10.1 C
İstanbul
Pazar, Şubat 28, 2021

Erdoğan’dan iş dünyasına istihdam çağrısı
[ad_1]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Iktisat ve Teknoloji Üniversitesi Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen TOBB 75. Genel Kurulu’nda konuştu.

Türkiye’nin kur-faiz-enflasyon sarmalına hapsedilmek istendiğini söyleyen Erdoğan, “Son yıllarda maruz kaldığımız tüm saldırılar şahsımızı değil Türkiye’yi can evinden vurmayı amaçlamaktadır. Bizlere karşılık ödetmeye çalışıyorlar. Bu yoldan geri dönmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Türkiye İttifakı’ açıklamalarına değinen Erdoğan, “Biz hiçbir vakit kucaklaşmadan kaçmadık onun için Türkiye İttifakı dedik, Cumhur İttifakı dedik. Bazıları Türkiye İttifakı ifademizi Cumhur İttifakımızın alternatifi şeklinde gösterek fitne çıkarma peşine düştü” ve ekledi: “Terör örgütüyle el ele olanlar bizimle ittifak halinde olamazlar.”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Patates soğan meselesi

Geçtiğimiz 17 yıldaki istikrar ve itimat ikliminde gerçekleştirdiğimiz başarılar, bizlere önümüzdeki dönemde oldukca daha büyük başarılara imza atabileceğimize işaret ediyor.

Birileri borçlanma sayıları üstünden fırtına koparmaya çalışıyor, bunun farkındayız. Maruz kaldığımız bunca saldırıya karşın kamu borç stokumuzun ulusal gelirimize oranı yüzde 13.7 düzeyindedir. Göreve geldiğimizde bu oran yüzde 60’ın üzerindeydi.

Mayıs 2013’te IMF’ye olan borcu biz sıfırladık. Türkiye’yi kur faiz enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi birlikte kazanacağız. Bazı sirk cambazları döviz rezervine yönelik içtensiz açıklamalarla bir ruhsal negatif hava oluşturmanın gayreti içindedir.

Son dönemde ardı ardına ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi, ülkemize siyasal olmasıyla birlikte ekonomik olarak da diz çöktürmektir. Seçimin birkaç ay öncesinde, geçmişte de olduğu şeklinde, patates soğan meselesini ne ile izah edeceğiz? Bunların hepsi bir siyasal müdahale anlayışı değil midir?
İstihdam seferberliği

Geçenlerde gene bir istihdam seferberliği için TOBB çatısı altında bakan dostlarımla birlikte bir araya geldik ve tüm Türkiye’deki oda borsa hepsine bir çağrıda bulundum. Neydi bu? Ortalama 1.5 milyon üyesi bulunan TOBB’un her bir üyesi kalksa bir iki tane istihdam sağlasa bu sayı nereye varır 3 milyona varır. O gün biz o sözleri aldık. Şimdi bu yıl sonuna kadar biz bu istihdamı bekliyoruz.

2.5 milyonluk bir ilave istihdam için, ‘Burası Türkiye, burada iş var’ sloganıyla yola çıktık. İstihdam seferberliğimize gerekiyorsa şartlarını zorlama pahasına destek vermek, iş insanımızın şehrine, milletine vefasıdır diye düşünüyorum. Ülkeniz sizden bu şekilde bir fedakârlık bekliyor.

Öncü veriler bu senenin ilk çeyreğinde istihdamda 100 bin kişilik bir artışa işaret ediyor. Bu, tekrardan yükselişe geçtiğimizi göstermesi bakımından mühim bir rakamdır fakat kafi değildir. Hükümet ve iş dünyası olarak 17 yılda yazdığımız büyük başarıyı ve bu başarı öyküsünü devam ettirmek hepimizin elindedir.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,256BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler