Ana SayfaHaberlerEğitim‘Babaannemin Oyuncakları’ İspanya...

‘Babaannemin Oyuncakları’ İspanya ve İtalya’da

Ankara Eryaman Hasan Hasan Ali Yücel Ortaokulu’nun koordinatör okul olarak yürüttüğü Ka 229 Okul Değişimi Ortaklıkları Erasmus+ projesi ‘My Grandma’s Toys’ Babaannemin Oyuncakları, göğüsleri kabartmaya devam ediyor.
İlk hareketliliğe 2019-2020 yılında ev sahipliği yapan okul, İtalya, İspanya, Bulgaristan, Romanya ve Portekiz’den gelen 21 öğrenci ve 11 öğretmeni Türk misafirperverliğini yansıtacak şekilde ağırlamış, geleneksel oyunlarımızdan 7 kule ve Mangalayı katılımcılara öğretmiş, onların oyunlarını öğrenmiş, birlikte tornetler yapıp yarışmalar düzenlemişti.

Ayrıca Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlenerek tanıtımı yapılmıştı. Pandemi nedeniyle verilen bir yıllık aradan sonra, çalışmalarına tüm hızıyla kaldığı yerden devam eden okul, 2021-2022 döneminde şu ana kadar 2 ülkeye hareket gerçekleştirdi.

İlk hareketlilik, İspanya’nın Valensiya eyaletinin Ibi kasabasına yapılırken, ikincisi İtalya’nın Sicilya Adası Augusta şehrine yapıldı. İspanya’daki Fundacion San Juan y San Pablo Okulu’nda Cız-( 3 Taş) oyunu oynatılmış ve katılan tüm ülkelerin geleneksel oyunları öğrenildi. Katılan öğretmenler oyunlar kullanarak örnek ders anlatımları gerçekleştirdi.

Ankara Eryaman Hasan Hasan Ali Yücel Ortaokulu Babaannemin Oyuncakları
Ankara Eryaman Hasan Hasan Ali Yücel Ortaokulu Babaannemin Oyuncakları

İtalya’da ise büyükler okula davet edilerek, eskiden oynadıkları oyunlar ve oyuncaklar öğrenildi. İtalyan okul 4° Istituto Comprensivo Domenico Costa öğrencilerinin büyükbabaları topaç ve çember çevirmeyi öğrettiler.

İtalya haraketliliğine Hasan Ali Yücel Ortaokulu’ndan iki öğretmen ve dört öğrenci katıldı. Proje koordinatörleri, “Bu kadar ortak oyun ve oyuncağın olduğunu görmek, tüm ülkeler için harika bir deneyim olmuştur. Öğrenciler, el becerilerini kullanarak mancınıklar yapmış ve yarışmalar düzenlemişlerdir. Katılımcılar, İtalya’nın tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret edilerek, unutulmaz anılar biriktirmiştir. Öğrenciler, İtalyan öğrencilerin evlerinde bir öğleden sonra geçirerek oyunlar oynayıp, yaşam tarzlarını bizzat görme şansına sahip olmuşlardır” diyor.

Ankara Eryaman Hasan Hasan Ali Yücel Ortaokulu Babaannemin Oyuncakları
Ankara Eryaman Hasan Hasan Ali Yücel Ortaokulu Babaannemin Oyuncakları

Öğrencilerin farklı ülkelerden öğrencilerle iletişim kurarken, iletişim becerilerini ve yabancı dillerini geliştirdiklerini belirten okul yetkilileri, “Projenin amacı, gençler ve yaşlıların iletişimini arttırarak kuşak çatışmasını azaltmak; gençleri geleneksel oyun ve oyuncaklar yardımıyla teknoloji bağımlılığından uzaklaştırmak. Proje kapsamında gidilen ülkelerde bir hafta boyunca karşılıklı olarak geleneksel oyun ve oyuncaklar öğrenilmekte ve öğretilmektedir. Okulumuza bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Paris Moda Haftası’ndan ‘Yeter ilerlediğimiz, artık geri dönebiliriz’ dedirten defile

Kimisi modaya göre hayatını şekillendirir kimisinin uzaktan yakından ilgisi yoktur ya...

Eagles’ın Hotel California’sı ve hikayesi

Müzik grubu Eagles'ın 1970'lerde doğan bir rock grubu olması, bugün bile dinlemekten...

Her çocuğun mutlaka okuması gereken 10 çocuk kitabı

Bu listede daha iyi bir dünya ve çevresine duyarlı bireyler yetiştirmek...

25 fotoğraf üstü yazıyla Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz… Türkiye sinemasının dev çınarı… Daha dün “Ben halkın sanatçısıyım”...

Tartışı-Yorum

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...