Ana SayfaListelerTürkiye sinemasında canlandırdıkları karakterlerle...

Türkiye sinemasında canlandırdıkları karakterlerle filmlerin önüne geçen 10 oyuncu

Bazen bir filmi muhteşem yapan yönetmenden öte oyuncudur.  Sinema tarihinde bunu başarabilen nadir oyuncular vardır. Her ne kadar Avrupa’da kendini gösterme fırsatı bulamasalar da bizim de çok yönlü karakterlere bürünebilen muhteşem oyuncularımız var.

Filmlerin değerini yükselten bu oyuncuları Eren Demirbaş adlı genç bir tiyatro oyuncusu liste haline getirdi. Bu filmlerin izlenmesi, bu karaterlerin ve oyuncuların unutulmaması için kayda değer bir liste olduğunu düşündük. Böylesine muıhteşem yeni oyuncuların ve yeni karakterlerin gelmesi umuduyla bu listeyi sizler için paylaşıyoruz.

Ayrıca sinema listelerimize buradan bakabilirsiniz.

1.

Ah Güzel İstanbul (1966) – Sadri Alışık/Haşmet İbriktaroğlu

Sadri Alışık’ın rol aldığı 190 filmin bazıları hiç gün yüzüne çıkmamıştır. Mesela Turist Ömer Almanya’da filmine hala ulaşılamamıştır. Komedi kadar dram oyunculuğu da takdire şayandır. Türk Sinemasına büyük katkılar sağlamıştır.

ah güzel istanbul sadri

 

 

2.

Umut (1970) – Tuncel Kurtiz/Hasan

Tuncel Kurtiz Umut filminde şehirli bir oyuncunun kırsal bölgede yaşayan bir karaktere nasıl mükemmel bir biçimde girebildiğini göstermiştir. Tuncel Kurtiz yurt dışında saygı duyulan oyunculardan biridir. Ünlü tiyatro yönetmeni Peter Brook’un, Mahabharata adlı oyunu ile dünya turnesine çıkmıştır ve oyunculuğu ile büyük beğeni toplamıştır.

umut tuncel

 

 

3.

Masumiyet (1997) – Haluk Bilginer/Bekir

Haluk Bilginer’in oyunculuğunun tadından yenmemesinin altında yatan sır 1980 ile 1993 tarihleri arasında İngiltere’de yaptığı işler olabilir. Usta oyuncu aynı zamanda bir İngiltere vatandaşıdır. Macbeth, My Fair Lady, Pal Joey, Kafkas Tebeşir Dairesi ve Phantom of the Opera gibi çeşitli tiyatro ve müzikallerde oynamıştır. Eastenders, Memoriesof Midnight, Bergerac, Glory Boys, The Bill ve Murder of a Moderate Man gibi televizyon dizilerinde ve Children’s Crusade, Half Moon Street, Ishtar, Buffalo Soldiers, Spooks ve Shе’s Gone filmlerinde oynadıktan sonra tekrar Türkiye’ye dönmüştür.

masumiyet haluk

 

 

4.

Sarmaşık (2015) – Nadir Sarıbacak/Cenk

Son dönem oynadığı rollerle performansını üst seviyelere taşıyan Nadir Sarıbacak, Sarmaşık filmiyle adını oyunculuk tarihine şimdiden kazıdı. Tiyatro’da da ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu ”Yeraltından Notlar” oyunu ile kanıtlamıştır.

sarmaşık nadir

 

 

5.

Tabutta Rövaşata ( 1996 ) – Ahmet Uğurlu/Mahsun

Ahmet Uğurlu’yu en son Behzat Ç.‘de izlemiştik. Peki neden kendisini sık sık sinemada ve televizyonda göremiyoruz. Çünkü kendisi sinemaya ve televizyona pek ısınamadığını dile getirdi ve kariyerine tiyatro sahnelerinde devam ediyor.

tabutta rövaşata ahmet uğurlu

 

 

6.

Sevmek Zamanı ( 1965 ) – Müşfik Kenter/Halil

Müşfik Kenter ülkemizin gizli hazinelerinden biridir. Ekranlarda pek göremezsek de Sevmek Zamanı filminde dünya çapında bir oyunculuk sergilemiştir.Emektar bir tiyatro oyuncusu olan Kenter, günümüzde popüler kültür alıgısıyla hareket eden oyunculara ders verir nitelikte bir sanat hayatı yaşamıştır. İyi bir oyuncu olmak ile ünlü olmak arasındaki fark Müşfik Kenter’dir.

sevmek zamanı müşfik

 

 

7.

Muhsin Bey ( 1987 ) – Şener Şen/Muhsin Bey

Galiba Amerika’da doğsa Hollywood’un en önemli oyuncularından biri olacaktı Şener Şen. Oynadığı bütün filmlerde farklı karakterler ve tiplemeler yaratmayı başarabilen ender oyuncularımızdan bir tanesidir. Bakıldığında da Muhsin Bey, Badi Ekrem, Ziya, Vecihi, Züğürt Ağa ve Baran karakterlerinin hiçbiri birbirine benzememektedir.

muhsin bey şener şen

 

 

8.

Bizim Aile ( 1976 ) -Münir Özkul /Yaşar Usta

Münir Özkul hayatı boyunca kişisel problemleriyle mücadele eden usta bir oyuncudur. Ancak alkol ve psikolojik sorunlar hiçbir zaman oyunculuğunun önüne geçememiştir. Hepimizin bildiği Yaşar Usta karakteri yıllarca mazlum halkın sesi olmuştur.

bizim aile münir

 

 

9.

Anayurt Oteli ( 1987 ) – Macit Koper/Zebercet

Yusuf Atılgan’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan Anayurt Oteli, Zebercet’i canlandıran Macit Koper’in müthiş performansıyla üst seviyeye ulaşmıştır. Macit Koper’in efsanevi performansının yanı sıra Serra Yılmaz ve Şahika Tekand da dikkat çeken bir oyunculuk sergilemişlerdir.

anayurt oteli macit koper

 

 

10.

Barda ( 2007 ) – Nejat İşler/Selim

Nejat İşler, magazin haberlerinde görünenin aksine lüks hayatı reddeden bir yaşam tarzına sahiptir. Çünkü oyunculuk yapmadan öncede tezgahtarlık yaparak geçimini sağlıyordu.  Oynadığı karakterlerle bütünleşmeyi başarabilen nadir oyunculardan biridir. Barda filminde yarattığı Selim karakteriyle filmi başka bir noktaya taşımış ve son olarak Nuri Bİlge Ceylan’ın, Kış Uykusu filminde yer almıştır.

barda nejat

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kayahan’ın herkesin bildiği ve en çok sevdiği 10 şarkısı

Öncelikle yaşadığı rahatsızlık sonrasında, defalarca tedavi sürecine girmesine rağmen 3 Nisan...

Ahmet Kaya albümlerinde gizli kalmış 12 şair

Müzik tarihinde eşine az rastlanır bir üretkenliğe sahip olan Ahmet Kaya’nın...

Beyin yakan 20 Evrim çalışması

Paris merkezli hiciv kolektifi Maentis, çok bilindik evrim çizimine farklı yorumlar...

Ünlü 19 tabloyu fotoğraflarla yeniden düşünmek

Pek çoğumuzun bazılarını yakından tanıdığı ünlü tabloları günümüz şartlarında yeniden düşünmek...

Tartışı-Yorum

Enflasyon nedire birde böyle bakmak! (Tolga Yumrukaya)

Yazı/ Tolga Yumrukaya  Tolga Yumrukaya'nın kaleminden ekonomi-enflasyon nasıl yazısı.‘Sefagiller ile Cefagiller’Eşit topraklara ve eşit işgücüne sahip birbirinden bağımsız iki ayrı ada da yaşayan iki toplum düşünelim. Sefagiller ve Cefagiller.Her ikisi...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...