Ana SayfaHaberlerEğitimİngilizce İş Mülakatında Başarılı...

İngilizce İş Mülakatında Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

İngilizce; birçok kişinin okul yıllarında anlamakta zorlandığı bir derstir. Fakat, İngilizceyi okul yıllarından ibaret olarak düşünmemek gerekir. İngilizce ile hayatınızın her alanında karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Bilhassa özel sektörde İngilizcenin önemi bir hayli fazladır. 

2022 yılını tamamlamaya hazırlandığımız şu günlerde yerel veya uluslararası olmasından bağımsız bir şekilde her şirketin mülakat sırasında adaydan İngilizce konuşmasını beklediğini söylemek gerekir. İngilizce iş mülakatı; birçok kişiyi endişeye sokar. Fakat, mülakata doğru bir şekilde hazırlanıldığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmayacağını ifade etmek gerekir. 

İngilizce İş Mülakatına Girecek Olanlara Tavsiyeler 

İş arayan kişiler; başta kariyer.net olmak üzere farklı siteler aracılığıyla iş başvurusu yaparlar. Söz konusu başvuruya olumlu dönüş yapıldığı takdirde adayın görüşmeye çağrılacağını söylemek gerekir. Bu noktada, ingilizce iş mülakatı söz konusu olduğunda daha önce bu tür bir mülakata girmiş olan adaylardan yardım alınabilir. Bilhassa sorulara nasıl cevap verileceğine dair birtakım tavsiyeler alındığı takdirde söz konusu sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanacağının altını çizmek gerekir. Bunun yanı sıra, aday; işveren ve kurum hakkında bilgi toplamalıdır. Bu noktada, mülakata İngilizce iş mülakatı yapan şirketin internet sitesi ziyaret edilebilir. Şirketin projeleri ve geleceğe dair hedefleri incelenebilir. Bunun yanı sıra, şirkete ait sosyal medya hesaplar aracılığıyla da bilgi toplanabilir. 

İngilizce iş mülakatı korkulacak bir süreci ifade etmez. Türkiye’de yaşayan ve İngilizce bildiğini iddia eden insanların önemli bir kısmının konuşma pratiği yapmadığını söylemek gerekir. Bu noktada, aday; İngilizce iş mülakatı öncesinde başkalarıyla İngilizce konuşarak pratik yapmalıdır. Çevresinde İngilizce konuşabileceği kimse olmayanlar; Cambly gibi uygulamalardan yararlanabilirler. İngilizce iş mülakatı sırasında adayın yapacağı gramer hataları dikkate alınmaz. Adayın kelime bilgisinin ne seviyede olduğu ve telaffuzunun iyi olup olmadığı gibi hususlara odaklanılır. 

İngilizce iş mülakatı ile sıradan iş görüşmeleri arasında belirgin farklar bulunmaz. Aday; iş görüşmesine zamanında gelmelidir. Bunun yanı sıra, ortamın ciddiyetine uygun bir kıyafet giymelidir. Aday; İngilizce mülakatını sıradan bir görüşme olarak gördüğü takdirde kendisini stresli hissetmez. Bu sayede, sorulara daha rahat bir şekilde cevap verilebilir. 

İngilizce İş Mülakatının İyi Geçmesi İçin Hangi Hususlara Dikkat Edilmeli? 

Aday; İngilizce iş mülakatı sırasında ilk olarak kendisinden bahseder. Bu sırada daha samimi bir dil kullanabilir. Fakat, konu; kişinin eğitimine ve iş deneyimlerine geldiği sırada daha ciddi bir tavır takınmak gereklidir. Bir başka deyişle, aday; profesyonel bir dil kullanmalıdır. Bilhassa işiyle ilgili jargona hakim olmalıdır. Bazı adaylar; iyi bir İngilizcelerinin olduğunu karşı tarafa ispat etmek adına gereksiz konulara girerler. Ancak, ingilizce iş mülakatı sırasında kısa ve etkili konuşmak önemlidir. 

Aday; İngilizce iş mülakatının ardından karşısındakine teşekkür etmelidir. Kendine güvenen ve bunu karşı tarafa aktaran birisi süreci olumlu bir şekilde tamamlar. 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En iyi 30 Facebook sayfası

Sosyal medyanın en çok kullanılan mecralarından biri olan Facebook hayatımıza girdi...

İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en zengin 20 insanı

İnsanlık tarihine gelmiş geçmiş en zengin insanların kimler olduğunu bilmek istediğinizi...

Mekan ve insanın Bellek Kayması, 6-7 Eylül olayları, Kanlı 1 Mayıs, 12 Eylül

Sanatçı Fusun Turcan Elmasoğlu, "Bugün aynı yerden geçenler ise, tarihle olan...

Bilim dünyasına iz bırakan 5 kadın!

İş hayatında cinsiyet eşitliği en çok tartışılan konulardan biri. Tüm dünyada...

Tartışı-Yorum

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...

Yeni bir yaşam alanı: Yeşil Bina

Deniz Aysel Aldemir Yeşil bina deyince aklınıza yeşil renkli, etrafı bitkilerle kaplı yalnızca görsel nedenlerden ötürü bu ismi almış yapılar gelebilir. Aslında çağrıştırdığının çok daha ötesinde özelliklere sahip olan bu...

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...