Ana SayfaKültür Sanat25. Uçan Süpürge Film...

25. Uçan Süpürge Film Festival’inin programı duyuruldu

25. Uçan Süpürge Film Festivali’nin basın toplantısı 11 Mayıs’ta Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yapıldı. Geçmişte olduğu gibi bu yıl da kadın yönetmenlerin imzalarını taşıyan 60’a aşkın filmin 105 seansta izleyiciyle buluşacağı festival, 26 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek. 2022 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan Alcarràs, 2021 San Sebastian Film Festivali’den En İyi Film Ödülü ile dönen Mavi Ay, Joanna Hogg’un modern klasikleri Hatıra ve Hatıra: Bölüm II ve usta İspanyol sinemacı Icíar Bollaín’in yeni filmi Maixabel’in de yer aldığı zengin bir program sunmaya hazırlanan festival, bu yıl bilet fiyatlarını her seansta öğrencilere 10 TL, tam biletleri ise 25 TL’den satışa sunarak kültüre erişimi yaygınlaştırmayı hedefliyor.  

25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin basın toplantısı 11 Mayıs’ta Anadolu Medeniyetleri Müzesi Konferans Salonunda yapıldı. Festivalin Kültür Bakanlığı, Çankaya Belediyesi, AB Delegasyonu, Kent Konseyi ve ana sponsorumuz Tunca Hukuk destekleriyle gerçekleştirileceği duyuruldu. Festival kapsamında 26 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 60’ı aşkın filmin gösterileceğine değinilen toplantıda ilk sözü Vakıf yönetiminden Cemre Öztoprak aldı. 

Konuşmasında festivalin bu yılki teması Kadınların Mirası’na vurgu yapan Cemre Öztoprak, “Bu tema ile kadınların yüzyıllardır süren toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin mirasını yükleniyor, geleceğe 25 yıldır kurduğumuz ağlar, deneyimler ve birikimler ile daha da güçlü bir kadın hareketi bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. 

Öztoprak ayrıca Uçan Süpürge Vakfı olarak zorlayıcı ekonomik şartlar sebebiyle sanattan yararlanma hakkına ket vurulduğunun ve sanata erişimin giderek zorlaştığının farkında olduklarını ve bu nedenle bilet fiyatlarını öğrenciler için 10 TL, tam 25 TL olarak belirlediklerini vurguladı. Öztoprak son olarak 10 gün boyunca festival filmlerinin toplam 105 seansta izleyiciyle buluşacağını hatırlattı.

Öztoprak’tan sonra söz alan festivalin program direktörü Nil Kural ise festival programı hakkında bilgi verdi. Kural programa ilişkin şunlara değindi:

 “Kadınların mirasından güç alan ve kadınların inşa ettiği bir geleceğe uzanan yol nerelerden geçiyor? Uçan Süpürge’nin bu yılki seçkisinde yer alan kadın sinemacıların bu soruya vereceği birçok yanıt var. Bunlar, barıştan, ekolojiden, adaletten, özgürlükten ve isyandan bahseden yanıtlar. Pandeminin sekte vurduğu sinemada film izlemenin benzersiz deneyimini yeniden canlandırıp ve sinemacılar ile izleyicileri ortak bir diyaloğa davet edecek zemini sunmayı planlıyoruz. Bu diyaloğun güçlendirici olacağını ve dayanışma ruhunu teşvik edeceğini düşünüyoruz.”  

Nil Kural’dan sonra söz alan Uçan Süpürge Vakfı yönetim kurulu üyesi Elif Topkaya Sevinç ise festivalin açılış gecesinin geçmiş yıllarda ödül alan tüm katılımcıları ve vakfın onursal başkanı Türkan Şoray’ın da katılımı ile 26 Mayıs akşam saat 20.00’de KARUM çim alanında gerçekleştirileceğini söyledi. Sevinç daha sonra festival kapsamında verilen ödüllere dair bilgi verdi.

KADINLARIN MİRASI TEMA ÖDÜLÜ KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ’NE

Bu yıl Uçan Süpürge Tema Ödülü; 1990’dan bu yana bir kültür/hafıza mekânı ve kalıcı bellek olarak her kesimden ve inançtan kadının desteği ve özverisi sayesinde oluşmuş Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne veriliyor. Uçan Süpürge Vakfı, kadınların kültürel mirasında çok önemli bir yere sahip olan Kadın Eserleri Kütüphanesi’ni kadınların bir bellek mekânı olarak görüyor ve merkezin kadınların mirasını taşımaya devam etmesi için destekliyor.

Bu yıl Onur Ödülü, 40 yılı aşkın sinema ve tiyatro oyunculuğu ile kariyerine sayısız başarı ve ödül sığdırmış olan Şerif Sezer’e sunuluyor. Sinemanın farklı bölümlerinde emek veren kadınların başarılarını kutlamak amacıyla, Türkiye sinemasının ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise oyuncu Neşe Yulaç ve Ayşenil Şamlıoğlu ile yapımcı Anna Maria Aslanoğlu’na sunulacak. 

Neşe Yulaç, 70 yılı aşkın tiyatro ve sinema oyunculuğuyla Türkiye sinema tarihinin başyapıtları olan “Kanun Namına”, “Kardeş Kurşunu”, “Son Beste” ve “Hicran Yarası”nın da aralarında bulunduğu pek çok önemli filmde rol aldı. 

Sinema ve tiyatro oyunculuğu ile öne çıkan Ayşenil Şamlıoğlu ise ödül alan bir diğer isim. “İşe Yarar Bir Şey”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok” ve “Aşk, Büyü, vs.” başta olmak üzere çağdaş Türkiye sinemasının önemli yapımlarında yer aldı. 

Genç yaşına rağmen çok sayıda başarılı projeye imza atan yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, “Körfez”, “Yuva” ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü için yarışan “Salı”; Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü alan “Maddenin Halleri” ve son olarak 2022 İstanbul Film Festivali’nden Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve En İyi Senaryo ödülleriyle dönen Zuhal’in yapımcılığını üstlendi. 

Genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verilen Genç Cadı Ödülü, genç sinemacı Nazlı Bulum’a sunuluyor. Nazlı Bulum, Sarajevo Talents ve Berlinale Talents’ın oyunculuk stüdyolarına katılmış, “Sen Ben Lenin”, “Kar”, “Mavi Dalga”, “Beni Sevenler Listesi” ve aynı zamanda oyuncu ve yapımcılığını da üstlendiği “Büyük İstanbul Depresyonu” gibi yakın dönemde önemli başarılar elde etmiş filmlerde ve televizyon dizilerindeki başarılı oyunculuğuyla kendinden söz ettirmeye devam ediyor. 

GELECEĞE DAHA GÜÇLÜ BİR KADIN HAREKETİ BIRAKMAK İÇİN: KADINLARIN MİRASI

Her yıl başka bir temayla seyircisiyle buluşan Uçan Süpürge’nin çeyrek asrı geride bıraktığı 25. yılının teması Kadınların Mirası. Bu temayla Uçan Süpürge, kadınların yüzyıllardır süren toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin mirasını yüklenerek, geleceğe daha güçlü bir kadın hareketi bırakmak için çalıştığını vurguluyor. 

60’I AŞKIN KADIN YÖNETMEN İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Bu yıl festivalde Endonezya’dan Hindistan’a Costa Rica’dan Arjantin’e Birleşik Krallık’tan Vietnam’a geniş bir coğrafyadan gelen 60’ı aşkın kadın yönetmenin yeni filmleri izleyicilerle buluşacak. 

FIPRESCI ödüllü Her Biri Ayrı Renk yarışmasında yaratıcı sinema dilleriyle öne çıkan dokuz film yer alıyor. Türkiye’den Ceylan Özgün Özçelik’in kendilerine şiddet uygulayan eşlerini öz savunma olarak öldürdükleri için hapiste olan kadınlara ses verdiği belgeseli “Cadı Üçlemesi 15+” bölümde yer alan filmler arasında yer alıyor. Romanyalı ünlü animasyon yönetmeni Anca Damian’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve Robinson Crusoe efsanesi üzerine müzikal bir fabl sunan yeni filmi “Ada”, Türkiye prömiyerini Uçan Süpürge’de Her Biri Ayrı Renk bölümünde yapacak. 

Pembesiz Mavisiz seçkisinde LGBTİ+ konusuna eğilen filmler izleyiciyi bekliyor. Fransa’dan genç bir kadının duygularının peşinde gittiği “Anais’in Aşkları”, Türkiye’den Kader Gülşen ve Zekiye Kaçak’ın imzasını taşıyan Bu Ben Değilim bölümde yer alan filmlerden ikisi. 

Olay Yeri: Aile bölümünde kadın sinemacıların aileyi merkeze aldığı filmler yer alıyor. Carla Simón’a 2022 Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı kazandıran “Alcarràs”, usta sinemacı Claire Denis’nin yeni filmi “Bıçağın İki Yüzü”,  Romanya’dan sert bir aile hikâyesi sunan “Mavi Ay”, Olay Yeri: Aile bölümde izleyiciyle buluşacak. 

İsmini Nobel ödüllü Belaruslu yazar ve araştırmacı gazeteci Svetlana Aleksiyeviç’in sözlü tarih anlatısından alan Kadın Yok Savaşın Yüzünde seçkisinde barışı inşa eden kadınlara dair filmler bir arada. Türkiye’den Didem Pekün’ün Bosna Savaşı sırasındaki Birleşmiş Milletler görüşmelerini aktardığı “Disturbed Earth” ve Suriye’den Ukrayna’ya gelip savaştan kaçamayan bir mülteciyi merkeze aldığı Ukrayna yapımı “Bu Yağmur Hiç Dinlemeyecek”, bu seçkinin filmleri arasında yer alıyor.  

Türkçe ismini Marguerite Duras’ın Yıkmak Diyor Kadın’ından, İngilizce ismini ise Fiona Apple’ın son albümü Fetch the Bolt Cutters’dan alan bölümde geleneğe, kadınları hapseden sisteme karşı bir çıkış yolu arayan filmler izleyiciyle buluşacak. 2021 San Sebastian Film Festivali’den En İyi Yönetmen Ödülü ile dönen “Cennet Gibi”, bol ödüllü özgürleşme öyküsü “Clara Sola” ve 2022 Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan “Değerli Taşlar” bu bölümde izleyiciyle buluşacak. 

Küçük Kadınlar bölümü Endonezya’dan Avusturya’ya büyüme hikâyelerini bir araya getiriyor ve bir kız çocuğu olmanın zorluklarına dair tanıdık bir hissiyatta ortaklaşıyor. Vietnam’dan çocuk yaşta evlenmeye zorlanan kız çocuklarını merkeze alan belgesel “Sisin Çocukları”, Endonezya’dan benzer bir konuya odaklanan kurmaca film “Yuni”, Belçika’nın Oscar adayı “Oyun Alanı”, Küçük Kadınlar bölümünde bulunuyor.  

Ayak Basılmamış Yollar seçkisinde ise tiyatrodan sinemaya ve edebiyata kadınların yaratım sürecine odaklanan filmler bir araya geliyor ve hem zor hem ilham veren bir izlek oluşturuyor. Joanna Hogg’un otobiyografik ve modern klasikler olarak nitelendirilen filmleri “Hatıra” ve devamı niteliğinde “Hatıra: Bölüm II”, Uçan Süpürge’de peş peşe gösterimlerle izleyiciyle bu bölümde buluşacak.

British Council’ın desteğiyle Uçan Süpürge’nin Birleşik Krallık’tan “Birds’ Eye View”, Tunus’tan “Regards de Femmes” ve Lübnan’dan Beyrut Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’yle birlikte oluşturduğu Perdeyi Sahipleniyoruz seçkisi, bu dört ülkeden kadın filmlerinin ortak bir seste hak arayışının ve temsil edilmeyenlerin sesinde buluştuğunu gösteriyor. Elif Nazlı Durlu’nun birçok ödül kazanan filmi “Zuhal” de bu seçkide Türkiye’den yer alan film. 

Türkiyeli sinemacılar da geniş bir temsille bu coğrafyada kadın olmanın hissini izleyiciye geçiriyor. Türkiye seçkisinde yer alan kısa metrajlı ve belgesel filmler arasında Esra Yıldız’ın “Vatansız” adlı belgeseli, 2021 Antalya Film Festivali’nden En İyi Kısa Film Ödülü kazanan Siz Biraz Uzak Kaldınız” da yer alıyor. 

FIPRESCI YARIŞMA JÜRİSİ BELLİ OLDU

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) ödül verdiği ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge’de bu yıl da Her Biri Ayrı Renk seçkisinde 9 film FIPRESCI ödülü için yarışacak. Bu yıl festivalde ağırlanacak FIPRESCI jürisinde Ukrayna’dan Elena Rubashevska, Slovakya’dan Ladislav Volko ve Mısır’dan Ahmed Samy Youssef bulunuyor. Aslen Ukrayna’nın Bucha kentinde yaşayan şu an Polonya’da bulunan Elena Rubashevska Kino Ukraine ve Cinema Femme’de yazıyor. Slovakyalı Ladislav Volko ise Film Press, Slovak Radio ve Nove Slovo başta olmak üzere çeşitli yayınlarda film eleştirisi yapıyor. Mısırlı film eleştirmeni Ahmed Samy Youssef ise Ajmidan ve Ida2at’da yazılarına devam ediyor. 

FESTİVAL PROGRAMI WWW.KADİNLARİNMİRASİ.COM ‘DA

Festival programı ve gösterim çizelgesi 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne özel hazırlanan www.kadinlarinmirasi.com ve Uçan Süpürge’nin sitesi www.ucansupurge.org.tr‘de erişime açıldı. Biletler ise Büyülü Fener Kızılay Sineması gişelerinde ve online olarak www.biletinial.com adresinde 14 Mayıs cumartesi gününden itibaren satışa sunulacak.  

Bilet fiyatları Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda tüm seanslarında öğrenci 10 TL ve tam 25TL. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki tüm gösterimler ise 10 TL. olacaktır.

(Türkan Çatal Yıldız)

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Devlet üniversiteleri yine sınıfta kaldı

Dünyanın en önemli üniversite puanlama kuruluşlarından olan Times Hiher Education...

Analiz: 2020 büyüme hedefinin gerçekleşmesi çok zor

Hükümetin 2020 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyüyeceğine dönük hedefinin...

YPG’nin büyük çaplı bir harekatı artık kaçınılmaz

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin YPG'nin kontrolündeki Rimelan hava üssüne 4 kargo uçağı...

HDP binasına bombayı getiren kişinin eşkali tespit edildi

HDP'nin Adana'daki binasına yapılan saldırıyla ilgili soruşturma yürüten emniyet, eşkali saptanan...

Tartışı-Yorum

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir korku ve sindirme politikası uyguladı. Hayatın bir parçası haline gelen bu uygulamalarda kaybedilenlerin çoğunu; öğrenciler, öğretmenler, sendikacılar (örgütlü...

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi doğanın dili, gözyaşı aktı, acı köprü oldu…”) dizeleri ile anlatıyor şair Semra Çelebî, ‘Birîn’ adlı şiir kitabında, gerçeğin...

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz bu anlar zihnimizde mıh gibi tüm gerçekliğiyle çakılı da olabilir. Dediğim gibi hangisinin doğru olduğunu sınamak mümkün değil.Zihnimde...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça cümleyi tekrarlayarak Engin dertlerine bir de çağlayanlar ekliyordu. Gözyaşları bakışımızın değdiği her yerdeydi. Kara elbisesi; pul parlaklığını, onun...

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi ve tariflenen alandan hangi konuya nasıl yaklaşılması gerektiği de kendiliğinden açığa çıkıyordu. Karışık ama bence kesinlikle böyleydi.İnsanın yaşadığı...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir bahar var ve gelecek mutlaka çocuk. Umudun ışığını taşıyor, geleceğimiz umudumuz çocuk. En amansız fırtınalar diner çocuk, savrulur...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep terden söküktü.Daha O Boy’uyla karar vermişti ev yapmaya. Bir evin temelini attı. Atış o atış..Seni inşaat işçisi; fayans...

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan er) milletin geneliyle olan ilişkisine de kolayca yansıtabilmiştir. Aktarılan bu hususi ethos (değerler sistemi), subayın tüm yaşamını geçirdiği...

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp ve ama ‘devletin de bir bildiği vardır’ fikriyatının serin sularında kol gezmeye devam ediyorlar. Hükümet ile ‘paralel’ devlet...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor unvanlar. Erlerle tanımlayıp erlerle var ediyorlar kendilerini. Erleri çekin rütbeliler gelsin çığlığını bir iyi niyet olarak okumak gerekiyor en başta....

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça değerlidir.Olmadığında, küçümsenir ve ayaklar altına alınır”Bundan tam 6766 yıl önce (MÖ 4750) Asur ve Babil kaynaklarına göre, tarihte...