Ana SayfaPolitikaHDP Diyarbakır'da seçim startını...

HDP Diyarbakır’da seçim startını verdi!

HDP, Diyarbakır’da adaylarını tanıtarak seçim startını başlattı. Diyarbakır mitinginde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapılarak başlanılan tanıtıma, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Fırat Anlı, Gültan Kışanak ile çok sayıda vekil, demokratik kitle örgütü temsilcisi ve yurttaşlar katıldı.

 

HDP DİYARBAKIR MİLETVEKİLİ ADAYLARI
HDP Diyarbakır’da 7 Haziran öncesi mitingde bombalı saldırıda ve çatışmalarda ölenler için saygı duşuyla başlayan aday tanıtımında Diyarbakır Milletvekili adayları birer konuşma gerçekleştirdi. HDP Milletvekilleri İdris Baluken, Altan Tan, Feleknas Uca, İmam Taşçıer, Nesrin Şallı, Sibel Yiğitalp, Edip Berk, Nimettulah Erdoğmuş, Çağlar Demirel, Ziya Pir ve Nursel Aydoğan olarak açıklandı.

‘İNADINA BARIŞ, İNADINA ÖZGÜRLÜK’

Adaylar adına ilk sözü alan HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel, AKP ve Saray’ın gözünü karartarak bir savaş yürüttüğünü belirterek, “Mezarlıklar bile bombalanıyor. Halka görülmemiş bir zulüm uygulanıyor. ’90’larda dahi görülmemiş uygulamalarla halk öldürülüyor” dedi. AKP’nin savaşı kızıştırarak tek başına iktidar olmayı hedeflediğini söyleyen Demirel, “İnadına barış, inadına özgürlük’ diyerek bu savaşın önüne geçmek halkımızın rahat nefes aldığı barış ve özgürlüklerin olduğu bir ülkeyi yeniden inşa edeceğiz” dedi.

‘HALK KATLİAMLARA CEVABI SANDIKTA VERECEK’

Daha sonra söz alan İdris Baluken ise HDP’nin Diyarbakır’da 1 Kasım için hedefinin 11 milletvekili çıkarmak olduğunu söyledi. “Savaşı bitirmek için 11’de 0 yapacağız” diyen Baluken, 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır’da 10 milletvekili çıkarmalarının tarihi bir mesaj olduğunu belirterek, “Diyarbakır’da Kürt halkını temsil eden bir duruş ve mesaj verdik. Şimdi bunu 1 milletvekili daha artırarak sunacağız. Darbe konseptiyle halkın iradesini hiçe sayanlara karşı yeniden barış ve çözüm, demokrasi diyeceğiz” diye konuştu. Bölgede AKP’nin ve Saray’ın gladyo timlerinin bulunduğunu söyleyen Baluken, adeta infaz timleri kurulduğuna dikkat çekti. Halkın bu gidişe ‘dur’ diyeceğini söyleyen Baluken, “11-0’la halka savaşı dayatanlara, Kürt halkına katliam yapanlara, Zergele’de, Cizre’de çocukları, kadınları katledenlere karşı Amed halkının duruşunu bir kez daha göstereceğiz” dedi.

DİYARBAKIR

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Beyin yakan 20 Evrim çalışması

Paris merkezli hiciv kolektifi Maentis, çok bilindik evrim çizimine farklı yorumlar...

2024’te yükselmesi beklenen 5 kripto para

Akıllı yatırımcıların kripto piyasasındaki bir sonraki büyük kazananı aradığı açık bir sır. Yatırımcıların 2024'te yükselmesini beklediği 5 coini listeledik.

Gülüşünü gizleyen insanlar; Vietnamlılar!

Dünya tarihinde ismi önde yazılan ülkelerden olan Vietnam'da, Fransız fotoğraf sanatçısı...

Şah Fırat Operasyonu Twitter’da: Her türlü türbe taşınır!

Büyük devlet Türkiye'nin başarılı Şah Fırat Operasyonu, hükümet ve hükümete yakın...

Tartışı-Yorum

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...