Ana SayfaHaberlerBilimABD'de bir üniversitesitede doktora...

ABD’de bir üniversitesitede doktora öğrencisi vajinasından yoğurt üretti

ABD’nin Wisconsin Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Cecilia Westbrook sıra dışı bir şey denedi ve vajinasından yoğurt üretmeyi başardı.

 

Ne kadar ilgilidir bilinmez ama Anadolu’nun kırsal kesimlerinde maya olmadığı zaman koyunun kuyruk kısmında bulunan ve koyun idrarının değdiği kıllar süte bulandırılarak mayalanması sağlanırdı. Ancak şimdi okuyacağınız yöntem tamamen farklı ve apayrı bir deney. Wisconsin Üniversitesi‘nde doktora öğrencisi olan Cecilia Westbrook, ilginç bir buluşu gerçekleştirdi. Westbrook, “neden kadın salgılarını da yemek malzemesi olarak kullanmayalım’ sorusundan yola çıkarak vajinasından yoğurt üretmeyi başardı.

Wisconsin Üniversitesi, Cecilia Westbrook, vajina, yoğurt, vajinadan yoğurt üretti, yoğurt nasıl yapılır, haber, bilim, dünya, abd,
Socialmagazine’den Ayşe Yılmaz’ın haberine göre, ABD‘nin Wisconsin Üniversitesi‘nde doktora öğrencisi olan Cecilia Westbrook vajinasının sağlıklı bakteriler ve mikroorganizmalarla dolu olduğunu söyleyip vajinasından yoğurt üretti.
Daha önce Avrupa’da ayak parmakları arasında oluşan mantarlardan peynir ürettiklerini ve satışa çıkardıklarını biliniyordu ama vajinasındaki bakterilerden yoğurt üretmek oldukça şaşırtıcı.
Cecilia Westbrook olayı şöyle anlatıyor; “Her vajina binlerce çeşit bakteri ve organizmaya ev sahipliği yapar. Bu organizmalar laktik asit, hidrojen peroksit ve vajinayı sağlıklı tutan diğer maddeleri üretirler. Vajinada bulunan en baskın bakteri laktobasil’dir. İlginçtir ki, bu bakteri aynı zamanda süt, yoğurt ve peynir yapımında da kullanılıyor’.
Uzmanlar sağlıklı olduğu konusunda hem fikir
“Bir araya getirme metodu” tahta bir kaşık ile gerçekleştirilmiş. Cecilia önce pozitif kontrol (starter kültüründe olduğu gibi gerçek bir yoğurtla) yapmış ve ardından negatif kontrol (katkısız süt) ile kendi bedeninin üretimi olan maddeyi bir araya getirmiş. Yoğurt gece boyunca bekletilmiş ve sabaha bir kase yoğurt hazır hale gelmiş.”
Ayrıca Cecilia’ya göre vajinasından yaptığı yoğurt ekşi, keskin ve neredeyse acı bir tat bırakmış ağzında. Söylediğine göre Hindistan yoğurdunun tadına oldukça benziyormuş bu tat. Bu nedenle Cecilia yoğurdunu yaban mersinleri ile birlikte yemiş.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

İnsanlık tarihinin dönüm noktaları

Yer yuvarlağı büyük bir kitap gibi ayaklarımızın altında duruyor. Yer kabuğunu...

Tolga Girgin’den hayrete düşüren 30 adet 3D çalışması

Sanatçı Tolga Girgin, yaptığı 3D kaligrafik çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. Elektrik...

Sanatçı Aydın Büyüktaş’tan bir istanbul parodisi: Flatland

Aydın Büyüktaş'ın "Flatland-Düzülke" adlı fotoğraf serisi, alışık olduğumuzun dışında bir İstanbul'un hikayesini...

Avuç içi kadar mutluluk veren özel resimler!

Rus Sanatçı  Svetlana Kolosova tarafından avuçlara yapılan resimlerden olan çalışmalar büyük...

Tartışı-Yorum

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir.Hep aynı hikâye....