Ana SayfaListelerKaradeniz'de Mutlaka Gidilmesi Gereken...

Karadeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Karadeniz kıyıları, keşfedilmeyi bekleyen zengin kültürel ve tarihi mirasıyla gizli bir cevherdir. Büyüleyici havasıyla yaylaları, ikonik ormanları ve denizi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlere sahiptir. Muhteşem nehir manzaraları ve antik kaya mezarları ile bilinen şehirleri Karadeniz’in Batısından Doğusuna kadar her yerde görebilirsiniz. 

Bölgede canlı liman kentleri ve atmosferi, müzeleri ve güzel plajlarıyla görülmeye değer pek çok mekân bulunuyor. İyi korunmuş Osmanlı mimarisi ve büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla dolu Safranbolu’dan, Artvin’in doğal güzelliklerine kadar keşfedilecek çok yer var. Bunlar, Karadeniz’de kesin gidilmesi gereken yerler arasında bulunanlardan sadece birkaçı.

Tarihi Sinop Cezaevi, Sinop

Tarihi Sinop Cezaevi, eski bir cezaevidir. Türk ceza sisteminin tarihiyle ilgilenenler için keşfedilecek harika bir yerdir. Cezaevi aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşı’nda da önemli bir rol oynamıştır ve ziyaretçiler o dönemde Türk siyasi mahkûmların mücadeleleri hakkında bilgi edinebilirler. 

Tarihi Sinop Cezaevi Sinop

Buraya giderken araba ihtiyacınızda Garenta araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Sinop dâhil pek çok şehirde hizmet veren Garenta ile ulaşım ihtiyacınızı hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. 

Gerze Tarihi Evleri, Sinop

Gerze, Sinop şehrinde olan bir sahil kasabasıdır. Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan geleneksel ahşap evleri ve eşsiz mimarisiyle tanınmaktadır. Kasabanın dar sokaklarını keşfederken güzel evlere hayran kalmanız oldukça yüksek ihtimaldir. 

Gerze Tarihi Evleri Sinop

Kasaba aynı zamanda ziyaretçilerin yerel mutfağın tadını çıkarabileceği birçok şirin kafe ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Geziniz sırasında oturup bol köpüklü bir Türk kahvesi içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

Bafra Kalesi, Samsun

Bafra Kalesi, Samsun şehrinde bulunan ve her zaman ziyaret edebileceğiniz bir kaledir. Kalenin tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor ve eskiden bölgeyi istilalardan koruyan stratejik bir kale olarak hizmet verdiği biliniyor. 

Bafra Kalesi Samsun

Ziyaretçiler kalenin kalıntılarını keşfedebilir ve çevredeki manzaranın tadını çıkarabilirler. İsmini bulunduğu ilçeden alan kalenin yakınlarında ise yaklaşık 2500 yıllık kaya mezarları yer alıyor. 

Tarihi Bandırma Vapuru, Samsun

Tarihi Bandırma Vapuru, Samsun şehrinde bulunan tarihi bir buharlı gemidir. Türk Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir rol oynamıştır ve şu anda popüler bir müzedir. Ziyaretçiler geminin içini keşfedebilir ve tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Tarihi Bandirma Vapuru Samsun
AW427965

 Gemi ayrıca Karadeniz kıyısı boyunca tekne turları için popüler bir noktadır. Gemi, Mustafa Kemal Atatürk’ü 19 Mayıs 1919’da Samsun’a olan yolculuğunda misafir etmiştir. Hem tarihi hem de kültürel bir miras olan gemiyi Samsun geziniz de mutlaka görmelisiniz.

Boztepe, Ordu

Ordu’daki Boztepe, şehrin ve denizin muhteşem panoramik manzarasını sunan güzel bir tepedir. Misafirler tepeye teleferikle çıkabilir ve doğal yolculuğun tadını çıkarabilirler. Tepede, ziyaretçilerin dinlenebileceği ve manzaranın tadını çıkarabileceği birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Tepe aynı zamanda yürüyüş yapmak ve bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için de harika bir yerdir. Ordu’nun eşsiz manzarasını sizlere sunan tepe, gören herkesi büyüleyen cinsten. Karadeniz’de gezilmesi gereken yerler listenize burayı mutlaka eklemelisiniz. 

Boztepe Ordu

Gölköy, Ordu

Şirin bir kasaba olan Gölköy, Ordu’da olup her sene onlarca macera severi ağırlıyor. Güzel plajları ve berrak suları ile ünlüdür. Yüzmek ve güneşlenmek için popüler bir yer olan Gölköy’de rakım 1054 metredir. 

Golkoy Ordu

Ziyaretçiler ayrıca eşsiz kaya ve yeraltı gölleriyle dolu olan yakındaki Gölköy Mağarası’nı da keşfedebilirler. Kasaba etrafında yayla evleri ve günlük pansiyon tarzında konaklama hizmetleri de bulabilirsiniz. Ordu’ya geldiğinizde Gölköy’e uğramak, bu seyahati taçlandırmanın en güzel yoludur.

Kale Camii, Giresun

Giresun’daki Kale Camii, tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan güzel bir camidir. Caminin bir tepenin üzerindeki konumu, şehrin ve denizin nefes kesici manzaralarını sunmaktadır. 

Kale Camii Giresun

Ziyaretçiler ayrıca, tarihi Bizans dönemine kadar uzanan ve bölgenin zengin tarihine bir bakış sunan yakındaki Giresun Kalesi’ni de keşfedebilirler. Buraya nasıl gideceğinizi düşünüyorsanız yerel turlar ile anlaşabilir ya da daha kolay bir yöntem olan Araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kümbet Yaylası, Giresun

Kümbet Yaylası, Giresun’da yüksek rakıma sahip bir yayladır. Yüksekte olması, havasının temiz olması ve pek çok güzelliği beraberinde getiriyor. Doğal güzelliği, eşsiz havası ve huzurlu atmosferiyle bilinen yayla; kamp ve yürüyüş için sürek olarak tercih ediliyor. 

Kumbet Yaylasi Giresun

Ziyaretçiler ayrıca yakınlardaki ormanları ve şelaleleri de keşfedebilir, bölgedeki geleneksel restoran ve kafelerde yerel mutfağın tadını çıkarabilirler. Plato, aynı zamanda sürülerini yemyeşil otlaklarda otlatan ve bölgenin cazibesine katkıda bulunan birçok göçebe çobana da ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzalan Şelalesi, Giresun

Kuzalan Şelalesi, Türkiye’nin sahip olduğu ender güzelliklerden biridir. Giresun’da bulunan bu şelale yemyeşil bir alanla çevrilidir ve bölgenin büyüleyici manzaralarını sunmaktadır. 

Kuzalan Selalesi Giresun

Dilerseniz bölgedeki şelaleye yürüyüş yapabilir ve yakındaki nehir kenarında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca şelalenin yakınlarında kamp yapabilir ve doğa yürüyüşlerine de katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrede yer alan Mavi Göl’ü ziyaret edebilir ve yaylalara çıkabilirsiniz.

Zigana Geçidi, Gümüşhane

Zigana Geçidi, Gümüşhane şehrine 60 km uzaklıkta bulunan bir dağ geçididir. Geçit çevredeki dağların ve vadilerin muhteşem manzaralarını sunan güzel bir yolculuk elde etmenize yardımcı oluyor. Ziyaretçiler yol boyunca çok sayıda kafe ve restorandan birinde mola verebilir ve geleneksel Karadeniz mutfağının tadını çıkarabilirler. 

Zigana Gecidi Gumushane

Dağ geçidi aynı zamanda kış aylarında kayak ve snowboard için de popüler bir yerdir. Yazın ise yayla bölgelerine giderek eşsiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz yanınıza kalın giysiler almanız yönünde olacaktır.

Karaca Mağarası, Gümüşhane

Karaca Mağarası, Gümüşhane ilinde bulunan bir mağaradır. Birçok eşsiz kaya oluşumuna ve yeraltı gölüne ev sahipliği yapan mağara, mağaracılık ve keşif için popüler bir mekândır.

Karaca Magarasi Gumushane

 Mağarayı çevreleyen güzel manzaranın tadını çıkarabileceğiniz pek çok nokta bulunmaktadır. İçinde çeşitli doğal oluşumu barındıran mağarada sarkıtlar, şekiller, desenler ve sütunlar bulabilirsiniz. Bu sade haliyle bile bir heykeltıraşın elinden çıkmış bir doğa harikasını andırmaktadır.

Sümela Manastırı, Trabzon

Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı, Türkiye’nin en ikonik simgelerinden biridir. Bu tarihi Rum Ortodoks manastırı, Altındere Vadisi Milli Parkı’nın kayalıkları üzerinde yer alıyor. Çevresindeki dağların ve ormanların çarpıcı doğal güzelliği görenleri mest ediyor. Manastır 4. yüzyılda kurulmuş ve tarih boyunca birkaç kez yeniden inşa edilip restore edilmiştir. 

Sumela Manastiri Trabzon

Ana kilisenin duvarlarını süsleyen çarpıcı freskler de dâhil olmak üzere manastır binalarının karmaşık mimarisini ve süslü işlemelerini görebilirsiniz. Zengin tarihi ve nefes kesici manzaralarıyla Sümela Manastırı, Trabzon’a seyahat eden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Uzungöl, Trabzon

Uzungöl, Trabzon’da bulunan oldukça meşhur bir göldür. Göz kamaştırıcı yeşillikler ve dağlarla çevrili olan göl, bölgenin doğal güzelliğinin nefes kesici manzaralarını sunmaktadır. Ziyaretçiler gölde yürüyüş yapmanın, balık tutmanın ve kayıkla gezmenin keyfini çıkarabilir. 

Uzungol Trabzon

Ayrıca ziyaretçiler için yerel mutfağın tadını çıkarabileceği ve göl kenarında dinlenebileceği birçok kafe ve restoran da bulunmaktadır. Bölgede çeşitli oteller ve pansiyonlar, kamp alanları ve hizmet noktaları mevcut. Sezonda oldukça yoğun olan Uzungöl’e otobüs seferleri az olduğundan dolayı çoğu kişi araç kiralamayı tercih ediyor.

Atatürk Köşkü, Trabzon

Atatürk Köşkü, Trabzon şehrinde bulunan çok güzel ve eşsiz bir köşktür. Mustafa Kemal Atatürk’ün yazlık konutu olan köşk, yoğun ilgi gören bir müzedir. 

Ataturk Kosku Trabzon

Müze turunuz süresince konağın içini keşfedebilirsiniz. Ayrıca Atatürk’ün hayatı ve mirası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Roma mimarisine sahip köşkün tarihi ise çok eski zamanlara dayanıyor. 

İlk olarak Kostantin Kabayanidis tarafından yaptırılan yazlık, zamana meydan okuyarak günümüze kadar önemini korumuştur.

Ayder Yaylası, Rize

Ayder Yaylası, Rize ilinde bulunan eşsiz bir yayladır. Doğayı sevenler ve şehir hayatının koşuşturmacasından uzaklaşmak isteyenler için mükemmel bir kaçış noktasıdır. Yeşillikler, dağlar ve şelalelerle çevrili Ayder Yaylası, çevredeki manzaranın nefes kesici görüntülerini sunuyor. 

Ayder Yaylasi Rize

Ziyaretçiler termal kaplıcalara dalabilir, yürüyüşe çıkabilir veya birçok geleneksel ahşap evden birinde dinlenebilir. Yayla, ziyaretçilerin çok sayıda kafe ve restoranda tadabileceği lezzetli yerel bal ve mısır ekmeğiyle de ünlüdür. Genel olarak Ayder Yaylası, Karadeniz’de görülmesi gereken yerler arasında yerini alıyor.

Fırtına Deresi Vadisi, Rize

Firtina Deresi Vadisi Rize

Fırtına Deresi Vadisi, Rize şehrinde yer alan bir vadidir. Doğa severler için popüler bir yerdir ve çevredeki dağlar ile, şelalelerin muhteşem manzaralarını sunar. Ziyaretçiler vadide rafting, yürüyüş ve kamp yapabilirler. Vadi aynı zamanda yakındaki köylerde görülebilen geleneksel ahşap evleri ve eşsiz mimarisiyle de ünlüdür. Bu bölgeye çıkmak için SUV bir araca ihtiyacınız olabilir. Bu konuda ise Rize Havalimanı araç kiralama hizmetlerine yönelebilirsiniz. Bu sayede yolculuğu oldukça keyifli bir hale getirebilir ve vadiye kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. 

Palovit Şelalesi, Rize

Palovit Şelalesi, Rize ilinde bulunan çarpıcı güzellikte bir şelaledir. Yemyeşil bir alanla çevrilidir ve bölgenin doğal güzelliğinin göz alıcı manzaralarını sunmaktadır. 

Palovit Selalesi Rize

Şelaleye yürüyüş yapabilir ve yakındaki nehir kenarında piknik yapabilirsiniz. 15 metre yüksekliğe sahip şelale, Rize’nin debisi oldukça yüksek doğal oluşumlarından biridir. Şelale etrafında birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Şavşat Kalesi, Artvin

Artvin ilinde bulunan Şavşat Kalesi, oldukça çarpıcı bir kaledir. Kale, Bizans İmparatorluğu tarafından 8. yüzyılda inşa edilmiş ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından genişletilmiştir. Stratejik bir kale olarak hizmet vermiş ve bölgeyi istilalardan korumuştur. Günümüzde ise popüler bir turistik cazibe merkezi olarak dikkat çekiyor.

Savsat Kalesi Artvin

 Ziyaretçileri için bölgenin zengin tarihine bir bakış sunuyor. Kalenin kuleleri, duvarları ve kapıları ile etkileyici mimarisi; onu inşa edenlerin mühendislik ve mimari hünerlerinin bir kanıtı olarak duruyor. 

Ziyaretçiler kalenin kalıntılarını keşfedebiliyor, ayrıca çevredeki dağların ve vadilerin nefes kesici manzarasının keyfini çıkarabiliyor. Şavşat Kalesi, tarih meraklıları ve antik mimarinin güzelliğini görmek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin

Karadeniz’in en doğusunda yerini alan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin’de harika bir doğa parkıdır. Birçok eşsiz şelaleye, göle ve dağa ev sahipliği yapan park; ziyaretçilerine bölgenin doğal güzelliklerini keşfetme şansı sunmaktadır. 

Borcka Karagol Tabiat Parki Artvin

Parkın güzelliklerini keşfederken yürüyüş yapabilir, balık tutabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Park aynı zamanda birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Doğaseverler için harika bir mekân olarak listemizde yerini alıyor.

Maral Şelalesi, Artvin

Maral Şelalesi, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan bir şelaledir. Sık ormanlarla çevrilidir ve çevredeki güzelliklerin muhteşem manzaralarını sunar. Arzu eden ziyaretçiler şelaleye yürüyüş yapabilir ve bölgenin doğal güzelliğinin tadını çıkarabilir. 

Maral Selalesi Artvin

Oldukça yüksek bir noktadan akan suyun yüksekliği yaklaşık 63 metredir. Şelaleye giden yol engebeli olduğundan dolayı şehir içi araçlarıyla gitmek konforlu olmayabilir. Ancak, şelalenin güzelliğini gördüğünüzde oraya nasıl ulaştığınızın bir önemi kalmıyor.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

Vietnam ve fotoğraf

Vietnam'ı merak edenler için Vietnam merkez kıyısında bulunan Hoi An antik...

Frida Kahlo’nun ölümünden 60 yıl sonra ortaya çıkan özel eşyaları

Frida Kahlo, mücadeleci ruhu, feminist dünya görüşü, portreleri ve aşklarıyla yirminci...

25 fotoğraf üstü yazıyla Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz… Türkiye sinemasının dev çınarı… Daha dün “Ben halkın sanatçısıyım”...

Tartışı-Yorum

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika kararlı bir şekilde uygulanmaktadır.  Eski İttihatçılardan Şehsuvar Sami Bey, emniyet güçleri tarafından izlendiğini fark eder. Beşiktaş’taki evinden ayrılarak Perapalas’a...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya ağırlık vermektir. Hemen hemen tüm inançlarda yer alan oruç, çeşitli nüanslar göstermekte,kimi inançlarda yeme-içmeden uzak durmak seklinde olabileceği gibi bazı inançlarda, canlı varlıkları yememe...

Hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları!

Tanımlar, Sınırlar, Ötekiler Dün telefon açtım ona, yengeyle çocuklar güvende mi diye sordum, malum, lojmanlar yakın… İyiler dedi. N’olur dikkat edin kendinize dedim. Kendisi Sur’da, malum mesele, hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları… Ahh hocam dedi, Ahh komutanım dedim… Dün akşam, patlamadan sonra babam şöyle bana...