3.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 1, 2021

2021’de İngiltere Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

2021’de İNGİLTERE EVLİLİK VİZESİ  NASIL ALINIR

İngiltere evlilik vizesi diğer adıyla İngiltere  eş vizesi; Birleşik Krallıkta yaşayan bireylerin Birleşik Krallık dışında yaşayan partnerleriyle birleşimini sağlayan vize türüdür. İngiltere Evlilik vizesi başvuru süreci genellikle karmaşık ve stresli bir süreç olarak bilinmektedir. Danışman eşliğinde başvurmak başvurunun onaylanma ihtimalini arttırırken sürecin doğru yönetilmesini sağlar.

İngiltere  evlilik vize başvurularında adaylarının evliliğinin gerçekliliği sorgulanarak evli oldunduğuna dair kanıtlara bakılmaktadır. Ne yazık ki bu zorlu süreç, Birleşik Krallık göçmenlik sistemini bilmeyen ve tanımayan birçok gerçek evli çift için evlilik vizesi başvurusunun reddedilmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Vizem.net 2019 ve 2020 yılında toplam 46 evlilik vize başvuru onayı ile bu konuda Türkiye’de en iyi hizmet veren TURSAB kayıtlı acentedir.

İngiltere Evlilik Vizesi başvuru sürecinde İngiltere’de bulunan taraf vize başvurusunda bulunacak tarafa sponsor olmalıdır. Ayrıca bu birleşimi sağlayabilmek ve Türkiye’deki partneri ülkeye getirebilmek için başvuru sahibinin yılda en az £18,600  kazanıyor olması gerekmektedir. Bu miktarda geliri bulunmayan kişinin yeterli birikiminin bulunması gerekmektedir.

İngiltere’de bulunan partner iltica talebiyle ülkeye yerleştiyse bu birleşimi sağlayabilmek adına maddi yükümlülük taşımayacağı gibi İngiltere Aile Birleşimi Vizesine başvurma hakkına sahiptir.

 

İngiltere’de Evlilik

İngiltere evlilik vizesinin yanı sıra başvuru yapacak partnerlerde, bu evliliğin devamında İngiltere’deki Evlilik süreçleri için de çeşitli sorunlar doğabilmektedir. Ancak evlilik Birleşik Krallık dışında gerçekleştiyse ve evliliğin gerçekleştirildiği ülkenin koşullarına bakıldığında bir engel teşkil etmiyorsa genellikle İngiltere’de bu evlilik tanınır. Evliliğin geçerli olması için aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekir:

– Evliliğin gerçekleştiği ülkede resmi yollardan evlenilmesi

– Evlilik birlikteliğinin (LGBT için) gerçekleştiği ülkenin hukuk kuralları çerçevesinde bir engel tanımıyor olması

– Evliliğin birliktelik süreci boyunca taraflardan herhangi birinin ikamet ettiği ülkenin kanunlarında bu birlikteliği tanımayacak bir durumun bulunmaması

– Partnerlerin varsa önceki evliliklerinin resmi olarak sonlanmış olması

Bazı yaş ve yasaklanmış ilişki dereceleriyle ilgili ek maddelerin varlığı söz konusu olsa da eğer evliliğin gerçekleştiği ülkede evlilik resmiyet kazandıysa İngiltere’de de evlilik tanınmaktadır.

 

İngiltere’de Evlilik İçin Gerekli Belgeler

İngiltere evlilik vize başvurusunda en ufak bir belge eksikliği durumu ya da belgenin güvenilirliği ve tatmin ediciliğinde görünen bir hata maalesef ki vize reddine sebep olabilir. Bu yüzden başvuru sahibinin istenen bütün belgeleri eksiksiz ve kusursuz bir şekilde teslim etmesi gerekir.

İngiltere evlilik vizesi için evliliğinizin en az 2 yıllık bir birlikteliğe dayandığını gösterecek belgelerin sunulması gerekir. Bu belgeler evlilik cüzdanı, nüfus kayıt örneği ile evliliği destekleyecek her türlü belge olabilir.

Ayrıca tarihleriyle destekli bir şekilde sunacağınız görseller ve yazışmalar da evliliğin birer kanıtı olarak kabul edilmektedir. İngiltere evlilik vizesi başvuru şartlarından biri de her iki tarafın da 18 yaşını doldurmuş olmasıdır.

İngiltere Evlilik Vize başvurusunun başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından Türkiye’deki eşin partneriyle birlikte İngiltere’ye yerleşme süreci de çeşitli ve detaylı evrakları bir araya getirmeyi zorunlu kılmaktadır. Ülkeye girdikten sonra 3 ay içerisinde Home Office bürosuna istenen bütün belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir. İngiltere’de evlilik için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir:

– İngiltere evlilik vizesi başvuru süreci dokümanları


– İngiltere evlilik vizesi başvuru formu


– Vize başvurusunda istenen ve sunulan bütün belgeler


– İngilizce dil seviyesi yeterliliği belgeleri


– Tüberküloz test belgesi


– Sponsor yani İngiltere’deki eşin bilgi ve belgeleri


– Finansal düzeyinizi gösteren belgeler


– Çalışma veya işsizlik durumunuzu gösteren belgeler


– Evliliğin öncesi ve sonrasında ilişkinin devamlılığını destekleyen dokümanlar

– Vize

Ayrıca kamu fonlarına başvurma ihtiyacı duymadan Birleşik Krallıkta hayatı idame ettirilebilecği yönünde tatmin edici belgelerin sunulması gerekmektedir. Mali gereksinimlerinizi karşılayabilmeniz için en az  yılda 18.600 £ gelire sahip olunması gerekmektedir. Gerekli koşullar kişinin bulunduğu koşullara göre farklılık gösterebilir.

Bu noktada kabul almak temelde evliliğin güvenilirliğine ve kimseye ihtiyaç duymadan şahsi geçim kaynakları ile geçinebilme yetisine dayanmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Formu

İngiltere evlilik vizesi başvuru formu için GOV.UK adresinden edinilebilir. Başvuru formu temelde 2 aşamadan oluşmaktadır. Başvuru sahibi için ve İngiltere’de olan kişi için 2 farklı başvuru formu doldurulmalıdır.

İngiltere Evlilik Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Evlilik vizesi başvurularının ardından çiftler yoğun olarak “İngiltere evlilik vizesi ne kadar zamanda çıkar?” sorusuyla meşgul olmaktadır. İngiltere’de bulunan Home Office büroları Birleşik Krallık dışından yapılan başvuruların %95’lik kısmına ( eş vizeleri ve ek diğer bazı vize kategorileri için) başvuru tarihinden itibaren 12 haftalık bir süreçte geri dönüş sağlamaktadır. Kalan %5’lik kısım için ise en geç 24 hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz bir karar açıklanmaktadır.

Belirli başvuru merkezlerinde daha hızlı işlem süreci sağlayabilmek adına eş vizesi başvurusunda bulunanlara öncelik tanınmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan ingiltere evlilik vizesi 2019’da ortalama 7 haftada çıkarken  covid 19 salgını sebebiyle 2020’de ortalama 19 haftada alınabilmiştir.

İngiltere Evlilik Vizesi Ret Nedenleri

İngiltere evlilik vizesi ret nedenleri aşağıda sıralanmıştır

-Sunulan belgeler evliliğin doğruluğunu ve güvenilirliğini yeteri kadar teyit edemiyorsa

-Finansal yeterlilik tatmin edici düzeyde değilse,

-Sahte ya da eksik evrak sunulduysa

Kişinin şahsi durumuna göre daha farklı ret sebepleri ile karşılaşmak mümkündür. Bunun yanında daha önce İngiltere vizesine başvurduysanız ve vize almanıza engel olacak durumlarınız varsa yine ret ile karşılaşabilirsiniz.

İngiltere Evlilik Vizesi Sınavı Soruları

İngiltere evlilik vizesi başvurusu için talep edilen bir İngilizce dil sınavı bulunmaktadır. IELTS LIFE SKILLS isimli bu sınavda A1 düzeyinde İngilizce seviyesinde olmanız beklenmektedir. Konuşma ve dinleme bölümlerinden oluşan bu sınavı, başvuru yapacak bireylerin İngiltere’de hayatlarını devam ettirebilecekleri bir düzeyde tamamlamaları gerekmektedir. İngiltere evlilik vizesi sınavı soruları en temelde dinleme ve konuşma yeteneklerini ölçen mülakatlar olarak açıklanabilir.

Evlilik Yoluyla İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

Evlilik yoluyla İngiltere’ye gitme süreci aşağıdaki gibi ilerlemektedir.

  1. İngiliz vatandaşı eş ile resmi evlilik düzenlenip aile kartı alınır.
  2. İkamet iline göre ilgili İngiltere Başkonsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği’nden randevu alınır.
  3. Başvuru formu, dilekçeler ve gerekli evraklar beyan edilerek başvuru yapılır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda başvuru onay oranı 100% olup Türkiye’deki en iyi akredite acente skoruna sahiptir. 

Vize Başvuru Merkezi: 0850 241 1868

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,252BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler