Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

“Müsait” sözcüğüne “kolayca flört eden kadın” diyen TDK’ya imza kampanyası

Kadın, Politika, Tüm Haberler 10 Mart, 19:09'de eklendi

Change.org’da Türk Dil Kurumu’nun (TDK) ‘müsait’ kelimesinin ikinci anlamını “kolayca flört edebilen kadın” olarak tanımlamasına karşı ‘kadın’ vurgusuyla cinsiyetçi bir tutum yaratıldığı gerekçesiyle imza kampanyası başlatıldı.

tdk-kadinTDK’nın Güncel Türkçe sözlüğünde Arapça’dan Türkçe’ye geçmiş bir kelime olan ‘müsait’in iki anlamı bulunuyor. Bunlardan biri‘uygun, elverişli’ iken, ikincisi ise hayli tartışmalı bir biçimde“Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)”olarak yer alıyor.

Change.org’da başlatılan kampanyada, TDK’nın parantez içindeki‘kadın’ ifadesiyle, kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temeli ataerkilliğe hizmet ettiği belirtilirken, “Türk Dil Kurumu’nun bu ifadesinde ‘kadın’ vurgusu yapması cinsiyetçi bir tutumdur. Zira flört etmek kişilerin karşılıklı olarak yaptıkları bir eylemdir ve hem erkek hem de kadın flört etmeye hazır, kolay flört edebilen karakterlere sahip olabilirler” denildi.

Kampanya metninde, TDK’dan bu ifadenin silinmesi istenerek şunlar söylendi: “Türk Dil Kurumu yetkililerinin bu yanlışı kasıtlı olarak yapmadıklarını düşünmek istesek dahi ortada göz göre göre yapılmış ciddi bir hata vardır. Kadınlar olarak, kurum yetkililerinin söz konusu açıklamadaki kadın ifadesini silmelerini istiyor, sesimizi duyurmak için hem kadınlardan hem de erkeklerden destek bekliyoruz.”

Change.org’daki kampanyaya buradan ulaşılabilir.

TDK’nın ilgili sayfası için buradan.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.