Ana SayfaHaberlerDünyadanTsipras: ''Türkiye Kıbrıs'ın egemenlik...

Tsipras: ”Türkiye Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ediyor”

Tsipras ilk resmi ziyaretini Kıbrıs’a yaptı. Tsipras, Türkiye’yi Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçladı.

Yunanistan seçimlerinde zaferle çıkan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Lideri Alexis Tsipras illk resmi yurtdışı ziyaretini Kıbrıs’a yaptı.

Türkiye Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ediyor

İlk resmi ziyaretini Kıbrıs’a yapan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Türkiye’yi Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçladı ve Ankara’nın Kıbrıs karasularındaki Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini geri çekmesini istedi.

Tsipras, bu adımın geçen Ekim’de kesilen Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlayabilmesine zemin hazırlayacağını belirterek, “Kıbrıs görüşmelerinin devamı için karşılıklı saygı gerekiyor. Çözüm halklara ve bölgeye fayda sağlar.

Görüşmeler devam etmelidir

Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği de Kıbrıs sorunun çözümünden geçer” diye konuştu. Yunanistan Başbakanı, “Araştırma gemisi Barbaros’un münhasır ekonomik bölgede Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmesi, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir ve müzakere sürecini sekteye uğratmaktadır.

Görüşmeler devam etmelidir. Ancak bunun için Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerine ve uluslararası hukuka saygı göstermesi ve tehditlerden vazgeçmesi gerekir” dedi. KIBRISLI TÜRKLERE MESAJ “Kıbrıslı Türklere vermek istediği mesaj” sorulan Tsipras, “Kıbrıs halkına yönelik mesajım birliktelik ve işbirliği mesajıdır, bunları kullanarak barış ve refahı yakalayabilirler” şeklinde konuştu. Tsipras’ın Kıbrıs ziyaretinde bazı Kıbrıs Türk dernekleriyle de bir araya geleceği belirtiliyor.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sinema endüstrisinin enkazı altında kalan düşük bütçeli 15 film

Bazı filmler gerek düşük bütçesiyle, gerek ülkelerindeki baskılar nedeniyle, gerekse yaşadığı...

Bilim dünyasına iz bırakan 5 kadın!

İş hayatında cinsiyet eşitliği en çok tartışılan konulardan biri. Tüm dünyada...

17 inanılmaz çalışmasıyla Rus Fotoğrafçı Anton Belovodchenko

Rus Fotoğraf Sanatçısı Anton Belovodchenko'nun kadın vücudunun anatomik yapısını konu alan...

Daha önce hiç görmediğiniz 11 ilginç kütüphane

Kitap okumak toplumlarda yerleşmesi zor bir alışkanlıktır. Gelişmekte olan toplumlar kitap...

Tartışı-Yorum

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den,...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir...