Ana SayfaListelerKaradeniz'de Mutlaka Gidilmesi Gereken...

Karadeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Karadeniz kıyıları, keşfedilmeyi bekleyen zengin kültürel ve tarihi mirasıyla gizli bir cevherdir. Büyüleyici havasıyla yaylaları, ikonik ormanları ve denizi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlere sahiptir. Muhteşem nehir manzaraları ve antik kaya mezarları ile bilinen şehirleri Karadeniz’in Batısından Doğusuna kadar her yerde görebilirsiniz. 

Bölgede canlı liman kentleri ve atmosferi, müzeleri ve güzel plajlarıyla görülmeye değer pek çok mekân bulunuyor. İyi korunmuş Osmanlı mimarisi ve büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla dolu Safranbolu’dan, Artvin’in doğal güzelliklerine kadar keşfedilecek çok yer var. Bunlar, Karadeniz’de kesin gidilmesi gereken yerler arasında bulunanlardan sadece birkaçı.

Tarihi Sinop Cezaevi, Sinop

Tarihi Sinop Cezaevi, eski bir cezaevidir. Türk ceza sisteminin tarihiyle ilgilenenler için keşfedilecek harika bir yerdir. Cezaevi aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşı’nda da önemli bir rol oynamıştır ve ziyaretçiler o dönemde Türk siyasi mahkûmların mücadeleleri hakkında bilgi edinebilirler. 

hakkında Tarihi Sinop Cezaevi Sinop Gezi fikri

Buraya giderken araba ihtiyacınızda Garenta araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Sinop dâhil pek çok şehirde hizmet veren Garenta ile ulaşım ihtiyacınızı hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. 

Gerze Tarihi Evleri, Sinop

Gerze, Sinop şehrinde olan bir sahil kasabasıdır. Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan geleneksel ahşap evleri ve eşsiz mimarisiyle tanınmaktadır. Kasabanın dar sokaklarını keşfederken güzel evlere hayran kalmanız oldukça yüksek ihtimaldir. 

hakkında Gerze Tarihi Evleri Sinop Gezi fikri

Kasaba aynı zamanda ziyaretçilerin yerel mutfağın tadını çıkarabileceği birçok şirin kafe ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Geziniz sırasında oturup bol köpüklü bir Türk kahvesi içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

Bafra Kalesi, Samsun

Bafra Kalesi, Samsun şehrinde bulunan ve her zaman ziyaret edebileceğiniz bir kaledir. Kalenin tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor ve eskiden bölgeyi istilalardan koruyan stratejik bir kale olarak hizmet verdiği biliniyor. 

hakkında Bafra Kalesi Samsun Gezi fikri

Ziyaretçiler kalenin kalıntılarını keşfedebilir ve çevredeki manzaranın tadını çıkarabilirler. İsmini bulunduğu ilçeden alan kalenin yakınlarında ise yaklaşık 2500 yıllık kaya mezarları yer alıyor. 

Tarihi Bandırma Vapuru, Samsun

Tarihi Bandırma Vapuru, Samsun şehrinde bulunan tarihi bir buharlı gemidir. Türk Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir rol oynamıştır ve şu anda popüler bir müzedir. Ziyaretçiler geminin içini keşfedebilir ve tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

hakkında Tarihi Bandirma Vapuru Samsun Gezi fikri
AW427965

 Gemi ayrıca Karadeniz kıyısı boyunca tekne turları için popüler bir noktadır. Gemi, Mustafa Kemal Atatürk’ü 19 Mayıs 1919’da Samsun’a olan yolculuğunda misafir etmiştir. Hem tarihi hem de kültürel bir miras olan gemiyi Samsun geziniz de mutlaka görmelisiniz.

Boztepe, Ordu

Ordu’daki Boztepe, şehrin ve denizin muhteşem panoramik manzarasını sunan güzel bir tepedir. Misafirler tepeye teleferikle çıkabilir ve doğal yolculuğun tadını çıkarabilirler. Tepede, ziyaretçilerin dinlenebileceği ve manzaranın tadını çıkarabileceği birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Tepe aynı zamanda yürüyüş yapmak ve bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için de harika bir yerdir. Ordu’nun eşsiz manzarasını sizlere sunan tepe, gören herkesi büyüleyen cinsten. Karadeniz’de gezilmesi gereken yerler listenize burayı mutlaka eklemelisiniz. 

hakkında Boztepe Ordu Gezi fikri

Gölköy, Ordu

Şirin bir kasaba olan Gölköy, Ordu’da olup her sene onlarca macera severi ağırlıyor. Güzel plajları ve berrak suları ile ünlüdür. Yüzmek ve güneşlenmek için popüler bir yer olan Gölköy’de rakım 1054 metredir. 

hakkında Golkoy Ordu Gezi fikri

Ziyaretçiler ayrıca eşsiz kaya ve yeraltı gölleriyle dolu olan yakındaki Gölköy Mağarası’nı da keşfedebilirler. Kasaba etrafında yayla evleri ve günlük pansiyon tarzında konaklama hizmetleri de bulabilirsiniz. Ordu’ya geldiğinizde Gölköy’e uğramak, bu seyahati taçlandırmanın en güzel yoludur.

Kale Camii, Giresun

Giresun’daki Kale Camii, tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan güzel bir camidir. Caminin bir tepenin üzerindeki konumu, şehrin ve denizin nefes kesici manzaralarını sunmaktadır. 

hakkında Kale Camii Giresun Gezi fikri

Ziyaretçiler ayrıca, tarihi Bizans dönemine kadar uzanan ve bölgenin zengin tarihine bir bakış sunan yakındaki Giresun Kalesi’ni de keşfedebilirler. Buraya nasıl gideceğinizi düşünüyorsanız yerel turlar ile anlaşabilir ya da daha kolay bir yöntem olan Araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kümbet Yaylası, Giresun

Kümbet Yaylası, Giresun’da yüksek rakıma sahip bir yayladır. Yüksekte olması, havasının temiz olması ve pek çok güzelliği beraberinde getiriyor. Doğal güzelliği, eşsiz havası ve huzurlu atmosferiyle bilinen yayla; kamp ve yürüyüş için sürek olarak tercih ediliyor. 

hakkında Kumbet Yaylasi Giresun Gezi fikri

Ziyaretçiler ayrıca yakınlardaki ormanları ve şelaleleri de keşfedebilir, bölgedeki geleneksel restoran ve kafelerde yerel mutfağın tadını çıkarabilirler. Plato, aynı zamanda sürülerini yemyeşil otlaklarda otlatan ve bölgenin cazibesine katkıda bulunan birçok göçebe çobana da ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzalan Şelalesi, Giresun

Kuzalan Şelalesi, Türkiye’nin sahip olduğu ender güzelliklerden biridir. Giresun’da bulunan bu şelale yemyeşil bir alanla çevrilidir ve bölgenin büyüleyici manzaralarını sunmaktadır. 

hakkında Kuzalan Selalesi Giresun Gezi fikri

Dilerseniz bölgedeki şelaleye yürüyüş yapabilir ve yakındaki nehir kenarında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca şelalenin yakınlarında kamp yapabilir ve doğa yürüyüşlerine de katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrede yer alan Mavi Göl’ü ziyaret edebilir ve yaylalara çıkabilirsiniz.

Zigana Geçidi, Gümüşhane

Zigana Geçidi, Gümüşhane şehrine 60 km uzaklıkta bulunan bir dağ geçididir. Geçit çevredeki dağların ve vadilerin muhteşem manzaralarını sunan güzel bir yolculuk elde etmenize yardımcı oluyor. Ziyaretçiler yol boyunca çok sayıda kafe ve restorandan birinde mola verebilir ve geleneksel Karadeniz mutfağının tadını çıkarabilirler. 

hakkında Zigana Gecidi Gumushane Gezi fikri

Dağ geçidi aynı zamanda kış aylarında kayak ve snowboard için de popüler bir yerdir. Yazın ise yayla bölgelerine giderek eşsiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz yanınıza kalın giysiler almanız yönünde olacaktır.

Karaca Mağarası, Gümüşhane

Karaca Mağarası, Gümüşhane ilinde bulunan bir mağaradır. Birçok eşsiz kaya oluşumuna ve yeraltı gölüne ev sahipliği yapan mağara, mağaracılık ve keşif için popüler bir mekândır.

hakkında Karaca Magarasi Gumushane Gezi fikri

 Mağarayı çevreleyen güzel manzaranın tadını çıkarabileceğiniz pek çok nokta bulunmaktadır. İçinde çeşitli doğal oluşumu barındıran mağarada sarkıtlar, şekiller, desenler ve sütunlar bulabilirsiniz. Bu sade haliyle bile bir heykeltıraşın elinden çıkmış bir doğa harikasını andırmaktadır.

Sümela Manastırı, Trabzon

Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı, Türkiye’nin en ikonik simgelerinden biridir. Bu tarihi Rum Ortodoks manastırı, Altındere Vadisi Milli Parkı’nın kayalıkları üzerinde yer alıyor. Çevresindeki dağların ve ormanların çarpıcı doğal güzelliği görenleri mest ediyor. Manastır 4. yüzyılda kurulmuş ve tarih boyunca birkaç kez yeniden inşa edilip restore edilmiştir. 

hakkında Sumela Manastiri Trabzon Gezi fikri

Ana kilisenin duvarlarını süsleyen çarpıcı freskler de dâhil olmak üzere manastır binalarının karmaşık mimarisini ve süslü işlemelerini görebilirsiniz. Zengin tarihi ve nefes kesici manzaralarıyla Sümela Manastırı, Trabzon’a seyahat eden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Uzungöl, Trabzon

Uzungöl, Trabzon’da bulunan oldukça meşhur bir göldür. Göz kamaştırıcı yeşillikler ve dağlarla çevrili olan göl, bölgenin doğal güzelliğinin nefes kesici manzaralarını sunmaktadır. Ziyaretçiler gölde yürüyüş yapmanın, balık tutmanın ve kayıkla gezmenin keyfini çıkarabilir. 

hakkında Uzungol Trabzon Gezi fikri

Ayrıca ziyaretçiler için yerel mutfağın tadını çıkarabileceği ve göl kenarında dinlenebileceği birçok kafe ve restoran da bulunmaktadır. Bölgede çeşitli oteller ve pansiyonlar, kamp alanları ve hizmet noktaları mevcut. Sezonda oldukça yoğun olan Uzungöl’e otobüs seferleri az olduğundan dolayı çoğu kişi araç kiralamayı tercih ediyor.

Atatürk Köşkü, Trabzon

Atatürk Köşkü, Trabzon şehrinde bulunan çok güzel ve eşsiz bir köşktür. Mustafa Kemal Atatürk’ün yazlık konutu olan köşk, yoğun ilgi gören bir müzedir. 

hakkında Ataturk Kosku Trabzon Gezi fikri

Müze turunuz süresince konağın içini keşfedebilirsiniz. Ayrıca Atatürk’ün hayatı ve mirası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Roma mimarisine sahip köşkün tarihi ise çok eski zamanlara dayanıyor. 

İlk olarak Kostantin Kabayanidis tarafından yaptırılan yazlık, zamana meydan okuyarak günümüze kadar önemini korumuştur.

Ayder Yaylası, Rize

Ayder Yaylası, Rize ilinde bulunan eşsiz bir yayladır. Doğayı sevenler ve şehir hayatının koşuşturmacasından uzaklaşmak isteyenler için mükemmel bir kaçış noktasıdır. Yeşillikler, dağlar ve şelalelerle çevrili Ayder Yaylası, çevredeki manzaranın nefes kesici görüntülerini sunuyor. 

hakkında Ayder Yaylasi Rize Gezi fikri

Ziyaretçiler termal kaplıcalara dalabilir, yürüyüşe çıkabilir veya birçok geleneksel ahşap evden birinde dinlenebilir. Yayla, ziyaretçilerin çok sayıda kafe ve restoranda tadabileceği lezzetli yerel bal ve mısır ekmeğiyle de ünlüdür. Genel olarak Ayder Yaylası, Karadeniz’de görülmesi gereken yerler arasında yerini alıyor.

Fırtına Deresi Vadisi, Rize

hakkında Firtina Deresi Vadisi Rize Gezi fikri

Fırtına Deresi Vadisi, Rize şehrinde yer alan bir vadidir. Doğa severler için popüler bir yerdir ve çevredeki dağlar ile, şelalelerin muhteşem manzaralarını sunar. Ziyaretçiler vadide rafting, yürüyüş ve kamp yapabilirler. Vadi aynı zamanda yakındaki köylerde görülebilen geleneksel ahşap evleri ve eşsiz mimarisiyle de ünlüdür. Bu bölgeye çıkmak için SUV bir araca ihtiyacınız olabilir. Bu konuda ise Rize Havalimanı araç kiralama hizmetlerine yönelebilirsiniz. Bu sayede yolculuğu oldukça keyifli bir hale getirebilir ve vadiye kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. 

Palovit Şelalesi, Rize

Palovit Şelalesi, Rize ilinde bulunan çarpıcı güzellikte bir şelaledir. Yemyeşil bir alanla çevrilidir ve bölgenin doğal güzelliğinin göz alıcı manzaralarını sunmaktadır. 

hakkında Palovit Selalesi Rize Gezi fikri

Şelaleye yürüyüş yapabilir ve yakındaki nehir kenarında piknik yapabilirsiniz. 15 metre yüksekliğe sahip şelale, Rize’nin debisi oldukça yüksek doğal oluşumlarından biridir. Şelale etrafında birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Şavşat Kalesi, Artvin

Artvin ilinde bulunan Şavşat Kalesi, oldukça çarpıcı bir kaledir. Kale, Bizans İmparatorluğu tarafından 8. yüzyılda inşa edilmiş ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından genişletilmiştir. Stratejik bir kale olarak hizmet vermiş ve bölgeyi istilalardan korumuştur. Günümüzde ise popüler bir turistik cazibe merkezi olarak dikkat çekiyor.

hakkında Savsat Kalesi Artvin Gezi fikri

 Ziyaretçileri için bölgenin zengin tarihine bir bakış sunuyor. Kalenin kuleleri, duvarları ve kapıları ile etkileyici mimarisi; onu inşa edenlerin mühendislik ve mimari hünerlerinin bir kanıtı olarak duruyor. 

Ziyaretçiler kalenin kalıntılarını keşfedebiliyor, ayrıca çevredeki dağların ve vadilerin nefes kesici manzarasının keyfini çıkarabiliyor. Şavşat Kalesi, tarih meraklıları ve antik mimarinin güzelliğini görmek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin

Karadeniz’in en doğusunda yerini alan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin’de harika bir doğa parkıdır. Birçok eşsiz şelaleye, göle ve dağa ev sahipliği yapan park; ziyaretçilerine bölgenin doğal güzelliklerini keşfetme şansı sunmaktadır. 

hakkında Borcka Karagol Tabiat Parki Artvin Gezi fikri

Parkın güzelliklerini keşfederken yürüyüş yapabilir, balık tutabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Park aynı zamanda birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Doğaseverler için harika bir mekân olarak listemizde yerini alıyor.

Maral Şelalesi, Artvin

Maral Şelalesi, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan bir şelaledir. Sık ormanlarla çevrilidir ve çevredeki güzelliklerin muhteşem manzaralarını sunar. Arzu eden ziyaretçiler şelaleye yürüyüş yapabilir ve bölgenin doğal güzelliğinin tadını çıkarabilir. 

hakkında Maral Selalesi Artvin Gezi fikri

Oldukça yüksek bir noktadan akan suyun yüksekliği yaklaşık 63 metredir. Şelaleye giden yol engebeli olduğundan dolayı şehir içi araçlarıyla gitmek konforlu olmayabilir. Ancak, şelalenin güzelliğini gördüğünüzde oraya nasıl ulaştığınızın bir önemi kalmıyor.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

Gülüşünü gizleyen insanlar; Vietnamlılar!

Dünya tarihinde ismi önde yazılan ülkelerden olan Vietnam'da, Fransız fotoğraf sanatçısı...

17 Fotoğrafla bitmeyen savaşların muhabiri Robert Capa kimdir?

Savaşın fotoğrafı dendiğinde kaçınılmaz olarak ilk akla gelen isin Robert Capa...

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

Aztek’lerden Sümerler’e 14 eski uygarlığın dilline ait sesler

Dünya üzerinde milyonlarca yıl birçok medeniyet kurulup yıkılmıştır.Bir çoğumuz bu medeniyetlerin...

Tartışı-Yorum

Alice’ten zuhur eden Distopya mukaddimesine!

Kadir Yıldırım Sevgili gündüz; Dünya hayal ettiğim kadar harika değil. Senin gölgenin altında günah işliyorlar. Baş ucunda, beyaz pamuktan bir sehpa gibi uzanan bulutların altı karanlık.  Sevgili gündüz;Dünya hayal ettiğim kadar harika değil.Senin gölgenin...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...