Ana SayfaPolitikaCumhuriyet, Birgün ve Evrensel...

Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerine 1 milyon 400 bin liralık dava

Kadir Topbaş, Erdoğan ailesi ve Ülker grubundan 3 gazeteye toplamda 1 milyon 400 bin lira dava açıldı.

Türkiye’de sınırlı kaynaklarla muhalif yapan Cumhuriyet, Günlük Evrensel ve BirGün gibi gazetelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi ile sermaye çevreleri ağır tazminat talepleriyle dava açıyorlar.

Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerine 1 milyon 400 bin liralık dava

Orantısız tazminat davalardan biri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı ve Aydınlı Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanı Ömer Faruk Kavurmacı’nın şikâyetiyle Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Çiğdem Toker hakkında açıldı.

“Nepotizm” haberi için 1 milyon TL’lik dava

Toker’in 29 Eylül 2014 tarihli ve “Nepotizmi Affetmem mi dediniz?” başlıklı yazısı, Vatan Caddesi üzerinde bulunan, afet toplanma alanı ilan edildiği halde birkaç yıl önce Kavurmacı’nın da ortağı olduğu Metal Yapı Konut AŞ adlı şirkete satıldığını belirttiği arazinin imara açılmasına dair endişelerini paylaşıyordu. Tazminat davası 16 Nisan’da İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.

BirGün’e 350 bin TL’lik dava

Yüksek miktarda tazminatın talep edildiği bir davayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi BirGün Gazetesi‘ne açtı.

Gazetenin 17 Aralık 2014 sayısında yer verilen “Yiyiciler Örgütü” manşetinde kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Emine Erdoğan, N. Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Albayrak ve Berat Albayrak gazete yetkililerinden 50’şer bin TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan da 100 bin TL talep ediyor. Talep edilen toplam tazminat 350 bin TL’yi buluyor.

Erdoğan Ailesi avukatlarından Ahmet Özel, İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sundukları şikâyet dilekçesinde, suça gerekçe gösterdikleri manşetin haber niteliği taşımadığını iddia etti. Gazete, manşetlerinde Tahşiyeciler Örgütü operasyonu bahanesiyle 17 Aralık yolsuzluk operasyonu yıldönümünün unutturulmaya çalışıldığı mesajını vermek istediğini bildirdi.

Ülker Grubu da, sendikalar mücadeleyle ilgili yayımladığı haberler nedeniyle Günlük Evrensel gazetesi yetkilileri hakkında 50 bin TL’lik tazminat dava açtı. Davaya delil olarak, gazetede işçilerin direnişiyle ilgili çıkan tüm haberleri gösteren Ülker, marka değerine zarar verildiğini öne sürdü.

Evrensel’e 50 bin TL’lik Ülker davası

Ülker’in dava dilekçesine koyduğu deliller arasında Ülker ve direnişle alakası olmayan haberler de var. Gazete, Ülker’in Cevizlibağ’daki fabrikasında çalışan ancak sorunlarıyla ilgilenmediği gerekçesiyle Hak İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası’ndan DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’na geçen işçileri de gündemine taşımıştı.

Aylar süren direniş sonunda işveren, eylemdeki işçilerin haklarını ödemeyi kabul ederken, süreci haberleştiren Günlük Evrensel mahkemeye verdi.

24 Aralık 2014’te çıkan “Danone işçisi şimdiden kazandı” başlıklı haber, Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde direnişte olan işçilere bir grup gencin yaptığı ziyaretin haberi, 24 Kasım 2014’te yayımlanan “Direniş birleşti” başlıklı Eskişehir’de işten atılan ICF işçilerinin düzenlediği şenliğin haberi de şikâyet dilekçesinde yer aldı.

Bianet

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Doğanın ele geçerdiği dünyanın en güzel balıkçı köyünden 20 fotoğraf

Çin’in Shengsi Adaları olarak bilinen ve 400 adadan oluşan bölgede yer...

Vietnamlı fotoğrafçıların gözünden 13 fotoğrafla Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı tarihte görülmüş en çetin savaşlardan biriydi kuşkusuz. Savaşın gerçek...

Uğruna şiirler yazılan değil, şiir yazan 11 ‘kadın’ şair

Kadın ve şiir sözcükleri yan yana gelince hep erkek şairler tarafından...

13 madde ile turist ile gezgin arasındaki fark

İnsanların tatil veya bir ülkeyi ziyaret etme algısı farklıdır. Kimisi gezgindir,...

Tartışı-Yorum

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...