Ana SayfaKültür SanatKayahan hayatını kaybetti

Kayahan hayatını kaybetti

Odalarda Işıksızım,Yemin Ettim, Sarı Şekerim, Emrin Olur, Allahım Neydi Günahım şarkılarından birini mutlaka herkesin hatırladığı Kayahan, bu sabah hayatını kaybetti.

Pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan 66 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süredir kanser tedavisi gören Kayahan, 23 Mart’tan beri yattığı Acıbadem Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti.

kayahan öldü mü, kayahan hayatını kaybetti, kayahan öldü, kayahan kimdir, kayahan şarkıları, kayahan albümleri, kayahan nasıl öldü, kayahan neden öldü, en güzel kayahan şarkıları,İlk kez 1990 yılında yumuşak doku kanseri teşhisi konan Kayahan’a, 2005 yılında 2. kez aynı teşhis kondu, 2014 yılında ise 3. kez aynı hastalığı tekrar etti. Kanser teşhisiyle 1990 yılında karşılaştığında “Yemin Ettim”i yazdığını belirterek şöyle demişti:

“Yaşanacak günümüz varmış. Ölüm bir ceza değildir, ben öyle düşünüyorum. Devlet hastanesine gittim, Çapa’da tedavi oldum. Söylediklerine göre 6 ay ömrüm kalmıştı. Şu anda onların verdiği sürenin üstünden 21 sene geçti. 10 sene önce tekrar etti, yine tedavi gördüm.”

Kayahan kimdir, eserleri, hayatı…

Odalarda Işıksızım,Yemin Ettim, Sarı Şekerim, Emrin Olur, Allahım Neydi Günahım, Atın Beni Denizlere şarkılarından birini mutlaka herkesin hatırladığı Kayahan, hayatı boyunca birçok şarkı sözü yazdı ve beste yaptı. Şarkılarının bir bölümünü kendi seslendirdi, bir bölümünü ise başka sanatçılara da verdi.

Yemin Ettim’le rekor kırdı

[youtube id=”flkr0MLYsc4″ align=”center” autoplay=”yes” maxwidth=”800″]

29 Mart 1949’da İzmir’de doğan Kayana Acar, çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirdi.

Daha sonra İstanbul’a yerleşse de uzun yıllar bütün cadde ve sokakların isimleri Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Balıkesir Gömeç’teki İnta sevgi Köyü’nde yaşadı.

Adını duyuruması  Nilüfer’e verdiği şarkılarla oldu. Satış rekorları kıracak ik albümünü 3 Haziran 1991’de “Yemin Ettim” adlı albümüyle çıkardı. Bütün albümlerini bir sloganla tanıttı.

Onlarca albüm ve ödül

Toplamda üç kırkbeşlik, bir uzunçalar (longplay), onbir kaset ve CD’si müzik arşivlerindeki yerini aldı

İlk büyük ödülü 1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla kazandığı “Altın Portakal” oldu. 1990 yılınd aEurovision Şarkı Yarışması’nda “Gözlerinin Hapsindeyim” adlı şarkısıyla Türkiye’yi temsil etti. Son onbeş yılda birçok besteci, söz yazarı ve yorumcu olmak üzere konulan üç daldaki ödüllerin hepsine layık görüldü. 2003 yılında Altın Kelebek Onur ödülü ve “Ne Oldu Can” albümün satış başarısı için Müyap ödülü aldı

Kayahan’ın üç evliliğinden ikı kizi oldu. Son evliliğini hastalığının son günlerinde de yanında olan İpek Tüter ile yapmıştı.

Kayahan’ın eserleri:

45’lik ve teklileri

Neden Olmasın & İstanbul Hatırası (1978)
Bekle Gülüm & Ateş (1980)
Canım Sıkılıyor Canım & Bu Gece Sen Daha Güzelsin (1981)
365 Gün Hayatımın Tamamısın (2011)
Mevsim Hala Sen (2013)
Kayahan’ın Albümleri

Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar)
Merhaba Çocuklar (1987)
Benim Şarkılarım (1988)
Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)
Yemin Ettim (1991)
Odalarda Işıksızım (1992)
Son Şarkılarım (1993)
Benim Penceremden (1995)
Canımın Yaprakları (1996)
Emrin Olur (1997)
Beni Azad Et (1999)
Gönül Sayfam (2000)
Ne Oldu Can? (2002)
Kelebeğin Şansı (2004)
Biriciğim’e (2007)
365 gün (2012) (Tekli)
Mevsim Hala Sen (2013) (Tekli)
Kayahan En İyileri No.1 (2014)

Bianet

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dünyadaki En Garip Düğün Örf ve Adetleri!

Çeviri/Günel Abdullayeva Tekcan Ah bu düğün var ya bu düğün! Bu seremoni...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Silvan’dan 34 fotoğrafla 11 günlük savaşın bilançosu

Silvan'da 11'inci gününe giren sokağa çıkma yasağında şehir merkezi savaş alanına...

Tartışı-Yorum

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi...