Ana SayfaHaberlerDünyadanKobani’de zafere 4 sokak...

Kobani’de zafere 4 sokak var!

133 gündür IŞİD saldırısı altındaki direnişte sona geliniyor. Kentin batı ve güney bölgesinin IŞİD’den temizlenmesinin ardından Doğu cephesi de IŞİD’den temizleniyor. Kentte ilerleyişin kontrollü bir şekilde devam ettiğini belirten YPG komutanı şehir merkezinin tamamen temizlenmsi için 4 caddenin kaldığını söyledi.

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in Kobani’ye işgal amacıyla başlattıkları saldırılara karşı Halk Savunma Birlikler YPG ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) savaşçılarının tarihi direnişi 133’üncü gününe girdi.

Kobani’ye giden DİHA Muhabirleri Çağdaş Kaplan ve Mehmet Zeki Çiçek YPG/YPJ komutanları ve savaşçılarıyla konuştu.

“Kobani Kurtuluş Hamlesi” adıyla başlatılan Operasyon kapsamında IŞİD’e dönük 1 ayı aşkın süredir YPG/YPJ’nin sürdürdüğü temizlik operasyonunda başarılı sonuçlar alınmaya devam ediyor.

19 Ocak’ta kentin en stratejik noktalarından birisi olan Miştenur Tepesi’nin lontrol altına alınması sonrası YPG/YPJ savaşçılarının ilerleyişi hızlanırken, ardından kentin güney cephesinde de yapılan operasyonla kentin güney giriş kapısı da IŞİD’de temizlendi kentin dışına çıkartıldı.
YPG/YPJ savaşçıları IŞİD’i kentin doğu cephesinden de tümden temizlemeyi hedefliyor.

‘4 cadde kaldı kontrollü bir şekilde ilerleyişimiz sürüyor’
YPG/YPJ’nin son hamleleri sonucu IŞİD’in doğu cephesinde de tutunamadıklarını kaydeden YPG’nin Kobani komutanlarından Selahattin Halep, doğu cephesinde IŞİD çetelerinin tümden kentin dışına püskürtülmesi için sadece dört cadde kaldığını söyledi. Fakat çetelerin yapmış olabileceği mayınlama ve tuzaklara karşı denetimli ve kontrollü ilerlediklerini söyledi. Halep, “IŞİD çetelerinin kent merkezinde varlığını sürdürdüğü tek cephe doğu cephesi.Güney ve batı cephelerinde IŞİD çeteleri şu anda kent merkezinin dışına atıldı ve geriye sadece doğu cephesi kaldı. Burada da çeteleri kent dışına yakın zamanda püskürteceğiz” diye konuştu.

Kobane-Hawarnews

imc

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

17 Fotoğrafla bitmeyen savaşların muhabiri Robert Capa kimdir?

Savaşın fotoğrafı dendiğinde kaçınılmaz olarak ilk akla gelen isin Robert Capa...

Rus Fotoğrafçıdan bebek bekleyen çiftler!

Rus fotoğrafçı Jana Romanova, bir kaç yıl önce arkadaşlarının bebek beklemesi...

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

En iyi 18 felsefi film!

Sinematopya'nın derlediği en iyi 18 felsefi filmi sizlere sunmak istedik.   1. Rope...

Tartışı-Yorum

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...