Google en değerli şirket ünvanını Apple’dan aldı

0
Google vs Apple

Google ve ürünlerini bünyesinde barındıran çatı şirket Alphabet, en değerli şirket sıralamasında Apple’ı geçerek birincilik koltuğuna oturdu.

 

Apple‘ın 2010’da Microsoft‘u geçerek elde ettiği birinciliği Google‘ın da içinde bulunduğu çatı şirketi olan Alphabet‘e kaptırdı. 2015 Ağustos ayında kurulan Alphabet’in bünyesinde, Google arama motoru, video paylaşım sitesi YouTube,  Android iletişim sistemi,  akıllı ev ve insansız hava aracı gibi platformlar ve projeler yer alıyor. Google‘ın kurucusu Larry Page Alphabet’in kuruluş amacıyla ilgili, “tüm operasyonların yönetimini basitleştirmek için bu yapılanmaya gittiklerini” açıklamıştı.

Alphabet bünyesindeki şirketler

Yüzde 9 değer kazandı

Alphabet‘in hisseleri, son çeyrek kârının beklentilerin üzerinde olduğunu açıklamasının ardından, borsa kapanışından sonra yapılan işlemlerde yüzde 9 değer kazandı. Salı günü borsaların açılmasıyla Alphabet’in piyasa değerinin 568 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Apple’ın ise piyasa değeri ise 535 milyar dolar.
Alphabet’in 2015’in son çeyreğindeki net geliri 4.9 milyar dolar (14.35 milyar TL)

Yarış teknoloji şirketleri arasında

Alphabet’in yerini kaptığı Apple 2010 yılında Microsoft‘u geçerek dünyanın en değerli şirketi olmuştu. Microsoft ise bu ünvanı IBM’den almıştı. ABD’de uzun yıllardır en değerli şirketler listesinde “teknoloji” şirketleri göze çarpıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here