Ana SayfaPolitikaKılıçdaroğlu: Siz aktaracaksınız biz...

Kılıçdaroğlu: Siz aktaracaksınız biz çözüm üreteceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Engelliler Çalıştayı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu engellilerin kent yaşamına entegre olması gerektiğini vurgulayarak “Yeni sorunlar varsa bu çalıştayda aktaracaksınız, Bizlerde sizlerle bu sorunlara çözüm üreteceğiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Anayasa’mızda hüküm var. 61’inci madde; ‘Devlet, sakatların korunmasını ve toplum yararına intibaklarını sağlayıcı tedbirler alır’. ‘Alabilir’ değil, ‘alır’. Almak zorunda. Yeteri kadar alındı mı? Hayır. Anayasa’da, yasalarda hüküm var mı? Var. İmzaladığımız uluslararası sözleşmeler var, onların tamamı da geçerli. Ama yeteri kadar, engellileri mutlu edici önlemler alınmış değil” dedi. Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yapılan CHP Engelliler Çalıştayı’na katılarak engelli yurttaşların sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, engellilerin yaşadığı sorunlara yönelik çözümlerin de engellilerle birlikte üretilmesi gerektiğini vurguladı. CHP’li belediye başkanlarının ‘engelsiz yaşam’ çalışmaları sürdürdüğünü belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“YETERİ KADAR, ENGELLİLERİ MUTLU EDİCİ ÖNLEMLER ALINMIŞ DEĞİL” 

Anayasa’mızda hüküm var. 61’inci madde; ‘Devlet, sakatların korunmasını ve toplum yararına intibaklarını sağlayıcı tedbirler alır’. ‘Alabilir’ değil, ‘alır’. Almak zorunda. Yeteri kadar alındı mı? Hayır. Anayasa’da, yasalarda hüküm var mı? Var. İmzaladığımız uluslararası sözleşmeler var, onların tamamı da geçerli. Ama yeteri kadar engellileri mutlu edici önlemler alınmış değil. Pek çok açıdan sorunumuz var. Bu çalıştayın amacı, sizin yaşadığınız sorunları aktarmak ve çözümler konusunda ortaklaşmak. Bunu neden düzenliyoruz? Çünkü biz, Türkiye’nin sorunlarını çözmek istiyoruz. Her kesimin sorununu çözmek istiyoruz. Sizden isteğim, bu çalıştayın sonuçlarını alın, iktidar olduğumuzda da bize sorun. Bir tarafa bırakmayın. Biz, benzer çalıştayı tarım, gençlik konusunda da yapıyoruz. Kültür sanat alanında da yaptık, onları da dinledik. Dolasıyla bizim anlatımımızdan çok daha önemli sizin ortaya koyacağınız sorunlardır. Bu çalıştay, bizim açımızdan son derece önemlidir.

“BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”

Belediye başkanlarımız ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Ama şunu kabul etmemiz lazım; bir engellinin, kent yaşamına entegre olması lazım. Kentin insanlara sağladığı bütün sosyal yardımlardan, sosyal katkılardan yararlanması lazım. Kentte rahat gezebilmesi, otobüse binmesi; tiyatroya, sinemaya gitmesi lazım. Sosyal etkinliklere katılması lazım. Bütün bunlar eğer yapılabilirse kent, engelli için yaşanabilir bir kent atmosferine kavuşmuş olur. Bununla ilgili yasalar da çıktı. Sorun uygulamada. Uygulamayı da sizler, bizler takip edeceğiz. Yeni sorunlar varsa bizim bilmediğimiz, bu çalıştayda aktaracaksınız. Bizler de bu sorunlara birlikte çözüm üreteceğiz.

ADIM ADIM, MADDE MADDE TAKİP EDECEKSİNİZ

 Yaşadığınız bütün sorunları büyük bir açık yüreklilikle anlatın. O sorunların çözümü için biz elimizden geleni yapalım. Sizin sorunlarınızı belli yerlerde, ortamlara dillendirmiş olalım. İktidara geldiğimizde çalıştay raporunu alıp bize göstereceksiniz. Diyeceksiniz ki ‘Şu tarihte Yenimahalle’de engelliler çalıştayı yaptık, şu sonuçlara vardık, peki ne oldu bu sonuçlar, çözüyor musunuz, çözmüyor musunuz?’ Adım adım, madde madde takip edeceksiniz. Bizler de adım adım, madde madde onları gerçekleştirmek için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.”

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Son 10 yılın en iyi 10 Türk filmi

Son 10 yılın en iyi Türk filmleri diye bir liste yapmaya kalkışsaydık,...

12 yaşında suikaste uğrayan en küçük devrimci: Iqbal Masih

Pakistan’ın en yoksul bölgelerinden birisi olan Mudrike’de doğan Iqbal Masih, 4...

Gezi Parkı eylemlerinin 3. yılında hatıralarda kalan duvar yazıları!

Gezi Parkı eylemlerinin üçüncü yılında, eylemcilerin geride bıraktığı duvar yazıları bu gün...

Atalarımızın çağdaşımız olduğunu kanıtlayan 15 arkeolojik buluş

Bugün bizim kullandığımız günlük eşyalarımızın yaşı tahmin ettiğimizden daha fazla olabilir....

Tartışı-Yorum

Levent Ünsaldı “Söz ve eylemin anlaşmalı boşanmasına dair…”

Yetkin ve seçkin akademik kadrosu ve çağın gerektirdiği tüm teknolojik olanaklarla donatılmış Üniversitemiz, bilim ışığının gençlere ulaştırılmasında ve ülkemizin aydınlık nesillerinin yetiştirilmesinde tarihi ve vazgeçilmez bir duraktır…  Öğrenci İşlerinde bir gün…-...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mü?

Bu yazıda, 8 Mart'ı niçin emekçi kadınların mücadele günü olarak ele aldığımızı ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalışacağız.   Ama ilk önce, tüm dünyada ezilen, sömürülen kadınlarımıza ithaf edilen 8 Martımızda, bizleri...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...