Gündem Çocuk Derneği: sivillerin hedef alınmasının bir açıklaması olamaz

0
gundem-cocuk-dernegi

Gündem Çocuk Derneği‘nden çatışmalar nedeniyle ‘Acil Çağrımızdır‘ başlıklı bir çağrı yayınlandı. Çağrı metninde bütün toplumsal kesimlerin tüm gücüyle savaşı durdurmak için çalışmaya ve barış için daha güçlü bir şekilde çabalamaya çağrıldı.

 

Çağrı metninde dün Diyarbakır’da Çınar Emniyet Müdürlüğü ve Polis Lojmanlarına yapılan bombalı saldırı da kınanırken “Hiçbir şart ve koşulda sivillerin hedef alınmasının bir açıklaması olamaz. Hiçbir amaç, hiçbir gerekçe bir bebeğin evinde öldürülmesini açıklayamaz” ifadelerine yer verildi.

 

Acil Çağrımızdır!
“Hiçbir amaç, hiçbir gerekçe bir bebeğin evinde öldürülmesini açıklayamaz. Herkes tüm gücüyle savaşı durdurmak için çalışmalı, barış için daha güçlü bir şekilde çabalamalıdır!”

İçine sürüklendiğimiz savaşta, aylardır Sur’da, Silopi’de, Cizre’de, Nusaybin’de en az 70’i çocuk, yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Aylardır sivil kayıpların kabul edilemeyeceğini, barışın tek yolumuz olduğunu söyleyedurduk. Çatışma ve operasyonların durdurulması ve müzakere masasına dönülmesi için ısrarlı çağrılar yaptık. Çocukların başta yaşam hakları olmak üzere maruz kaldıkları hak ihlallerinin engellenmesi için herkesi göreve çağırdık. Bu çağrılarımız sonuç vermediği gibi başta çocuklar olmak üzere sivil ölümlerinin artarak sürdüğünü görmek bize acı veriyor.

Dün gece yaşanan bombalı araç saldırısı ile sivil kayıpların asker ve polis ailelerini de hedef alır şekilde yaygınlaştığını görmekten büyük acı ve üzüntü duyuyoruz. Hiçbir şart ve koşulda sivillerin hedef alınmasının bir açıklaması olamaz. Hiçbir amaç, hiçbir gerekçe bir bebeğin evinde öldürülmesini açıklayamaz. Gündem Çocuk Derneği olarak Diyarbakır’da Çınar Emniyet Müdürlüğü ve Polis Lojmanlarına yapılan bombalı saldırıyı kınıyoruz!

Üzülerek görüyoruz ki bu saldırı barış umutlarımızı azaltmıştır. Bu saldırının daha çok sivilin ölüm haberini veriyor olmasından dolayı kaygılıyız! Patlama ardından Sur’da yoğunlaşan çatışmalar ve gelen sivil ölümü haberleri acımızı kat kat artırmaktadır.

Açık ki, bu savaşın kazananı yok, bu savaşın sonunda kimse için bir zafer yok! Bu savaşta sadece daha çok çocuğun, sivilin ölümü var. İçine sürüklendiğimiz bu savaş her gün insanlığımızdan biraz daha alıp götürüyor. Artık bir iç savaşın eşiğindeyiz ve bu binlerce çocuğun, yüzbinlerce başka insanın ölümü demek! Bu kimsenin göze alamayacağı kadar büyük bir sorumluluk!

Bu sebeple, Gündem Çocuk Derneği olarak başta hükümet olmak üzere, tüm siyasetçileri, sivil toplum örgütlerini, her bir yurttaşı, hemen ve elindeki tüm imkanlarla, tüm gücüyle savaşı durdurmak için çalışmaya ve barış için daha güçlü bir şekilde çabalamaya çağırıyoruz!

Gündem Çocuk Derneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here