23 Nisan’da Türkiye’yi utandıran çocuk hakları raporu

0

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşırken, Çocuk Hakları Merkezi Türkiye’yi uyandıran  raporu açıkladı. Rapora göre 2014’te 627 çocuk yaşam hakkı ihlaline uğradı.

 

Devlet eliyle ortaya çıkan yaşam hakkı ihlali 38 olurken devlet önlem almadığı için ortaya çıkan yaşam hakkı ihlali 589 olarak belirlendi.

Raporda, kamu görevlilerinin ihmali nedeniyle 28 yaşam hakkı ihlali göze çarpıyor. 2 yargısız infaz, toplumsal olaylarda 8 yaşam hakkı ihlali dikkat çekiyor.

Raporda bireysel silahlanmadan 20, trafik kazası, ev içi kaza, kentsel ve kırsal açık alanlardaki olayları da içine alan ihmal nedeniyle ölümlerde 372 çocuğunun hayatını kaybettiği görülüyor.

2014 yılında ise 61 iş cinayeti var. Bunlardan 53 çocuk işçi hayatını kaybediyor. İş yerindeki ölüm sayısı ise 8.

627 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Zete’den Hülya Karabağlı’nın haberine göre, Gündem Çocuk Derneği’nde Esin Koman ve Ezgi Koman tarafından basın toplantısıyla açıklanan “Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı 2014 Raporu, Türkiye’de çocukların nereye sürüklendiklerini göstermesi açısından önem taşıyor. Gündem Çocuk, basın toplanışında son durumu, “Bu yıl raporumuzdaki rakam geçen yıla oranla büyük bir değişiklik göstermedi. Bu durum Türkiye’de ne yazık ki azalmayan ve belki de artan çocukların yaşadıkları yoksulluğun, yoksunluğun, ayrımcılığın, ırkçılığın, şiddetin sonucu olarak karşımızda duruyor. Bu yıl da en az 627 Çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı yaşamını kaybetti” sözleriyle aktardı.

1 Ocak 2014- 31 Aralık 2014 arasını kapsayan raporda, “Çocuk Evlilikler” ve “Mülteciler” için ilk kez ayrı bir başlık açıldı. Rakamlar ise, çocukların sadece devlet tarafından değil ebeveynler tarafından da korunamadığını gösteriyor. “Şiddet Sebebiyle Yaşam Hakkı İhlalleri” başlıklı bölümde 55 çocuğun aile içi, akran ve çocuk cinayetini kurban gittiği görülüyor.

5 ÇOCUK EVLİLİK, 9 ÇOCUK UYUŞTURUCU KURBANI

Raporda, 5 çocuğun da erken yaş, 9 çocuk da uyuşturucu kurbanı oldukları dikkat çekiyor. Çocuk intihar rakamlarında artış var. 2014 yılında 23 çocuk intiharı var.

Mülteci bölümünde 38 çocuk ölümü dikkat çekiyor. Ezgi ve Esin Koman, bu rakamların basına yansıyan olduğuna dikkat çekiyorlar. Mültecilerle bilgi ve veri ulaşımının mümkün olmadığını söylüyorlar.

çocukların-yasam-hakki-infografik

URFA, ADANA VE KONYA İHLALİN İLK SIRA İLLERİ

Güneydoğu Anadolu ihlallerde ilk sırayı, Şanlıurfa, Adana ve Konya’da ilk üçteki iller. Toplantıda, en çok ölümlerin 13 yaş gurubu olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here