Sağlık sendikaları: Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz

0
Sağlık sendikaları: Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz

Sağlık sendikaları Doğu ve Güneydoğu’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları esnasında hayatını kaybeden sivil vatandaşlar ve sağlık emekçilerinin ölümlerine dikkat çekmek için sağlık bakanlığının önünde basın açıklaması yaptı.

 

Açıklamaya CHP milletvekillerinden Aytuğ Atıcı, Tur Yıldız Biçer ve Türk Tabipler Birliği, Türk Dişhekimleri birliği, SES, DSİS, Türk Hemşireler Birliği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği sendikaları katıldı.

 

Grup adına açıklamayı okuyan Türk Tabipler Birliği Merkez Yöneticisi Deniz Erdoğdu uluslararası kuralları, evrensel insan haklarını ihlal eden sayısız saldırı yaşadıklarını belirterek, “Sokağa çıkma yasakları kapsamında bugüne kadar birçok üyemiz hayatını kaybetti. Hastaneler, ambulanslar saldırı altında. Sağlık Bakanlığı ise sağlık çalışanlarını korumak için zırhlı ambulanslardan bahsediyor. Biz Sağlık Bakanlığı’na durumu anlatmaya çalışıyoruz. Oysa sağlık yöneticileri bu konuda üç maymunu oynuyor. Bize karşı yaşanan saldırılara bir de medya saldırısı eklenmiştir. Medya aracılığıyla sağlık emekçileri terörist ilan ediliyor, yaralı güvenlik güçlerini bile bile kötü tedavi etmekle suçlanıyorlar. Bu saldırıların geldiği boyut en hafif ifadeyle kirli ve tehlikeli provokasyona ulaşmıştır. Bu yayınlar maksatlıdır. Sağlık çalışanlarını, hekimleri adıyla birlikte hedef göstermek gazetecilik değildir, ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik bu kadar saldırı varken neredesiniz? Sağlık çalışanlarını hedef göstermeye bir çift sözünüz yok mu?” şeklinde konuştu.

 

“HANGİ KOŞULLARDA OLURSA OLSUN GÖREVİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Yaşanan katliamları nefretle kınadığını belirten Sağlık Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Gönül Erdem, “Yaralı kadına yardım etmek için sokağa çıkan üyemiz Aziz Yural keskin nişancılar tarafından vurularak öldürüldü. Basında yer alan çirkin haberler öfkemizi daha da büyütüyor. Bizi basında suçlu ilan ediyorlar. Biz suçluların kimler olduğunu çok iyi biliyoruz. Hak ihlalleri yapan, insanları katleden suçludur. bu suçlular Suruç’ta ve Ankara’da da meydandaydılar. Biz hangi koşulda ve nerede olursa olsun görevimizi sürdüreceğiz. Aziz arkadaşımızın izinde gitmekte ısrarlıyız. Sayın Müezzinoğlu Sağlık Bakanı olarak davranmayı unutmuş, bir savaş bakanı gibi hareket etmeye başlamıştır. Bu savaşınızı bizim üzerimizden meşrulaştıramazsınız. Bizim tarafımız barıştır” diye konuştu.

 

Sağlık sendikaları: Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz

 

“KURŞUNLARIN NAMLUDAN ÇIKMAMASI İÇİN BURADAYIZ”

Buraya sadece hedef gösterilen ve öldürülen sağlık çalışanları için gelmediklerini söyleyen CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Biz hekimler insanın en temel hakkı olan yaşam hakkı için de buradayız. Güneydoğu’da yaşananların bir iç savaştan farkı kalmamıştır. kurşunların namludan çıkmaması için buradayız. Savaşa karşı barış demek için buradayız. Sağlık Bakanı bizim meclisteki taleplerimize bir kelime dahi cevap vermemiştir. Bizde derdimizi sokaktaki vatandaşlarımızla anlatmak için geldik. Biz morglar doldu taştı dediğimizde, onlar yeni morglar açıyoruz diyecek kadar alçaklaştılar. Bizim görevimiz kimseye fark uygulamadan herkese tedavi uygulamaktır. Bunların arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bulunuyor. Biz yaşamalıyız ki hastalarımıza şifa verelim. Savaşı derhal durdurun. Meclis yoluyla diyalog geliştirin” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here