escort kuşadası

33.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Charlie Hedbo protestosuna saldırı!
Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik katliamı protesto etmek için Galatasaray Meydanı’ndan Fransız Konsolosluğu’na yürüyen Gazeteciler Forumu’na iki şahıs saldırdı.

Gazetecilerin tutuğu Fransızca , “Hepimiz Charlie’yiz” yazılı pankartı çekiştirerek, “Amacınız ne?” diye saldıran iki şahıs polis tarafından gözaltına alındı. Çevik kuvvet otosuna bindirilen şahsılardan bir tanesinin eliyle silah hareketi yaparak bir şeyler söylemesi dikkat çekti.

Gazeteciler Forumu mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik katliamı Galatasaray Meydanı’ndan Fransız Konsolosluğu’na yürüyüşle protesto etti. Ahmet Şık gibi birçok tanınmış gazetecinin katıldığı eylemde, HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü de destek için hazır bulundu. Fransızca, “Hepimiz Charlie’yiz” pankartını ve “Ben Charlie’yim” dövizleri taşıyan gazeteciler önü kimliği belirsiz iki şahıs tarafından kesildi. Pankartı çekiştirerek, “Sizin amacınız ne?”, “Ne yapmaya çalışıyorsunuz?” diye bağıran şahıslar polis tarafından apar topar gözaltına alındı. Çevik kuvvet otosuna bindirilen şahıslardan bir tanesinin elini silah şeklinde yaparak bir şeyler söylemesi ise dikkat çekti. Ellerinde tuttukları kalemlerle, sessizce Fransız Konsolosluğu’nun önüne gelen gazeteciler, burada katledilen karikatüristler için yapılan bir dakika saygı duruşundan sonra açıklamayı Gazeteci Gülşah Karadağ okudu.

‘SUSMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ, SİNMEYECEĞİZ’

“Susmayacağız, vazgeçmeyeceğiz, sinmeyeceğiz” diyen Karadağ, “Ne bu saldırının faillerinden ne de arkasındaki güçlerden korkmuyoruz” dedi. Dün olduğu gibi yarın da baskılara karşı direneceklerini vurgulayan Karadağ, “Yazacağız, çizeceğiz, sorgulayacağız, düşündürüp, güldüreceğiz” diye konuştu. Türkiye’de mizah ve gazeteciliğe yönelik tahammülsüzlük, sansür, sindirme hatta yok etmenin malul olduğunu hatırlatan Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler, Hıristiyan, Müslüman, Yahudi, Kürt, Türk, Arap, Laz, ateist, muhafazakar fark etmeksizin birlikte baskısız, tahakkümsüz, eşit ve karşılıklı anlayışa dayalı yaşamak istiyoruz.”

Açıklama ardından gazeteciler konsolosluğun önüne kalem ve kırmızı karanfil bıraktı.

kaynak:firatnews


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler