Ana SayfaHaberlerEkonomiDeri sektörü ihracatta fark...

Deri sektörü ihracatta fark yaratanları ödüllendirdi

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), 2020 yılının 310 başarılı firmasını “İhracatta Fark Yaratanlar” töreniyle ödüllendirdi. T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, deri sektöründeki dijitalleşme atağına vurgu yaparak turkishleather.com’un  önemli bir portal ve Türk ihracatçısının B2B’de yabancı alıcılara nasıl ulaştığının büyük bir göstergesi olduğunu söylerken, TİM Başkanı İsmail Gülle Türk deri sektörünün 200’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla tüm dünyada markalaştığını vurguladı. İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ise deri sektörü ihracatına katkı sunan sektör temsilcilerini tebrik ederek sektör olarak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini aktardı.


İDMİB, Türk deri sektörüne yön veren ihracatçıları “İDMİB İhracatta Fark Yaratanlar” töreniyle ödüllendirdi. Sektörün 2020 yılı içerisinde gerçekleştirdiği 1 milyar 350 milyon dolarlık ihracata katkı yapan firmaların ödüllendirildiği gecede İDMİB; platin, altın, gümüş, bronz ve özel ödül kategorisinde 182 firmayı ödüllendirirken, 128 ihracatçıya da başarı sertifikalarını sundu.

E-TİCARET DERİ SEKTÖRÜ İÇİN FIRSATLAR SUNUYOR

Ödül töreninde bir konuşma gerçekleştiren T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Deri sektörümüzün ihracatı 1,4 milyar dolar civarında. Gideceğimiz çok yol var. Başkanımızın yapmış olduğu değerli çalışmaları gördük. Turkishleather.com önemli bir portal. Aynı zamanda Türk ihracatçısının B2B’de yabancı alıcılara nasıl ulaştığının büyük bir göstergesi. Elektronik ticaret deri sektörümüz, ayakkabı sektörümüz için fırsatlar sunan başka bir konu. Çünkü dünya bu yöne ilerliyor.” dedi.

DERİ SEKTÖRÜ LİDER SEKTÖR OLMAYA ADAY

Ödül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Deri sektörü tarihi birikimiyle, sektörel tecrübesiyle Türkiye’nin tanıtımında lider sektörlerden biri olmaya aday. Son 2 senede, küresel tedarik zincirlerindeki kırılma, navlun fiyatlarındaki artışlar, konteyner krizi, ham madde noktasında yaşanan darboğaz gibi pek çok sorunla karşılaştık. Enerji tedarikinde yaşanan aksaklıklar, küresel enflasyon gibi meseleler de önümüzde duruyor. İhracat ailesi olarak, küresel ölçekte yaşanan bu sorunları herhangi bir bahane konusu yapmadan, ulusal ve sektörel düzeyde nasıl fırsatlar bulabiliriz, bu sorunları en doğru şekilde nasıl atlatırız düşünceleriyle çalışıyoruz. Çalışmalarımızın meyvelerini de çok şükür görüyoruz. Son 12 aylık dönemde ihracatımız 212 milyar doları aştı. Türkiye, ihracattan gelen olumlu rakamların etkisiyle yılın ilk çeyreğinde 21,7 büyüyerek dünyada en hızlı toparlanan ekonomilerden biri oldu.”

119 ÜLKEDEN 1300 YABANCI ALICI

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, “Sektörümüz, pandemi öncesi yaşadığı sıkıntılara ilave olarak pandemiden en çok etkilenen sektör oldu. İnsanlar sokağa çıkamadı, seyahat edemedi, toplantılar, düğünler, törenler yapılamadı. İlk vazgeçilen ürünler bizim ürettiklerimiz oldu. Pandemide maalesef kapasite kullanım oranı en düşük sektör olduk. Bazı alt sektörlerimizde işler durma noktasına geldi. İhracatımız yüzde 20 daraldı. 26 sektör içerisinde son sıralara geriledik. Ancak sektörümüzde dünya rakamlarına baktığımızda benzer hatta daha yüksek düşüşler görüyoruz. Süreçte satış ve pazarlama şekilleri değişti. Dijitalleşme ve e-ticaret öne çıktı. Biz de bu sürece uygun tedbirler almaya başladık. Turkishleather.com portalımız ocak ayında hayata geçti. 177 ihracatçı firmamız 7/24 açık dijital mağazalarında ürünlerini global alıcılara tanıtma fırsatı buluyor. 119 farklı ülkeden 1300’ü aşkın onaylı yabancı alıcı portalımıza kayıt oldu. Yine bu süreçte sektörümüzün e-ticaret kabiliyetini artırmak için Bakanlığımızın destekleriyle, Türkiye’nin ilk dijital Ur-Ge projesini hayata geçirdik. Ödül alan firmalarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

2020’nin ikinci yarısından itibaren fiziki fuarları sektör STK’larıyla birlikte hayata geçirdiklerini vurgulayan Şenocak şunları aktardı: “Zorlu pandemi koşullarına, kısıtlamalara rağmen olağan üstü çabalarla fiziki fuarları ilk yapan sektör olduk. Üretim ve lojistik kaynaklı sorunlar nedeniyle global talepler ülkemize kaydı. Taleplerin kalıcı olmasını sağlamalıyız. Sektörümüzü doğrudan ilgilendiren; yeşil dönüşüm, sosyal uygunluk, karbon ayak izi ve Paris İklim Anlaşması gibi konuları planlama ve uygulama noktasında Bakanlığımızın desteklerine ihtiyaç duyacağız. Sanayi Bakanlığı ve yerel yönetimlerle iş birliği halinde yeni üretim alanlarına ihtiyacımız var.”

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

14 maddeyle 2015’te yaşanan unutulmayacak olaylar

2015'in önemli olayları... 2015 yılı geride kalırken, birçoğumuzun hemfikir olacağı üzere...

#türkiyeninyarısı kadınama sanki hiç yoklar!

Türkiye'de toplumun yarısın oluşturan kadınlar, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitsizliklerin kronikleşmiş...

Cristiano Ronaldo ünsüz olsaydı

Cristiano Ronaldo gibi bir yıldız olup da sokakta dolaşmak, sevenlerinin ilgisi...

Türkiye sinemasında canlandırdıkları karakterlerle filmlerin önüne geçen 10 oyuncu

Bazen bir filmi muhteşem yapan yönetmenden öte oyuncudur.  Sinema tarihinde bunu başarabilen...

Tartışı-Yorum

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle olmadığını göstermektedir. Ankara’nın Güneyi Yatırımın GözbebeğiSon 15 yıldır dolum noktasına ulaşan Çankaya’da tek çare olarak gözüken Mühye, Karataş bölgesinde...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep terden söküktü.Daha O Boy’uyla karar vermişti ev yapmaya. Bir evin temelini attı. Atış o atış..Seni inşaat işçisi; fayans...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp ve ama ‘devletin de bir bildiği vardır’ fikriyatının serin sularında kol gezmeye devam ediyorlar. Hükümet ile ‘paralel’ devlet...