Ana SayfaListelerAraç bahar bakımı nasıl...

Araç bahar bakımı nasıl olmalı?

Araçlarda bahar bakımı nasıl olmalı? Kış aylarında artan yağışlar, zorlaşan yol koşulları, hava kirliliği ve nem oranlarının artması araçların yıpranmasına ve performansının düşmesine neden oluyor. Bu durum bahar aylarında araçların birtakım bakım, onarım ve kontrollerini beraberinde getiriyor. Araçlarda bahar bakımı için uzmanların mutlaka yapmanızı istediği 6 maddeyi sıraladık.

1.Kış lastiklerini değiştirin

hakkında araclarda bahar bakimi 4 Araba bahar bakımı

Uzmanlara göre 10 derece ve üzeri hava sıcaklıklarında kış lastiklerinin değiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde lastiklerde olağandışı ısınmalar meydana geliyor ve bu durum araçta fren mesafesinin uzaması, dönüş kabiliyetinin azalması ve yol tutuşunun zayıflaması gibi sorunları ortaya çıkararak, aracın performansını olumsuz yönde etkiliyor. Öte yandan bahar aylarında kış lastiklerinin kullanılması yakıt maliyetlerini de artırıyor.

2.Klima bakımını ihmal etmeyin

hakkında araclarda bahar bakimi 2 Araba bahar bakımı

Periyodik olarak bakımı yapılmayan araç klimaları araç performansını ve sürüş standartlarını önemli ölçüde düşürüyor. Bunun yanı sıra nemli ve soğuk havalarda hayatta kalma yetisine sahip olan bakteriler aracın klimasına yerleşerek sık sık sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabiliyor. Uzmanlar bu gibi sorunların önüne geçmek için bahar aylarında klima bakımının yaptırılması, polen filtrelerinin temizlenmesi ve klima gazının kontrol edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

3.Motor yağını değiştirin

hakkında araclarda bahar bakimi 1 Araba bahar bakımı

Motor yağı, motor içindeki sürtünmeleri azaltarak aracınızın ömrünü ve performansını ciddi anlamda etkiliyor. Ayrıca bahar aylarında artan sıcaklıklar motor yağının ısınarak kaynamasına yol açabiliyor ve bu durum aracın arızalanmasına ve yolda kalma gibi problemlere zemin hazırlıyor. Bu nedenle uzmanlar aracını bahar aylarına hazırlayan sürücülerin motor yağını kontrol etmesi gerektiğini vurguluyor.

4.Hidrolik yağı kontrol edin

hakkında araclarda bahar bakimi 7 Araba bahar bakımı

Bahar aylarında artan sıcaklıklar ve kış aylarından fren hortumlarında oluşabilecek kaçaklar hidrolik yağının azalmasına neden oluyor. Hidrolik yağ seviyesi azalan araçlarda direksiyonunun sertleştiği ve kontrolünün zorlaştığı görülüyor. Bu nedenle bahar başlangıcında hidrolik yağının kontrol edilmesi gerekiyor.

5.Akü bakımını yaptırın

hakkında araclarda bahar bakimi 5 Araba bahar bakımı

Kış aylarında özellikle soğuk havaların da etkisiyle araç aküleri daha fazla enerji tüketiyor ve bu durum araçların performansının düşmesine neden oluyor. Öte yandan kış aylarında meydana gelen hava kirliliği ve sağanak yağışlardan kaynaklanan nem oranının artması, hava ile temas eden akünün paslanmasını ve elektronik sistemlerde arızalar oluşmasını beraberinde getiriyor. Uzmanlar bahar başlangıcında akü kontrolünün elzem olduğunu vurguluyor. 

6.Araç altının bakımını ihmal etmeyin

hakkında araclarda bahar bakimi 3 Araba bahar bakımı

Kış şartlarında araçların uzun süre hareketsiz kalması ya da hareket halinde iken bolca su ve çamur birikintilerine maruz kalınması, araç altı bakımını da gerekli kılıyor. Uzmanlar ayrıca; yürür mekanik aksamlarının gıcırdama kontrolü ve yağlanmasının yanı sıra yine kış etkenleri sebebi ile boya tabakasının üzerinde kireç tabakası ve çamur nedeniyle kılcal çiziklerin oluşmasına bağlı solgunlaşmış olan boyanın bakımı ve boya koruması yaptırılmasını da öneriyor.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 20 özgürlük filmi

En iyi özgürlük filmleri demişken Jean Cocteau'nun şu sözünü hatırlatmadan geçmemek...

Nikita Nomerz’den 18 çalışmayla şehrin ruhunu duvarlara yansıtan estetik

Nikita Nomerz, şehrin ruhunu sprey boyalarıyla eski yapılara yansıtmaya çalışan Rusyalı...

2016’da start veren en iyi 10 yabancı dizi

Yabancı dizi denildiğinde hemen sıralamaya başlarız: Game Of Thorones, Breaking Bad,...

8 maddeyle Arabeskin nadide sanatçılarından ‘akımları’ öğrenelim

Köyden kente göçün 'zorunlu' bir sonucu olarak değerlendirilebilecek müziğimizdeki arabesk meselesi, toplumumuzda...

Tartışı-Yorum

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim...

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig...