Ana SayfaTartışı-YorumAhlâksız modernite - Hamdi...

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup bitenleri hazmedip “düşünce fakiri” olmayı seçen kitlelerle dolu olan Türkiye’de yazacak bir bu mu kaldı kardeşim?” diyebilirsiniz.
Dünya tarihinde insanlık 27 medeniyet kurdu, bunların 24’ü Anadolu topraklarında hayat buldu. İnsanların not ettiği ve bizim de okuduğumuz eski ve yeni tarihte hiçbir zaman insanlar şimdi olduğu kadar yanlışı kanıksamadı, anormallik bu kadar şirin görünmedi/ gösterilmedi dünyada. İnsanlık insanlığını rafa koydu, raf küf tuttu çöpe attı, yerini zulüm aldı dünyayı sardı. İnsanlık mı? yandı bitti kül oldu. Çünkü hiç bir zaman şimdi olduğu kadar “ahir zaman” olmadı dünyada.
Uzunca bir girişten sonra konumuza dönelim:
Gaziantep’te dünya çapında nam salmış hamamlar vardır. Çoğunluğu, hatta ünlü olanların tamamı Osmanlı zamanında inşa edilmiştir. Bunlardan bir kısmı ise başarısız restorasyon girişiminden dolayı kapatılmak zorunda kalmıştır. “Klasik türk hamamcılığının” yanında son 15 yıllık süre içerisinde çok sayıda “modern hamamlar” yapıldı. Bu hamamlarda biraz “kanırtılan” klasik hamamcılık hizmetine ek olarak masaj, sauna, buhar ve tuz odası hizmetleri de mevcut. Regnum Spa Merkezi de bu “modern hamamcılık” anlayışı ile yürütülen işletmelerden birtanesi.
Tacizli masaj iddiaları ile gündeme gelen Regnum Spa Merkezi hiç unutmadığımız düşünce deformasyonumuzun vahamiyetini hatırlattı birkez daha. Mesleğini arzularına köle eden zavallıyı yazmak değil niyetim. İşini kişisel arzularına tatmin aracı gören çarpık zihniyeti kovalamak derdim. Çünkü tacizci masör’ün öğrencisini taciz eden tacizci öğretmenden ya da hastasını taciz eden tacizci doktordan farkı yoktur. Aynı tas aynı hamam. Oysa çok değil yakın tarihte aynı Gaziantep’te şarhoş Fransız askerleri bir kadına sarkıntılık yapıp peçesini açmak istediğinde henüz bıyıkları terlemeyen oğullar (Mehmet Kamil) anasını koruma uğrunda süngülenerek şehit edilirlermiş.
Mehmet Kamil zamanında hamam az, temiz insan sayısı fazlaydı. Şimdi hamamda bol, şampuan da, fakat on defa kese atsan arınmayacak insanda. Elbette temiz olan o günlerden, çamurlu “temizlenme” kurumlarıının olduğu bu günlere kolay getirilmedi bu millet. Nöronlarımıza işlendi bu haslet. Dolayısıyla geriye döndürülmesi de kolay olmayacaktır.
Modernite ve geçmiş arasına sıkışmış Regnum’u eleştirmek için yazıyorum bu yazıyı, ahlâksızlığı bir kenara bıraksak dahi sözüm ona “anatomi uzmanı” olduğunu iddia ettiği ortaokul mezunu masör personeli ile insan sağlığını önemsemeyişini suçluyorum.
Suçluyorum, suçlamak zorundayız ki kurum bu suçlamadan kurtulmak için kalifiye, toplumun sinir uçlarına dokunmayacak sorumluluk sahibi personel arayışına girsin. Suçlamak zorundayız ki “tacizci zihniyet” daha fazla kendine toplumda yer bulamasın.
Pörsümüş anlayışı ikaz ederek onu değişime zorlamanın toplumsal huzura katkı sağlayacağını düşündüğümden, münferit dahi olsa bu ve bunun gibi olayları ikaza her daim hazırdır kalemim. Çünkü şekil bozukluğunu düzeltmenin en demokratik yoludur yazmak ve yazarak toplumu düşünmeye itmek, bunun kabul edilemez olduğu algısını oluşturmak ahlâk yapımız ve toplum huzurumuz için verilmiş kutsal bir “hizmettir”.

Hamdi ŞekeroğluTartışı-Yorum

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

20 güzel şiiriyle anlamı büken bir şair: Özdemir Asaf

Özdemir Asaf, sözü kavrayış biçimi ve vuruculuğu ön plana çıkarmasıyla pek çok...

18 maddede Jean-Léon Gérôme kimdir neyin fesidir

Fransız ressam Gérôme, heykeltraş, öğretmen ve Oryantalizm akımının en önemli sanatçılarındandır....

Toplum sorunlarını en iyi anlatan 7 illüstrasyon

Toplumsal hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak, bizim yaptığımız ve ya...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Tartışı-Yorum

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...