Botan Çayı faciasında ölenler de kusurlu bulundu!

0

Botan Nehri kenarında piknik yaptıkları Alkumru ve Kirazlık barajlarının kapaklarının açılması sonucu 3’ü çocuk 6 yurttaşın sel suları arasında boğularak hayatını kaybetmelerine ilişkin başlatılan soruşturmada atanan Bilirkişi Heyeti, raporunu tamamladı.

 

Yurttaşları ölümüne götüren ihmali maddeler halinde ortaya konulduğu raporda, santral yöneticileri, yetkilileri ve sahipleri 1. Derecede Asli Kusurlu bulunurken, Valilik ve belediye ile birlikte hayatını kaybedenler de 2. Derecede Asli Kusurlu olarak gösterildi.

Siirt’te bulunan Botan Nehri üzerine kurulan Alkumru ve Kirazlık barajlarının kapaklarının açılması sonucu 3’ü çocuk 6 yurttaşın boğularak can vermesine ilişkin başlatılan soruşturmada atanan Bilirkişi Heyeti, olaydan yaklaşık 5 ay sonra raporunu tamamladı. 25 Ağustos 2014 tarihinde yaşanan faciada, Pazar günü olması nedeniyle piknik yapmak üzere nehir kenarına giden onlarca insan bir anda yükselen sel sularının arasında kalmıştı. Yaşanan ölümlerin ardından Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından baraj işletme müdürü Kasım Eren ile kumanda operatörleri Fahri Sekli, Ahmet Faruk Hatipoğlu, H. Mehmet Temeloğlu ve Niyazi Gür hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçlamasıyla soruşturma başlatılmış ve olayın incelemesi için de Bilirkişi Heyeti atanmıştı. Olaydan 3 gün sonra santral ve nehir havzasında keşfe çıkan heyet, aylar sonra 6 sayfadan oluşan raporunu tamamlayıp, savcılığa sundu.

 

evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here