Türkiye’ye rağmen PYD Cenevre’ye davet edildi

0
salih müslim cenevre

Türkiye’nin “PYD Suriye barış görüşmelerine katılamaz” açıklamasına rağmen BM Suriye Özel Temsilcisi’nin yetkilendirdiği bir görevli Salih Müslim’i Cenevre görüşmesine davet etti.

 

Bas Haber’den Mehmed Salih Batırhan’ın haberine göre, PYD’nin İsviçre’de yapılacak Cenevre III görüşmelerine katılacağı öğrenildi. BasHaber’e konuşan Kobanê Kantonu Dışişleri Sözcüsü İbrahim Kurdo, ”ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da Türkiye’ye geldi. Bu görüşmelere bütün kesimlerin katılmasını istedi. Bununla ilgili görüşmeler yapılıyor” dedi.

salih müslim cenevre

25 Ocak’ta yapılması planlanan görüşmenin ileri bir tarihe ertelendiği ifade eden Kurdo, “25 Ocak görüşmeleri durdurularak ileri bir tarihe ertelendi. Suriye Demokratik Meclisi adıyla Cenevre Kongresi’ne katılmamız gerekiyor. Rusya da, ABD de ve bütün Avrupa ülkeleri de biliyor ki biz Suriye Demokratik Meclisi olarak Cenevre görüşmelerine katılamazsak bu görüşmelerin bir anlamı kalmayacaktır. Suudi Arabistan’da da muhaliflerle görüşmeler yapıldı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye’ye geldi. Bu görüşmelere bütün kesimlerin katılmasını istedi. Bununla ilgili görüşmeler yapılıyor. Bugüne kadar resmi bir davet gelmedi. Ama dolaylı yollardan PYD ve Demokratik Suriye Meclisi üyelerinin katılımıyla ilgili bir söz verildi” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here