Ana SayfaHaberlerBilimYuri Gagarin hakkında bilinmeyen...

Yuri Gagarin hakkında bilinmeyen 10 detay

Sovyet Kozmonot Yuri Gagarin, 12 Nisan tarihinde, henüz 27 yaşında iken uzaya çıkan ilk insan olmasıyla hatırlanacak. Dünyanın ilk kozmonotu olan Gagarin ve onun tarihsel uçuşuyla ilgili çokça bilinmeyen 10 önemli dönüm noktasını sıralıyoruz. 12 Nisan 1961 tarihinde yerel saatle 06:07’de Vostok-1 adlı hava aracının Baikonur Uzay Merkezi’nden havalanmasıyla birlikte Yuri Alekseyevich Gagarin, uzaya çıkan ilk insan olmakla birlikte, insanlık tarihinde yeni bir dönemin de ilk adımını atmış oldu.

1. Gagarin, 9 Mart 1934’te Rusya’nın batısında bulunan Klushino adlı köyde dünyaya geldi. Köy daha sonra Gagarin adını aldı. Gagarin, ailenin dört çocuğundan üçüncüsüydü; ondan büyük olan iki kardeşi Nazilerin toplama kamplarına sürgün edilmiş ve orada köle olarak çalıştırılmıştı.

2. Yerçekimsiz ortamda Gagarin’in çalışabileceğini kimse garanti edemezken, Vostok-1 tamamen otomatikti. Herhangi bir acil durumda uzay gemisinin manuel kontrolünü aktif hale getirmek için belirlenen özel kod, sadece Gagarin’e verilmişti.

3. Gagarin, uçuşunun öncesinde, uzmanlar tarafından farklı psikolojik ve fizyolojik testlere tabi tutulan birçok adayın arasından seçilmiştir. Gagarin bu testlerden, kararlılık, amacına odaklanma ve yeterlilik açısından açık bir şekilde lider olarak çıkmıştır.

4. TASS haber ajansı, uçuş öncesinde üç olası haber hazırlamıştı. Bunlardan ilki, görevin başarıya ulaşmasından; ikincisi, yörüngeye çıkamayan Vostok-1’in bir ormana ya da okyanusa düşmesinden ve Gagarin’in bulunması için yapılan yardım çağrısından; üçüncüsü ise, Gagarin’in trajik bir şekilde ölmesinden oluşuyordu.

5. Gagarin, Baikonur Uzay İstasyonu’ndan bir teğmen olarak havalandı. Yere indiğinde ise, o artık bir binbaşıydı. Terfiyi havadayken almıştı.

Uzaya çıkan ilk insan Rus Kozmonot Yuri Gagarin

6. Gagarin ölme ihtimaline karşın, uçmasından birkaç gün önce karısı Valentina’ya bir veda mektubu yazmıştı. Uçuş başarıyla gerçekleşmesiyle birlikte mektup unutulup gitti; mektup Valentine’e, ancak 1968 yılında Gagarin’in canını alan uçuş kazası gerçekleştiğinde ulaşmış oldu.

7. Gagarin bir aile insanıydı. Genç yaşta Valentina ile evlenmiştir ve çiftin iki kız çocuğu olmuştur.

8. Sovyetler Birliği’nin kahramanlarından birisi olan Gagarin dindar birisiydi.

9. Gagarin’in İngiltere’ye ziyaretinde Kraliçe Elizabeth II, adabı muaşeret kurallarına uymasa dahi, Sovyet Kozmonotu’yla fotoğraf çektirmek istemiştir.

10. Gagarin bir kez daha uzaya gitmeyi planlamaktaydı ancak efsanevi kozmonot, 1968 yılında antreman yaparken bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. Gagarin, hala Sovyetler Birliği’nin kahramanları arasında yer almakta ve heykeli Rusya’da bulunmaya devam etmektedir.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

10. İşçi Filmleri Festivali ‘İşimiz Gücümüz Yaşamak’ sloganıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlıyor!

Bu yıl 10.'su düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), İstanbul, Ankara...

Pek bilinmeyen ama mutlaka izlemeniz gereken 9 dizi

Ne izlesem, ne izlemeliyim diyerek uzun araştırmalar sonucu izlediğiniz dizi veya...

15 fotoğrafla dünyanın en pofuduk kedileri

Leonardo da Vinci'nin de dediği gibi; ''Kedi bir sanat şaheseridir''. Hele...

Dünyadaki en iyi mesleğin Doğa Fotoğrafçılığı olduğunu kanıtlayan 30 fotoğraf

Doğa ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı hepimizin de hayal edebileceği gibi büyüleyici...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...