Kobani’de zafer halayı!

0

Kobanê kanton merkezi, 134 gün süren direnişin ardından IŞİD’den tamamen temizlenerek özgürlüğüne kavuştu. Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, şimdiki aşamada köylerin özgürleştirileceğini söyledi.

 

Kobani kanton merkezi, 134 gün süren direnişin ardından IŞİD‘den tamamen temizlenerek özgürlüğüne kavuştu.

ANHA’nn geçtiği bilgiye göre 15 Eylül 2014’te başlayan IŞİD saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Kobani’de, 134 gün sonra YPG/YPJ güçleri IŞİD’i kent merkezinden söküp attı ve kanton merkezi tamamen özgürleşti.

YPG/YPJ savaşçıları günün ilk saatlerinde Kobani’nin doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Tepesi’ni ele geçirdiKobani'de zafer halayı!

Bir aydır Kobani’de IŞİD’e karşı operasyonlarına devam eden YPG/YPJ savaşçıları, doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Tepesi’ni de ele geçirdi. Tepenin tamamen direnişçilerin kontrolünde olduğu öğrenilirken, devam eden operasyonda Mekteba Tişrîn de ele geçirildi.

Doğu Kobani’nin güneydoğusunda yer alan Miktel mahallesinin son noktası olan Qesra Bozan Beg de IŞİD’in elinden alınırken, Helincê anayolu da IŞİD militanlarından temizlendi.

‘KÖYLERE YÖNELİK HAMLE BAŞLAYACAK’

Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, kanton merkezi tamamen temizlendikten sonra köylere yönelik bir hamle başlatacaklarını söylemişti.

Müslim, son çatışmalarda onlarca IŞİD militanının öldüğünü, ölenler arasında birçok yabancı savaşçının da olduğunu söyledi.
Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here