25 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 20, 2021

Demirtaş: Sadece çatışmasızlık değil, her türlü “çatışma potansiyeli” de ortadan kalkmalı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın PKK’ye silah bırakmak için yaptığı çağrıyı “olumlu bir görüşme olarak” değerlendirirken, hükümetin umut vermediği sözünü tekrarladı.

Yaşar Kemal için Teşvikiye Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine katılan Demirtaş, müzakerelerin başladığını söylemek için henüz erken olduğunu söyleyerek “Silahsızlanma ve çatışmasızlık haliyle ilgili olumlu, umut verici gelişmeler var. Ama işin demokratikleşme ve özgürlük ayağıyla ilgili tersi gelişmeler var. Hükümetin uygulamaları maalesef ki şu anda o yönlü umut vermiyor” dedi.

Her türlü çatışma potansiyeli de ortadan kalkmalı
Sadece çatışmasızlık değil, her türlü “çatışma potansiyelinin” de ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi Türkiye’de silahların tümden devre dışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı, bütün barışçıl yöntemlerin rahatlıkla kullanılabildiği bir siyasal atmosfer arzuluyoruz, bunun için uğraşıyoruz. Geçmişe, düne göre daha iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Toplum adına daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, hükümetin ağır eleştiri toplayan faşizan “iç güvenlik” paketiyle ilgili bazı değişiklikler yapabileceğini söylerken, bugün konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu “iç güvenlik paketinin çözüm sürecinin önünü açacağını” iddia etmişti.selahattin demirtaş, çözüm süreci, demirtaş açıklama, iç güvenlik yasası, ahmet davutoğlu, pervin buldan, çatışma potansiyeli, yaşar kemal, teşvikiye camii, manşet, haber, türkiye, siyaset,BirGün

 


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,074TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler