Ana SayfaHaberlerDünyadanEuro Bölgesi parçalanıyor mu!

Euro Bölgesi parçalanıyor mu!

Yunanistan’da üç hafta içinde yeni seçimler olacak. Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, Alman hükümeti seçimlerde Tsipras kazanmazsa, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılmasını kaçınılmaz görüyor.

 

Der Spiegel dergisinin haberine göre, Alman hükümeti gerekirse Yunanistan‘ın Euro Bölgesi’nden ayrılmasına hazır.
Hükümet kaynaklarına atıfta bulunulan haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin Yunanistan’ın para birliğinden çıkışının üstesinden gelinebileceği kanısında oldukları belirtildi. Bunun nedeni olarak ise Euro Bölgesi‘nin krizin en tepe noktasına ulaştığı 2012 yılından bu yana attığı adımlar gösterildi.
Spiegel’in haberine göre, krizin diğer ülkelere sıçraması tehlikesi sınırlı çünkü İrlanda ve Portekiz ekonomisi iyileşmiş olarak kabul ediliyor.Euro Bölgesi parçalanıyor mu!

Gözler Tsipras’ta
Haberde, Alman hükümetinin Yunan muhalefet lideri Aleksis Tsipras erken seçimlerde iktidara gelirse Yunanistan’ın çıkışını kaçınılmaz olarak gördüğü ifadelerine de yer verildi.
Anketlerde önde görülen Syriza Partisi‘nin lideri, Yunanlara, AB, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan troyka ile anlaşma koşulları üzerinde yeniden müzakere edileceği ve tartışmalı tasarruf politikasının gevşetileceği vaadinde bulunmuştu. Yeni bir borç affının da mümkün olduğunu bildirmişti.
Yunanistan, 2010 yılından bu yana kurtarma programı kapsamında aldığı 240 milyar euroyla iflastan kurtuldu. AB o dönem mali piyasalarda türbülans yaşanmasından korkmuştu ancak Alman hükümetinin artık böyle bir korkusu yok gibi görünüyor.
Ancak Alman Dışişleri Bakanlığının Avrupa müsteşarı Michael Roth, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışına karşı olduğunu belirterek, “Yunanistan, Euro Bölgesi’nin bir üyesi ve öyle de kalmalı“ ifadelerini yazdı.

DW

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

20 sözüyle devrimci bir lider: Fidel Castro

Geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran olaylardan Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro 25...

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

Silvan’dan 34 fotoğrafla 11 günlük savaşın bilançosu

Silvan'da 11'inci gününe giren sokağa çıkma yasağında şehir merkezi savaş alanına...

Tartışı-Yorum

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...