8.5 C
İstanbul
Pazar, Ekim 25, 2020

Dünyanın en güzel 15 sokağı!

Molyvos, Midilli, YunanistanBonn, AlmanyaStockholm, İsveçWashington Dc, AmerikaValencia, İspanyaCullinan, Güney AfrikaTayvanNafplio, Mora, YunanistanSpello, İtalyagrafton Nsw AvustralyaJerez, İspanyaPorto Alegre, BrezilyaPositano, İtalyaBrisbane, AvustralyaAşk, Romanya, Caras-Severin 15. Tünel

Bunlara bakmalısınız

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

2017’nin en iyi 13 filmi

2017 yılında vizyona giren ve en çok beğenilen filmleri listeledik. 2017’de öne çıkan filmler fantastik ve aksiyon temaları ağırlıklı. Sıralama IMDB’nin puanlamasına göre yapılmıştır. Başka bir listede görüşmek üzere.

1 – Dunkirk (2017)


Yönetmen: Christopher Nolan
Ülke: İngiltere, Hollanda, Fransa, ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi
IMDB: 8,3
Vizyon Tarihi: 21 Temmuz 2017
Süre: 106 Dakika
Nam-ı Diğer: Bodega Bay
Ödüller: 2 ödül ve 3 adaylık.
Bütçe: $100,000,000
Hasılat: $521,043,731
2. Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi Almanyası’nın net bir üstünlüğü vardır. Mayıs 1940’ta İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika’ya ait müttefik silahlı güçlerinden 400 bin asker, Fransa’nın İngiltere’ye çok yakın Dunkerque (Dunkirk) bölgesinde Alman Silahlı gücü tarafından karadan tamamiyle kuşatılmıştır. Almanlar bu askerleri hava bombardımanlarıyla yok etmeyi planlarken, İngiliz Başbakanı Churchill’in yönlendirmesiyle askerleri kurtarabilmek için çok tehlikeli ve savaşın gelişimi açısından hayati ehemmiyette bir tahliye operasyonu başlatılır.
Dunkirk filmi, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini etkileyen olaylardan Dunkirk Tahliyesi’ni karadan, havadan ve denizden değişik bakış açılarıyla izleyiciye aktarıyor.

2- Logan (2017)


Yönetmen : James Mangold
Vizyon Tarihi: 3 Mart 2017
Ülke: ABD
Tür : Bilim Kurgu , Aksiyon , Dram , Macera
Süre: 137 Dak.
IMDB: 8,2
Senaryo : Michael Green
Yapımcı : Stan Lee, Michael Green
Yakın bir gelecekte geçen filmde Logan (Hugh Jackman) artık yaşlanmış ve yorulmuş, süper yetenekleri erozyona uğramaya başlamıştır. Alzheimer’ın etkisiyle iyice unutkanlaşan Profesör X, yani Charles Xavier’i Meksika sınırına yakın bir yerde saklamaktadır. Logan tüm dünyadan kaçmaya çalışsa da bir gün onları bulan Laura Kinney (Dafne Keen) adlı küçük bir kız bu huzuru bozacaktır, nitekim kendisi gibi mutant olan kızı, peşindeki karanlık güçlerden koruması gerekecektir.
Logan filmi, orijinal Wolverine serisinin devamı, yani 2013’te gösterime giren The Wolverine filmiyle başlayan serinin 2. filmi, toplamda Wolverine üzerine çekilen 3. film olacak (X-Men Origins: Wolverine ve The Wolverine’in ardından). Bu film aynı zamanda Hugh Jackman’ın Wolverine’i canlandırdığı son film olma özellğine sahip.

3- Icarus (2017)


Yönetmen: Bryan Fogel
Ülke: ABD
Tür: Belgesel, Gerilim
IMDB: 8,1
Vizyon Tarihi: 1 Ağustos 2017
Süre: 110 Dakika
Nam-ı Diğer: Ikaros
Ödüller: 1 ödül ve 1 adaylık.
Bu filmimizde de başarılı yapımcı Bryan Fogel’in doping ile alakalı araştırmalarını göreceğiz. Araştırmaların ardından yapımcı Bryan Fogel’in şok edici sonuçlara vardığını anlamış olacağız. Belgesel ve Gerilim türünde bir film olarak öne çıkıyor.

4- Baby Driver (2017)


Yönetmen: Edgar Wright
Ülke: İngiltere, ABD
Tür: Aksiyon, Suç, Müzik
IMDB: 7,9
Vizyon Tarihi: 30 Haziran 2017
Süre: 112 Dakika
Ödüller: 5 ödül ve 2 adaylık.
Bütçe: $34,000,000
Çocuksu görüntüsüne rağmen müthiş araba kullanma yeteneklerine sahip Baby (Ansel Elgort), çok büyük soygunlar organize eden Doc (Kevin Spacey) için, soyguncuları olay yerinden götüren kaçış şoförü olarak çalışmaktadır. Bu konudaki müthiş yeteneklerini birlikte çalıştığı herkese zamanla kabul ettirmektedir. Az konuşan, herkesle mesafesini koruyan ve sürekli müzik dinleyen Baby, yaptığı işte en iyi olabilmek için şahsi “şarkı listesi”nden güç almaktadır. Hayallerinin kızını (Lily James) bulduğunda ise hayatını suç dünyasından uzak bir şekilde sürdürmenin gerçekten mutlu olabilmesi için gerekli olduğunu fark edecektir., suç batağındaki hayatından temiz bir kaçış için bir fırsat görür. Fakat onu bu işlere zorlayan ve de tehdit eden suçlu patronundan (Kevin Spacey), aşk ve özgürlüğe kaçabilmesi için müzikle de yüzleşmesi gerekecektir.

 

5- Wind River (2017) Kardaki İzler


Yönetmen: Taylor Sheridan
Ülke: İngiltere, Kanada, ABD
Tür: Suç, Dram, Gizem
IMDB: 7,9
Vizyon Tarihi: 1 Ağustos 2017
Süre: 107 Dakika
Nam-ı Diğer: Roukhot karrot
Ödüller: 4 ödül ve 3 adaylık.
Bütçe: $11,000,000
Hasılat: $145,512,031
Film, çaylak bir FBI ajanı olan Jane Banner ve geçmişiyle problemleri olan kıdemli, yerel bir oyun izleyicisi Cory Lambert’ın ortaklığını konu alıyor. İkili güçlerini birleştirerek ıssız bir Kızılderili bölgesinde işlenmiş olan bir cinayeti araştırıyorlar. Öldürülen genç kızın cinayetinin öcünü alabilmek için çıktıkları bu yol birbiri ardına gizemlerle ve gizemle örülmüş bir yol olarak önlerine uzanıyor…
Başrollerini Yenilmezler ekibinin Hawkeye’ı Jeremy Renner ve Scarlet Witch’i Elizabeth Olsen’ın üstlendiği gizem gerilim filminin yönetmen koltuğunda Taylor Sheridan oturuyor. Filmin senaryosu da yönetmene ait.

6- Loving Vincent (2017)


Yönetmen: Dorota Kobiela
Ülke: İngiltere, Polonya
Tür: Animasyon, Biyografi, Suç
IMDB: 7,9
Vizyon Tarihi: 29 Aralık 2017
Süre: 94 Dakika
Nam-ı Diğer: A Paixão de Van Gogh
Ödüller: 4 ödül ve 3 adaylık.
Sanat dünyasında önemli bir yere sahip 1853 – 1890 seneleri arasında yaşamış Hollandalı tanınmış ressam Vincent Willem van Gogh’un hayatı ve gizemli ölümünün biyografik hikayesi anlatılıyor.
Van Gogh gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiş, kısa süren bir öğretmenlik tecrübeninden sonra da Belçika’da yoksul bir madenci kasabasında misyoner olmuştur. Resim kariyerine 1880’den sonra başlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris’te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının tesiriyle canlı renklere geçmiş; Güney Fransa’da geçirdiği müddet zarfında da bugün yaygın olarak tanınan kendine mahsus resim tarzını geliştirmiştir.
Van Gogh, hayatının son on senesi süresince takriben 900 suluboya/yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışması üretmiş, en tanınmış yapıtlarını ise ömrünün son iki seneninde yapmıştır. Eserleri arasında Dr. Gachet’nin Portesi ($ 82,54 milyon), Sakalsız Otoportre ($ 71,5 milyon) L’Allée des Alyscamps ($ 66,3 milyon) gibi ücretlere alıcı bulabilmiştir. 1888’de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir bölümünü kesmiş, gittikçe kötüleşen gizemli ruhsal hastalığı neticeninde kendini göğsünden vurarak hayatına kıymıştır.

7- Bad Genius (2017)


Yönetmen: Nattawut Poonpiriya
Ülke: Tayland
Tür: Komedi, Suç, Dram
IMDB: 7,9
Vizyon Tarihi: 1 Mayıs 2017
Süre: 130 Dakika
Nam-ı Diğer: Chalard Games Goeng
Ödüller: 6 ödül.
Lynn, sınavlarda arkadaşlarına kopya vererek para kazanan zeki bir lise talebesidir. Bir gün karşısına Sidney, Avustralya’ya gitmesini gerektiren yeni bir imtihan çıkar. Milyonlarca bahtlık görevini gerçekleştirmek için Lynn ve sınıf arkadaşları uluslararası üniversite giriş sınavını bitirmeli ve Tayland’daki arkadaşlarına ülkelerinde yapılacak olan aynı sınavın saatinden önce yanıtları ulaştırmaları gerekmektedir. Film Tayland’daki sınıflar arası eşitsizliği ve bozuk eğitim sistemini ağır bir şekilde tenkit ediyor.

8- It (2017) O


Yönetmen: Andy Muschietti
Ülke: ABD, Kanada
Tür: Dram, Korku, Gerilim
IMDB: 7,8
Vizyon Tarihi: 15 Eylül 2017
Süre: 135 Dakika
Nam-ı Diğer: It: Part 1 – The Losers’ Club
Ödüller: 1 ödül.
Bütçe: $35,000,000
Hasılat: $666,630,202
O (It), dünyaca tanınmış korku romanları yazarı Stephen King?in 10 senerdir okuyucularını korkutan, aynı isimli popüler romanından beyazperdeye uyarlandı.
Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okulda dışlanan bir gruptur. Fakat en büyük meseleleri bu değildir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği meselelerle, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise.

9- Get Out (2017) Kapan


Yönetmen: Jordan Peele
Ülke: ABD
Tür: Korku, Gizem
IMDB: 7,7
Vizyon Tarihi: 21 Nisan 2017
Süre: 104 Dakika
Nam-ı Diğer: Corra!
Bütçe: $5,000,000
Chris kız arkadaşı Rose ile uzak mesafe aşk yaşayan bir çifttir. Rose’un hafta sonu kaçamağı için Chris’i çağırması ile hikayemiz başlayacaktır. Missy ve Dean’in de çift olarak bizimkilere katılır. Önceden Chris, Rose’un ailesinin bu ilişki için böylesine uzlaşmacı olmasına şaşırır ve kıllanır. Çünkü bu dönemde bir beyaz ve siyahın ilişkisine sıcak bakılmamaktadır. Bu durum kafasını karıştırıyor iken bir yandan da hafta sonunun gelmiş olması onu bir bilinmezliğe doğru iter ve gerçeklerle yüzleşir.

10- War for the Planet of the Apes (2017) Maymunlar Cehennemi: Savaş


Yönetmen: Matt Reeves
Ülke: ABD, Kanada, Yeni Zellanda
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
IMDB: 7,7
Vizyon Tarihi: 14 Temmuz 2017
Süre: 140 Dakika
Nam-ı Diğer: Planet of the Apes 3
Ödüller: 2 adaylık.
Bütçe: $150,000,000
Hasılat: $145,861,747
Maymunlar Cehennemi üçlemesinin son perdesine hazır olun. 2011 senesindeki Maymunlar Cehennemi: Başlangıç ile yolculuğuna başlayan Sezar’ı 2014 senenindeki Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nde kurduğu maymun silahlı gücü ile insanlara karşı mücadele verirken görmüştük. İkinci filmin de yönetmeni olan Matt Reeves imzalı son film Maymunlar Cehennemi: Savaş’ta ise Sezar ve ordusunun insanlara karşı olan amansız mücadelesinin tesirleri ile karşılaşıyoruz. Her iki ırk da birbirini tehdit olarak görmeye devam ederken, mücadelenin şiddeti de artmış ve kayıplar had evreye erişmiştir. Artık iki ırkın varlığı, önlerindeki bu son savaşa bağlıdır. Maymunların öncüsü Sezar ile insanların öncüsü Albay arasındaki bu son mücadele iki ırkın kaderini belirleyecektir.

11- The Big Sick (2017)


Yönetmen: Michael Showalter
Ülke: ABD
Tür: Komedi, Dram, Romantik
IMDB: 7,7
Vizyon Tarihi: 1 Temmuz 2017
Süre: 120 Dakika
Nam-ı Diğer: Amor de Improviso
Ödüller: 5 ödül ve 2 adaylık.
Taze bir çift ilişkileri derinleştikçe aralarındaki kültürel farklılıklar yüzünden karşı karşıya gelmeye başlıyor.
Kumail’in Pakistan kökenli ailesi, İslami geleneklerini de yaşatmak adına görücü usulü bir evlilik istemekteler. Mevzubahis kız elbette ki Pakistan kökenli ve ailenin inançlarını paylaşan biri olmalıdır. Diğer tarafta ise kızlar Emily’nin gönlünü kaptırdığı gencin ait olduğu kültür konusunda bir hayli ön yargısı, aklında yer etmiş hayali stereotipler bulunan Amerikalı bir anne-baba. Düğüm ise Emily’nin sebebi bile bilinmeyen, amansız bir hastalığa yakalanmasıyla atılır. Kumail şimdi iki ailenin arasında bir köprü olmalı ve sevdiği kadının hayat mücadelesine destek olmalıdır.

12- John Wick: Chapter 2 (2017)


Yönetmen: Chad Stahelski
Ülke: ABD, Hong Kong, İtalya, Kanada
Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim
IMDB: 7,6
Vizyon Tarihi: 10 Şubat 2017
Süre: 122 Dakika
Nam-ı Diğer: John Wick 2
Ödüller: 1 adaylık.
Bütçe: $40,000,000
Emekliye ayrılmış olan John Wick can yoldaşı köpeğiyle sakin bir hayat sürmektedir. Ancak başına gelen kimi olaylar onu bir kez daha suç dünyasına iter ve oradan bir daha çıkamayacaktır. Bu kez bu uğurda Roma sokaklarını arşınlaması gerekecektir… Başarılı aksiyon filmi John Wick’in serisinın ikinci filmidir. Serinin ilk filmine oranları aksiyon sahneleri daha fazla. John Wick’in Filminin başrolünde yine Keanu Reeves’i izleyeceğiz. Filmin kadrosunda Ruby Rose, Bridget Moynahan, Ian McShane, Peter Stormare, Laurence Fishburne, John Leguizamo ve Common gibi isimler de yer alıyor.

13- Wonder Woman (2017)


Yönetmen: Patty Jenkins
Ülke: ABD, Çin, Hong Kong
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
IMDB: 7,6
Vizyon Tarihi: 2 Haziran 2017
Süre: 141 Dakika
Ödüller: 1 adaylık.
Bütçe: $149,000,000
Yalnızca savaşçı amazon kadınların yaşadığı Themyscira adasında büyüyen, buranın dışına hiç çıkmamış ve hiçbir erkek görmemiş Diana (Gal Gadot) müthiş savaş kabiliyetlerine sahip bir yarı tanrıdır. Günün birinde adaya bir Amerikan savaş uçağı düşer. Uçağın kaptanı Steve Trevor (Chris Pine), Diana tarafından kurtarılır. Dünyanın büyük bir savaş halinde olduğunu anlatan kaptanın sözleriyle Diana, adasını terkederek muasır dünyaya doğru yola çıkar ve dünya savaşını bitirebilmek için bütün hünerlerini ortaya sermeye başlar.

Filmde Gal Gadot, Wonder Woman karakterini Batman v Superman filminden sonra 2. defa canlandırıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Arjantinli sıradışı sanatçı Raul Lemesoff, insanlara kitabı sevdirmenin belkide hiç denenmemiş bir yolunu deniyor. Sanatçının çalışmasını derlediğimiz listemizde aşağılara doğru kaydıkça önyargılarınız yıkılacak.Dilerseniz sıradışı listemize...

Son haberler

Japon Merkez Bankası’ndan kriz uyarısı!

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Finansal Sistem Raporu’nda, ekonomik toparlanmanın hızında sürekli durgunlaşma ve finansal piyasalarda önemli düzeltme olması durumunda, finansal kurumların sağlamlığında bir bozulma...

Borsa günü düşüşle tamamladı

Bu haber 32 kez okunmuştur. Borsa, günü yüzde 1,09’luk düşüşle tamamladı.Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günü yüzde 1,09’luk...

Greenpeace: Japonya’da denize salınacak kirli suyun insan DNA’sına zarar verme potansiyeli var

Greenpeace’in yaptığı bir araştırmaya göre, Fukuşima-Daiiçi nükleer santralinden denize salınacağı bildirilen kirli su, insan DNA’sına zarar verme potansiyeline sahip radyoaktif bir madde içeriyor.Çevre...

Gaziantep’te beyaz altın bereketi

Bu haber 22 kez okunmuştur. Araban ovasında başlayan ve beyaz altın olarak tabir edilen pamuğun hasadında sona yaklaşıldı....