Ana SayfaHaberlerDünyadanRusya'dan hava saldırısı açıklaması

Rusya’dan hava saldırısı açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yurt dışına asker göndermek için parlamentonun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nden onay istedi. Konsey de oybirliğiyle askerlerin Suriye’ye gönderilmesine onay verdi. Kremlin İdaresi Başkanı İvanov, yapılacak hava operasyonlarının tamamen meşru olduğunu vurguladı.

Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov da Putin’in, Suriye’deki terörist grupların yanında savaşan Rusya vatandaşlarının çok sayıda olması nedeniyle bu kararı aldığını söyledi.

İvanov, ”(Suriye’de terörist grupların yanında savaşan Rus vatandaşlarının) sayısı binleri buluyor. Eğer evlerine geri dönerlerse ülkemizin ulusal güvenliği tehlikeye girer” dedi. Bu arada Suriye‘de herhangi bir kara operasyonu planlamadıklarını belirten İvanov, Suriye hükümetinden talep gelmesi hâlinde de Rus uçaklarının teröristleri havadan vuracağını söyledi.
‘YARDIM TALEBİ SURİYE’DEN GELDİ’
İvanov ayrıca Suriye’de IŞİD mevzilerini bombalayan ABD öncülüğündeki koalisyonun aksine Rusya‘nın Suriye’ye Şam tarafından ‘davet edildiğini’ belirtip, ”Dolayısıyla uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı. Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko Putin’in talebini bugün kapalı bir oturumda değerlendireceklerini söylemişti. İznin hangi ülke için geçerli olacağına dair ise bilgi verilmemişti. Rusya bugüne kadar Suriye yönetimine terörle mücadele edebilmesi için askeri yardımların yanı sıra askeri danışmanlarını da gönderiyordu. Bununla birlikte bu adımın Rusya’nın Suriye hükümetine desteğini yoğunlaştırdığı, Şam, Bağdat ve Tahran’la IŞİD’e karşı Irak merkezli bir istihbarat paylaşım merkezi kurduğu bir döneme gelmesi dikkat çekti.
PESKOV: SALDIRILARIN NE ZAMAN BAŞLAYACAĞI BELLİ DEĞİL
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Suriye’deki hava saldırılarının ne zaman başlayacağını açıklayamayacağını söyledi. Peskov, hava saldırılarının ne zaman başlayacağına dair bir soru karşısında, ”Bu soruya cevap veremem. Bu, spesifik bir bilgi” dedi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in parlamentonun Suriye’de hava operasyonlarına onay veren kararıyla ilgili özel bir açıklama yapmayacağı bilgisini de verdi. 12.05 Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, Suriye’de düzenlenecek hava operasyonlarıyla ilgili sosyal ve finansal problemlerin de çözümlendiğini söyledi.
İVANOV: TAKVİM BELİRLENDİ
İvanov ise Suriye’deki hava operasyonlarının bir ‘takvim belirlendiğini’ belirtti. Ancak İvanov, zamanla ilgili ayrıntıları şu an için paylaşamayacağını ifade etti.
“ABD UÇAKLARI SURİYE’Yİ TERK ETSİN”
Bu arada Fox News televizyonuna konuşan üst düzey bir ABD‘li yetkili de, Rusya’nın ABD uçaklarının Suriye’yi bir an önce terk etmesini talep ettiğini söyledi.
KREMLİN: ANA AMACIMIZ TERÖRLE MÜCADELE
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının ana amacının terörle mücadele olduğunu söyledi. Peskov, Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarının sadece IŞİD mevzilerine yönelik olup olmayacağına dair bir soru karşısında, ”Ana amacımız terörle mücadele ve Suriye’deki meşru yönetimi terör ve aşırıcılıkla mücadelede desteleme” dedi.
SURİYE: BU YARDIMI UZUN ZAMANDIR BEKLİYORDUK
Suriye Enformasyon Bakanlığı’ndan bir siyasi danışman, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarının Şam yönetimine terörle mücadelede yardımcı olacağını söyledi. Danışman, ”Şam uzun zamandan beri Moskova’dan bu yardımı bekliyordu” ifadelerini kullandı.

rusya

(sputniknews-yurtgazetesi)

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Arkeolojik kazıda buldukları 800 yıllık tohumu ektiler ve sonuç

Arkeolojik kazılarda ne bulunmadı ki bugüne kadar? Tarak, ayna, çanak, çömlek,...

Yalnız yaşamak için 10 sebep

Toplum olarak sıcak kanlıyız ve geleneksel aile yapıları günümüzde ne kadar...

Dedikodu üzerine söylenmiş 15 acımasız söz

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “Başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan...

Doğanın insanlığa karşı galibiyetini kanıtlayan 19 fotoğraf

Medeniyetimizin doğa üzerindeki denetimi çok sağlam ve sarsılmazdır. Fakat yapılardaki en...

Tartışı-Yorum

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...