16 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 10, 2021
spot_img

Sandıklarda yaşanan seçim hileleri
Sabah 8.00’dan itibaren oy startının verilmesiyle beraber seçim hileleri haberleride gelmeye başladı. Bazı köylerde korucuların kimliksiz oy kullandığı belirtilirken. İsveç’ten gelen gözlemcilerin asker ve korucu tehdidiyle köyden kovuldukları söylendi.

Bazı illerde yaşanan seçim hileleri;

BİNGÖL
Bingöl’de halk sandık başına gitmeye başlarken, seçim gözlemcileri ilk engellemeyle karşılaştı. İsveç’ten gelen heyetlerin bulunduğu gözlemci heyet, merkeze bağlı Elmalı köyünde korucuların ve askerlerin tehditlerine maruz kaldı. Sandıkların kurulduğu okulda gözlemlerde bulunmak isteyen 4 kişilik heyet, korucular ve askerler tarafından silahla tehdit edilerek, okula girmelerine izin verilmedi. Korucu ve askerler ile heyet arasında yaşanan tartışmaların dozunun artması üzerine korucular heyet üyelerine, “Köyden çıkın yoksa öldürürüz sizi” tehdidinde bulundu. Heyet tehditler üzerine Elmalı köyünden ayrılarak, başka köye geçti. Kent genelinde sandık başlarında korucular ve askerler konumlandırılırken, Solhan’ın Gelintepe köyünde de korucular tarafından kimliksiz oy kullanıldığı savunuldu.
ELAZIĞ
Elazığ’ın Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Selim Hazar Dağlı Lisesi’nde polisler, tüm partilere ait müşahitlerin oy kullanma işleminden önce içeri girmesini engelledi. Yasal olarak, tüm parti müşahitlerinin oy kullanılacak bölümde seçim öncesinde pusula, zarf sayımı gibi hazırlıkları takip etme hakları bulunmasına rağmen polisler müşahitleri içeri alınmadı. Polisler, talimat gereği müşahitlerin oy kullanma saati başlamasıyla birlikte içeriye alınacaklarını belirterek, müşahitlerin geçişini engelledi.

AĞRI
Ağrı’da sabahın ilk saatlerinde oy verilecek okullara gelen seçmenler kuyruklar oluşturdu. HDP’nin her sandığı en az beş müşahitle korurken, Fransa’dan gelen bir grup gözlemci seçimleri izliyor. AKP İl Başkanı Abdurrahman Çetin’in köyü olan Yazıcı köyünde, yurttaşlara baskı yapılarak zorla açık oy vermeye zorladığı öne sürüldü. Yurttaşların tepkisi sonucu Yazıcı köyüne giden gözlemciler, usulsüzlüğe müdahale etti.

ARDAHAN
Ardahan’da sabah saatlerinde seçmenler sandık başına gitmeye başladı. Merkez ve ilçelerde oy kullanma işlemi yoğun bir şekilde devam ederken merkez Balıkçılar köyünde 83 seçmen olmasına rağmen 412 pusula olduğu öğrenildi. Yine aynı şekilde merkezi Çullu köyü ve Göle ilçesinde birçok köyde fazla oy pusulalarının olduğu öğrenildi. MUŞ Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Sungu Beldesi’nde AKP’nin adayı Abdulselam Er’in oy kullanacağı Hürriyet İlkokulu’na korucular eşliğinde geldiği belirtildi. Yurttaşların oy kullanımı için kuyruklar oluşturduğu okulda korucuların, toplu oy kullandığı ve okula hiçbir avukat ve gazeteciyi yaklaştırmadığı savunuldu. Arap nüfusunun yoğunlukta olduğu beldede yaşanan duruma hiçbir müdahalede bulunulmazken, hukuksuzluğa müdahale etmek isteyen avukatlar ve olayı görüntülemek isteyen gazeteciler de engellendi. VAN Van’da da hem görevliler hem de seçmenler, görevli oldukları okullara giderken, birçok okulda polislerin yasal olmadığı halde yedek müşahitleri ve halkı okul bahçesinden çıkardığı belirtildi. DERSİM Dersim’de seçim yasaklarına rağmen CHP bayraklarını mahallelerden sökmedi. CHP’nin anons araçları ise Moğoltay Mahallesi’nde tur atmayı devam sürdürüyor.
(DİHA)


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler