Numan Kurtulmuş: Saldırının arkasında birkaç devlet aklı olabilir

0

Başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü  Numan Kurtulmuş, Ankara’daki Barış Mitingi öncesinde yaşanan patlamaları değerlendirmek için toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalar bulundu.

 

İşte Kurtulmuş’un açıklamasından satır başları şöyle:

“Bakanlar Kurulu’nun ana gündem maddesi Ankara’daki terör saldırıydı. 97 kişi vefat etmiştir, olay sonra 365 vatandaşımız hastanelere yaralı olarak intikal etmiştir. 58 vatandaşımız da yoğun bakımda ağır yaralıdır. 36 ilimizden definler gerçekleştirilmek üzere, bu illere gönderilmiştir. Olay anından itibaren ilgili birimler olay yerine intikal etmiş.

“İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor.”

“Ölenlerin yakınları ve ayrıca yaralananlarla ilgili yasa neyi emrediyorsa gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlendirildi. Ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması ve yaralılara destekler hususunda ilgili adımlar atılacak.”

“Bundan sonrasına ilişkin olarak bu örgütlerin amaçları hem içeride birliği ve bütünlüğü kaybettirmek hem de 1 Kasım seçimini güvenliksiz bir ortamda yapılmasını sağlamak .Bütün güvenlik güçlerimiz 1 Kasım seçimlerinin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlayacaklar.”

 

“Çok yoğun planlanmış bir saldırıyla karşı karşıya kalmış olabiliriz. Saldırının arkasında birkaç devlet aklı olabilir. Çünkü biz bir çok saldırıyı etkisiz hale getirdik ancak bu çok profesyonel bir saldırıydı.”

“PKK’nın silahını toprağa gömmesi lazım. Millet PKK’nın eline silah almayacağına inanmalı. Hem savaş hem barış eş zamanlı istenmez. Hem demokrasi deyip sandığı isteyeceksiniz, hem de arkamızda Dağ var deyip PKK’den medet umacaksınız. Bu olmaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here