Ana SayfaHaberlerDünyadanTsipras: ''Türkiye Kıbrıs'ın egemenlik...

Tsipras: ”Türkiye Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ediyor”

Tsipras ilk resmi ziyaretini Kıbrıs’a yaptı. Tsipras, Türkiye’yi Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçladı.

Yunanistan seçimlerinde zaferle çıkan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Lideri Alexis Tsipras illk resmi yurtdışı ziyaretini Kıbrıs’a yaptı.

Türkiye Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ediyor

İlk resmi ziyaretini Kıbrıs’a yapan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Türkiye’yi Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçladı ve Ankara’nın Kıbrıs karasularındaki Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini geri çekmesini istedi.

Tsipras, bu adımın geçen Ekim’de kesilen Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlayabilmesine zemin hazırlayacağını belirterek, “Kıbrıs görüşmelerinin devamı için karşılıklı saygı gerekiyor. Çözüm halklara ve bölgeye fayda sağlar.

Görüşmeler devam etmelidir

Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği de Kıbrıs sorunun çözümünden geçer” diye konuştu. Yunanistan Başbakanı, “Araştırma gemisi Barbaros’un münhasır ekonomik bölgede Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmesi, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir ve müzakere sürecini sekteye uğratmaktadır.

Görüşmeler devam etmelidir. Ancak bunun için Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerine ve uluslararası hukuka saygı göstermesi ve tehditlerden vazgeçmesi gerekir” dedi. KIBRISLI TÜRKLERE MESAJ “Kıbrıslı Türklere vermek istediği mesaj” sorulan Tsipras, “Kıbrıs halkına yönelik mesajım birliktelik ve işbirliği mesajıdır, bunları kullanarak barış ve refahı yakalayabilirler” şeklinde konuştu. Tsipras’ın Kıbrıs ziyaretinde bazı Kıbrıs Türk dernekleriyle de bir araya geleceği belirtiliyor.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

AFP’den 11 fotoğrafla Sur’daki çatışmalar ve tahrip edilen tarih

Sokağa çıkma yasağının 9 gün aradan sonra kaldırıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesini...

25 Of The Best Award-Winning Wedding Photos Taken In 2014

1st Place in All About Light, Winter 2013, Taipei, Taiwan1st Place...

Tumblr’ın seçimiyle 2014’ün en iyi 19 Gif’i

Her yıl en çok beğenilen Gif'leri belirleyen Tumblr, 2014 yılının en...

Kayahan’ın herkesin bildiği ve en çok sevdiği 10 şarkısı

Öncelikle yaşadığı rahatsızlık sonrasında, defalarca tedavi sürecine girmesine rağmen 3 Nisan...

Tartışı-Yorum

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...