Ana SayfaHaberler10 Maddede İrlanda İşçi...

10 Maddede İrlanda İşçi Vizesi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

İrlanda, kuzeybatı Avrupa’da yer alan bir ada ülkesidir. Doğal güzellikliklerinin yanında birçok tarihi bölgeye sahip olan İrlanda turistlerin oldukça ilgisini çeken bir ülkedir. Güçlü bir ekonomisi olan İrlanda birçok sektörde iş imkanları sunmaktadır. Avantajları nedeniyle İrlanda yabancı ülke vatandaşları tarafından çalışmak ve yaşamak için talep gören bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İrlanda’da çalışmak için bazı şartları yerine getirmesi ve çalışma vizesine başvurup çalışma izni alması gerekmektedir. 

İrlanda işçi vizesi ve vize başvuru süreci hakkında bilinmesi gerekenleri, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan İrlanda vizesi başvurularında en yüksek onay oranına sahip olan akredite kuruluş Vizem.net’in uzman danışmanlarından öğrendik.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İrlanda İşçi Vizesi Nedir?

İrlanda işçi vizesi, hamiline İrlanda’da çalışma hakkı sunan vize türüdür ve birçok çeşidi bulunmaktadır. İrlanda işçi vizesi uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür ve hamiline İrlanda’da 3 aydan uzun bir süreliğine kalma hakkı tanımaktadır. 

İrlanda Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

İrlanda çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Kritik beceriler çalışma izni
 • Genel çalışma izni
 • Bağımlı/Partner/Eş çalışma izni
 • Kurumlar arası transfer çalışma izni
 • Stajyerlik çalışma izni 
 • Servis sağlayıcı çalışma izni
 • Spor ve kültür çalışma izni
 • Değişim anlaşması çalışma izni
 • Tekrar yürürlüğe girme çalışma izni

En sık başvuruda bulunan İrlanda çalışma izni türleri kritik beceriler çalışma izni ve genel çalışma iznidir. 

İrlanda Kritik Beceriler Çalışma İzni Nedir?

İrlanda kritik beceriler çalışma izni, İrlanda’da eksiklik bulunan alanlarda çalışabilecek vasıflı kişilerin alabileceği bir çalışma izni türüdür. İrlanda kritik beceriler çalışma iznine; uzman sağlık çalışanları, sosyal bilimler ve fen bilimleri araştırmacıları, uzman mühendisler, bilgi teknolojileri uzmanları, uzman eğitimciler, bölge planlamacıları, mimarlar, tasarım uzmanları, sporcular ve satış uzmanları gibi birçok sektörden kişi başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. İrlanda kritik beceriler çalışma iznine başvurmak isteyen kişilerin; çalıştığı alandaki becerilerini ve tecrübesini kanıtlamak, en az iki yıllık bir iş teklifi almak, uygun meslekler listesinde bulunan ve bulunmayan meslekler için belirlenen maaş seviyelerini karşılamak ve ilgili alanda eğitimli ya da tecrübeli olmak gibi şartları sağlamaları gerekmektedir. 

İrlanda Genel Çalışma İzni Nedir?

İrlanda genel çalışma izni, vasıflı meslekler arasına alınmayan mesleklerde çalışan kişilerin başvurabileceği çalışma izni türüdür. İrlanda genel çalışma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; yıllık en az 30.000 euro maaş alması ve söz konusu pozisyon için uygun niteliklere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca İrlanda genel çalışma izni için işverenin de bazı kriterlere uyması şartı aranır; İrlanda’daki şirketin resmi olarak kayıtlı olması, İrlanda’da ticaret yapması, işgücü piyasası ihtiyaç testini geçmesi ve işgücü için istenilen nitelikleri sağlaması gerekmektedir.

İrlanda Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

İrlanda çalışma vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda çalışma vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin İrlanda’da faaliyet gösteren bir işveren ile iş sözleşmesi imzalamış olması ya da işverenden iş teklifi almış olması gerekmektedir.
 • İrlanda çalışma izni türleri arasından kritik beceriler çalışma izni dışındaki çalışma izni türlerine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin İrlanda’da yer alan işvereninin, söz konusu iş pozisyonuna uygun olacak Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ya da İsviçre vatandaşı birinin bulunamadığını gösteren İş Piyasası İhtiyaç Testi’ni geçmesi gerekmektedir. 
 • İrlanda çalışma izni türleri arasından kritik beceriler çalışma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, çalıştıkları alana bağlı olarak yıllık en az 30.000 euro ya da 80.000 euro maaş alıyor olmaları gerekmektedir. 
 • İrlanda çalışma izni türleri arasından genel çalışma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin yıllık maaş tutarının en az 30.000 euro olması şartı bulunmaktadır.
 • İrlanda çalışma izni türleri arasından kritik beceriler çalışma izni ve genel çalışma izni dışındaki türlerden birine başvuruda bulunacak kişilerin yıllık maaşları en az asgari ücret tutarı kadar olmalıdır.
 • İrlanda çalışma vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin İrlanda’da çalışacakları şirketin çalışanlarının en az yüzde ellilik kısmının Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ya da İsviçre vatandaşı olması şartı bulunmaktadır. 

İrlanda İşçi Vizesine Kimler Başvurabilir?

İrlanda işçi vizesine İrlanda’da çalışmak isteyen İngiltere, İsviçre ve Avrupa Ekonomik Alanına üye olan ülkelerinin dışındaki ülke vatandaşlarının başvuruda bulunma hakkı vardır.

İrlanda Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: İrlanda çalışma vizesi başvuru sahibine ait, planlanan İrlanda seyahatinin bitiş tarihinden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve en az 2 sayfası boş olan pasaportun aslı başvuru dosyasında ibraz edilmelidir. İrlanda çalışma vizesi başvuru dosyasında sunulan orijinal pasaport ile birlikte pasaporttaki tüm işlenmiş sayfaların fotokopileri de sunulmalıdır. Varsa başvuru sahibine ait eski pasaportların tümü, tüm işlenmiş sayfaların fotokopileri ile birlikte başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İrlanda çalışma vizesi başvuru formu: İrlanda çalışma vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden doğru bilgilerle eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve imzalı olarak başvuru dosyasında ibraz edilmelidir. 
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibine ait, 6 aydan eski olmayan, tüm yüzün net bir biçimde göründüğü, biyometrik standartlara uygun, 35 mm x 45 mm ölçülerine sahip, beyaz fonda çekilmiş ve renkli 2 adet biyometrik fotoğraf başvuru dosyasına eklenmesi gereken evraklar arasındadır. İrlanda çalışma vizesi başvurusunda sunulacak biyometrik fotoğrafların arkasına başvuru sahibinin isminin ve soyisminin yazılması gerekmektedir. 
 • Vize başvuru dilekçesi: İrlanda çalışma vizesi başvurusunda; İrlanda’ya gitme sebebi, İrlanda’da ya da başka bir Avrupa Birliği ülkelerinden birinde yaşayan bir aile bireyi hakkındaki bilgiler, İrlanda seyahatinin süresi, konaklama bilgileri ve vizenin şartlarına uyma kabulu gibi bilgileri içeren bir başvuru dilekçesi İngilizce olarak yazılmalı ve imzalı olarak başvuru dosyasında sunulmalıdır. 
 • Çalışma ruhsatı belgesi: Vizeye başvuruda bulunan kişi adına İş, Girişim ve İnovasyon Bakanlığı tarafından çıkarılmış; kritik beceriler çalışma ruhsatı belgesi, genel çalışma ruhsatı belgesi, kurumlar arası transfer çalışma ruhsatı belgesi, stajyerlik çalışma ruhsatı belgesi, servis sağlayıcı çalışma ruhsatı belgesi, spor ve kültür çalışma ruhsatı belgesi ve değişim anlaşması çalışma ruhsatı belgesi evraklarından birinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Başvuru sahibi ile İrlanda’da bulunan şirket arasında bir iş sözleşmesi varsa bu evrak vize başvuru dosyasına eklenmelidir. 
 • İrlanda’daki işe dair belgeler: İrlanda çalışma vizesi başvuru sahibinin İrlanda’da faaliyet gösteren şirkette yapacağı işle ilgili bilgileri ve alacağı maaşı belirten bir yazı başvuru dosyasında sunulmalıdır. İrlanda’da yer alan şirket, kişinin konaklamasını karşılayacak ise bu bilgi başvuru yazısında belirtilmelidir. Başvuru sahibinin profesyonel iş geçmişine dair detaylı bilgiler yazı içerisinde belirtilebilir. 
 • Seyahat sağlık sigortası: İrlanda çalışma vizesi başvurusunda bulunan kişi adına düzenlenmiş, İrlanda’da geçerliliği olan, en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan ve acil tedavi, çeşitli sağlık sorunları, hastaneye yatış ya da vefat gibi durumları kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Vize ücreti ödeme dekontu: İrlanda çalışma vizesi başvurusu için ödenmesi gereken vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont başvuru dosyasına eklenmelidir.

İrlanda çalışma vizesi başvurusunda sunulacak tüm belgeler orijinal olmak zorundadır. İrlanda çalışma vizesi başvurusunda gerekli olan belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olduğu durumlar vize reddi ile sonuçlanabilir. Ayrıca, İrlanda çalışma vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin herhangi bir ülke vize başvurusu reddedilmiş ise, bu bilginin de başvuruda paylaşılması gerekmektedir; önceden vize reddi bulunan kişilerin bu durumu gizlemesi İrlanda çalışma vizesi başvurusunun da reddedilmesine neden olmaktadır.

İrlanda Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda çalışma vizesi başvuru formu, İrlanda Adalet Bakanlığı’na bağlı olan www.visas.inis.gov.ie internet sitesi üzerinden online olarak doldurulmalıdır. İrlanda çalışma vizesi başvurularında sunulacak kağıt üzerinde ya da indirilmiş başvuru formları kabul edilmemektedir. 

İrlanda çalışma vizesi başvuru ekranı aşağıda yer alan görselde verilmiştir. 

hakkında

İrlanda İşçi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda işçi vizesi başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru için gerekli evrakları hazırlamaları gereklidir. İrlanda işçi vizesi için gerekli evrakları hazırlayan kişilerin, ilgili dış temsilcilikten randevu alınması gerekmektedir.

İrlanda vize başvuruları, Ankara’da yer alan İrlanda Büyükelçiliğine ya da İrlanda işçi vizesi işlemlerinde aracı kurum olan VFS Global’in vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Gerekli evraklar ile birlikte randevu tarihinde ilgili kuruma müracaat eden kişiler, biyometri işlemlerinin yapılmasının ardından İrlanda vize başvurusunu tamamlamaktadır.

İrlanda’da faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda vize başvuru işlemleri için Vizem.net üzerinden danışmanlık ve takip hizmeti alabilmektedir. 

Bilgi ve başvuru:0850 241 1868

İrlanda İçin İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İrlanda için işçi vizesi ücreti; tek girişlik vize başvuruları için 60 euro ve çok girişli vize başvuruları için 100 euro olarak belirlenmiştir.

İrlanda İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda işçi vizesi ortalama 10 gün içerisinde çıkmaktadır. İrlanda dış temsilciliğinde oluşabilecek yoğunluk durumu, resmi tatil günlerine denk gelinmesi ya da işçi vizesi değerlendirme sürecinde ek belge talep edilmesi gibi durumlara bağlı olarak vize çıkış süresi uzayabilmektedir.

İrlanda Çalışma Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

İrlanda çalışma vizesi en fazla 90 günlük süreyle verilmektedir, ancak İrlanda çalışma izninin geçerlilik süresi çalışma izninin türüne göre değişebilmektedir.

İrlanda Çalışma İzni Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, İrlanda çalışma izni süresi uzatılabilmektedir. İrlanda çalışma izni en fazla 5 yıllığına uzatılabilmektedir ve İrlanda çalışma izni sahibi kişilerin 5 yıllık süre sonunda kalıcı oturum iznine başvurma hakları bulunmaktadır. 

İrlanda Çalışma İzni ile Kalıcı Oturma İzni Alınır Mı?

Evet, İrlanda çalışma izni ile kalıcı oturum izni almak mümkündür. İrlanda’da çalışma izni ile kesintisiz bir biçimde 5 yıl süreyle kalmış kişilerin İrlanda oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunma hakları vardır. İrlanda’da 5 ila 9 yıl süreyle kalmış olan kişiler, gerekli şartları sağladıkları sürece vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler.

Sık Sorulan Sorular

İrlanda işçi vizesi ve İrlanda’da çalışma hakkında tarafımıza en sık yöneltilen sorulara uzman Vizem.net danışmanlarından aldığımız cevapları aşağıda derledik.

İrlanda’dan Çalışma İzni Alındığını Hangi Pasaport Damgaları Gösterir?

İrlanda’dan çalışma izni alındığını gösteren pasaport damgaları aşağıda listelenmektedir. 

 • Stamp 1: İrlanda’da çalışacak ya da işletme işletecek kişilerin ve Working Holiday vizesi ile İrlanda’da çalışacak kişilerin pasaportlarına vurulan damga türüdür.
 • Stamp 1A: İrlanda’da stajyer muhasebecilik programlarına dahil olacak kişilerin pasaportlarına vurulan damga türüdür. Stamp 1A damgasına sahip kişiler başka bir iş yapma hakkına sahip değildir. 
 • Stamp 1G: İrlanda’da yer alan bir üniversiteden mezun olan öğrencilerin pasaportuna basılan bir damga türüdür. Stamp 1G İrlanda öğrenci çalışma izni olarak işlev görür ve yeni mezunlara İrlanda’da 1 sene süreyle çalışma hakkı sağlar.
 • Stamp 2: İrlanda’da eğitim gören öğrencilerin eğitimleri sırasında yarı zamanlı olarak çalışmalarına imkan sunan bir damga türüdür. 
 • Stamp 4: En az 2 yıl süreli İrlanda’da çalışma izni olan kişilerin ve İrlanda aile birleşimi başvurusunda bulunan kişilerin pasaportuna vurulan damga türüdür.

İrlanda İş İmkanları Nasıldır?

İrlanda iş imkanları geniş olan gelişmiş bir ülkedir. İrlanda’nın 2022 yılı verilerine göre işsizlik oranı %5,30’dur. Ticaret, sanayi ve yatırım odaklı bir ekonomiye sahip olan İrlanda’da 2022 yılında asgari ücret 1.775 euro olarak belirlenmiştir.

İrlanda’da bilgi teknolojileri sektörü, finans sektörü, sağlık sektörü, satış sektörü ve inşaat sektörü aktif iş alımı yapan sektörler arasında yer almaktadır. İrlanda’da ortalama maaşlar; muhasebe çalışanları için 3.000 euro, doktorlar için 7.000 euro ve mühendisler için 4.000 eurodur. 

İrlanda’da En Çok Talep Gören Sektörler Hangileridir?

İrlanda’da en çok talep gören sektörler aşağıda listelenmektedir.

 • Teknoloji sektörü
 • İnşaat sektörü
 • Muhasebe ve finans sektörü
 • Reklam sektörü
 • Yayıncılık sektörü
 • Eğitim sektörü
 • Sağlık sektörü
 • Turizm sektörü
 • Bilgi teknolojileri sektörü
 • Eczacılık sektörü
 • Satış sektörü

İrlanda İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İrlanda iş bulma siteleri aşağıda listelenmektedir.

 • Jobs.ie
 • RecruitIreland.com
 • IrishJobs.ie
 • Jobs Ireland

İrlanda’da çalışmak isteyen kişiler, İrlanda iş ilanları içerisinden kendilerine uygun olan işlere başvuruda bulunabilirler.

İrlanda’da Dil Okulu Eğitimi Alarak Çalışılabilir Mi?

İrlanda’da dil okulu eğitimi alarak çalışmak mümkündür. İrlanda’da en az 25 haftalık bir dil eğitimi programına kayıt olan öğrencilere haftalık 20 saat çalışma izni verilmektedir. İrlanda’da dil okulu eğitimini tamamlayan öğrencilere ülkede 2 ay daha çalışma izni hakkı tanınmaktadır. 

İrlanda İşçi Vizesi Almak Kolay Mıdır?

İrlanda’da işçi vizesi almak, İrlanda’daki bir şirketten iş teklifi alındıktan ve gerekli şartlar sağlandıktan sonra kolay olmaktadır. 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

8 maddeyle Arabeskin nadide sanatçılarından ‘akımları’ öğrenelim

Köyden kente göçün 'zorunlu' bir sonucu olarak değerlendirilebilecek müziğimizdeki arabesk meselesi, toplumumuzda...

Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan

Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık sanatında da kadının adına pek...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

Tartışı-Yorum

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk...

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...