Ana SayfaTartışı-YorumAhlâksız modernite - Hamdi...

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup bitenleri hazmedip “düşünce fakiri” olmayı seçen kitlelerle dolu olan Türkiye’de yazacak bir bu mu kaldı kardeşim?” diyebilirsiniz.
Dünya tarihinde insanlık 27 medeniyet kurdu, bunların 24’ü Anadolu topraklarında hayat buldu. İnsanların not ettiği ve bizim de okuduğumuz eski ve yeni tarihte hiçbir zaman insanlar şimdi olduğu kadar yanlışı kanıksamadı, anormallik bu kadar şirin görünmedi/ gösterilmedi dünyada. İnsanlık insanlığını rafa koydu, raf küf tuttu çöpe attı, yerini zulüm aldı dünyayı sardı. İnsanlık mı? yandı bitti kül oldu. Çünkü hiç bir zaman şimdi olduğu kadar “ahir zaman” olmadı dünyada.
Uzunca bir girişten sonra konumuza dönelim:
Gaziantep’te dünya çapında nam salmış hamamlar vardır. Çoğunluğu, hatta ünlü olanların tamamı Osmanlı zamanında inşa edilmiştir. Bunlardan bir kısmı ise başarısız restorasyon girişiminden dolayı kapatılmak zorunda kalmıştır. “Klasik türk hamamcılığının” yanında son 15 yıllık süre içerisinde çok sayıda “modern hamamlar” yapıldı. Bu hamamlarda biraz “kanırtılan” klasik hamamcılık hizmetine ek olarak masaj, sauna, buhar ve tuz odası hizmetleri de mevcut. Regnum Spa Merkezi de bu “modern hamamcılık” anlayışı ile yürütülen işletmelerden birtanesi.
Tacizli masaj iddiaları ile gündeme gelen Regnum Spa Merkezi hiç unutmadığımız düşünce deformasyonumuzun vahamiyetini hatırlattı birkez daha. Mesleğini arzularına köle eden zavallıyı yazmak değil niyetim. İşini kişisel arzularına tatmin aracı gören çarpık zihniyeti kovalamak derdim. Çünkü tacizci masör’ün öğrencisini taciz eden tacizci öğretmenden ya da hastasını taciz eden tacizci doktordan farkı yoktur. Aynı tas aynı hamam. Oysa çok değil yakın tarihte aynı Gaziantep’te şarhoş Fransız askerleri bir kadına sarkıntılık yapıp peçesini açmak istediğinde henüz bıyıkları terlemeyen oğullar (Mehmet Kamil) anasını koruma uğrunda süngülenerek şehit edilirlermiş.
Mehmet Kamil zamanında hamam az, temiz insan sayısı fazlaydı. Şimdi hamamda bol, şampuan da, fakat on defa kese atsan arınmayacak insanda. Elbette temiz olan o günlerden, çamurlu “temizlenme” kurumlarıının olduğu bu günlere kolay getirilmedi bu millet. Nöronlarımıza işlendi bu haslet. Dolayısıyla geriye döndürülmesi de kolay olmayacaktır.
Modernite ve geçmiş arasına sıkışmış Regnum’u eleştirmek için yazıyorum bu yazıyı, ahlâksızlığı bir kenara bıraksak dahi sözüm ona “anatomi uzmanı” olduğunu iddia ettiği ortaokul mezunu masör personeli ile insan sağlığını önemsemeyişini suçluyorum.
Suçluyorum, suçlamak zorundayız ki kurum bu suçlamadan kurtulmak için kalifiye, toplumun sinir uçlarına dokunmayacak sorumluluk sahibi personel arayışına girsin. Suçlamak zorundayız ki “tacizci zihniyet” daha fazla kendine toplumda yer bulamasın.
Pörsümüş anlayışı ikaz ederek onu değişime zorlamanın toplumsal huzura katkı sağlayacağını düşündüğümden, münferit dahi olsa bu ve bunun gibi olayları ikaza her daim hazırdır kalemim. Çünkü şekil bozukluğunu düzeltmenin en demokratik yoludur yazmak ve yazarak toplumu düşünmeye itmek, bunun kabul edilemez olduğu algısını oluşturmak ahlâk yapımız ve toplum huzurumuz için verilmiş kutsal bir “hizmettir”.

Hamdi ŞekeroğluTartışı-Yorum

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tüketim çılgınlığını durdurmanız için 7 sebep

Alışveriş, moda, tüketim, daha doğrusu ihtiyaçtan fazlasını tüketmek alışılagelmiş bir şey...

Sosyal medyanın seçim analizi ve trend 7 Haziran paylaşımları

Her kesin merakla beklediği 7 Haziran seçimlerini de geride bırakırken AKP,...

#türkiyeninyarısı kadınama sanki hiç yoklar!

Türkiye'de toplumun yarısın oluşturan kadınlar, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitsizliklerin kronikleşmiş...

Tarihteki 15 mucit kadın

İcat ettikleri şeylerin önemini herkesin bildiği ama isimlerini kimsenin bilmediği kadınlar...Bilime büyük...

Tartışı-Yorum

Taraflı insan, taraflı medya

“Her insan kendi içerisinde ayrı birer kainattır”, yazıp-konuştuğu şeyleri kendi fikir dünyasının renkleriyle boyar. Aristo’nun bu felsefik söylemini, laboratuvar çıktıları ile vermenin daha anlaşılır ve kalıcı olacağı kanaatindeyim. Son...

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme...

Zannımın kıpırtıları

Kendi öz farklılığı insanı değerli kılan en önemli unsurdur. Farklı bakış açıları, farklı soluk alış-verişler ve hayatı farklı yudumlayışlar hayat tuvalinde manzarayı ısıtan en canlı renklerdir. Bütün bu farklılıkları...