göre bağımsızlığa başta karşı çıkan ülkeler Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin sınırları dahilinde bir egemenliğin belirginlik getireceği için fikirlerini değiştirmeye başladı.

Barzani, Kürdistan Yönetimi’nin bölgede bir istikrar kaynağı olarak görüldüğünü belirterek, “Kürdistan bölgesi hiçbir komşusu için tehdit değil. 15 yıllık tecrübemiz bir istikrar unsur olduğumuzu kanıtlıyor” dedi.

Türkiye’ye de değinen Barzani şöyle konuştu: “Bunu kabul edip etmeyeceklerini Türkiye ile konuşmadık. Karşı çıkacaklarını sanmıyorum. Bu bizim ulusal hakkımız. Kimseye tehdit oluşturmuyoruz ve haklarımızı kullanmak için izin istemiyoruz.”

Bölgede bu konudaki tutumların değiştiğini söyleyen Barzani, “Size bir örnek vereyim. Türkiye’de Kürdistan ve Kürt ifadelerini kullanmak yasaktı, ama bir ay önce Türkiye’ye gittiğimde, Kürdistan bayrağı cumhurbaşkanlığı sarayında dalgalanıyordu” dedi.

Barzani, “Yaşadığımız tüm deneyimlerimize ve zamana bakarak bunun diğer zamanlardan çok daha yakın olduğunu düşünüyorum. Bu ağır bir yük, ama kutsal bir sorumluluk” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here