Ana SayfaHaberlerSağlıkAkciğer Kanseri, Akdeniz Ateşi...

Akciğer Kanseri, Akdeniz Ateşi Ve Ağız Yarası Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer ateşi ve akciğer kanseri en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaya başlamıştır. Özellikle son yıllar da bu hastalık ile ilgili pek çok farklı tedavi yöntemi ortaya çıkmaktadır. Doğru bir tedavi yöntemi uygulanır ise kısa süre içerisinde iyileşme durumu söz konusu olmaktadır. Tedaviye geç başlanır ise hastalıkta onarım sürecinin önüne geçilmiş olur. Hastalık tedavisinin erken ortaya konması hayat kurtaran etkenlerden biridir.

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız bölgesinde pek çok farklı sebebe bağlı olarak yaralar meydana gelmektedir. Ağız yaralarını evde çeşitli yöntemler ile tedavi etmek mümkün olmaktadır. Örneğin karbonat ile ağızı gargara yapmak yara oluşumuna sebep olan bakterilerin ortadan kalkması konusunda fayda sağlamaktadır. Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusunun diğer bir cevabı ise tuz olmaktadır. Ağızda bulunan mikropların ortadan kalkması konusunda fayda sağlamaktadır. 

Ağız Yaraları

Ağız yaralarının oluşum sebepleri farklı olmaktadır. Bazı kişiler de diş fırçalamama ve ağız hijyenine dikkat etmeme gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Bazı kişilerde ise çok fazla baharat tüketimi ve asitli içecek tüketimi ile meydana gelmektedir. Aynı zaman da hormon değişimi de ağız yaraları gibi problemlere sebep olmaktadır. Gebelik döneminde hormonal değişim söz konusu oluğu için ağız yaraları da çok sık rastlanmaktadır.

Ağız Yaraları Nasıl Geçer?

Ağız yaralarının onarımı için ve iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulanabilecek pek çok farklı yöntem söz konusudur. Yaralar çok büyük ise uzman bir hekime başvurarak tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat daha küçük ağız yaraları nasıl geçer diye merak ediyorsanız evde kolay bir şekilde yapıldığını bilmeniz gerekir. Ada çayı, hindistan cevizi yağı ve aleo vera gibi dolap içerikler ile ağızda bulunan yaraları tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğerde oluşan kanser kanseri tedavisi en zor olan kanser çeşitlerinden biridir. Peki akciğer kanseri belirtileri nelerdir? En belirgin olan belirtisi göğüs ağrısı olmaktadır. Aynı zaman da gün geçtikçe artan öksürük de belirgin belirtileri arasında yer almaktadır. İştahsızlık, ses kısılması ve kilo kaybı da belirtileri arasında yer almaktadır.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanserinin tedavi süreci oldukça uzundur. Bu süreç içerisinde başarı sağlayabilmek açısından en önemli durum erken teşhis olmaktadır. Hastalığa erken teşhis konulur ise kurtulma durumu çok büyük bir ihtimal olmaktadır. Akciğer kanseri daha çok ileri yaştaki insanlarda görülmektedir. Aynı zaman da çok fazla sigara ve alkol tüketen kişilerde de rastlanan bir hastalık olmaktadır. Erkekler de kadınlara nazaran daha sık ortaya çıkmaktadır.

Akciğer Kanseri Evreleri

Akciğer kanserinin evreleri 4’e ayrılmaktadır. Kanser hücresi yalnızca akciğer içerisinde ise bu birinci evre olmaktadır. En yakın lenf bezlerine doğru yayılma gösteriyor ise 2. evre olduğu anlamına gelmektedir. Karın boşluğu ve iki akciğerde de kanser hücresi görülüyor ise 3. evre akciğer kanserinin varlığı söz konusudur. Akciğer kanseri evreleri arasında en zoru 4. evre olmaktadır. Tedavisi de son derece zorludur.

Akdeniz Ateşi

Karın ve ciğerde oluşan ağrılara ve tekrarlayan ateş durumuna Akdeniz ateşi adı verilmektedir. Bu hastalık daha çok çocuklar da meydana gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu hastalık daha çok Akdeniz bölgesinde yaşayan kişiler de görülmektedir. Kalıtsal bir hastalık olduğu için anneden ve babadan çocuklara aktarılmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 12.000 civarında kişide görülmektedir.

Akdeniz Ateşi Nedir?

Sürekli olarak ateşlenme durumu ile meydana gelen kalıtsal hastalığa verilen isim Akdeniz ateşidir. Akdeniz ateşi son derece zor bir hastalık olup dünya üzerinde az kişi de görülmektedir. Hastalığın net bir tedavisi de söz konusu olmadığı için bu durumun daha zor olmasına sebebiyet verilir. Akdeniz ateşi nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Çeşitli ilaçların kullanılması ile hastalık belirtilerinin azaltılması durumu meydana gelmektedir. 

Akdeniz Ateşi Belirtileri

Akdeniz ateşinin en net belirtisi düşmeyen ateş durumu olmaktadır. Ateş sürekli olarak yüksek derece de devam etmektedir. Ateş 38 derecenin altına düşmez. Aynı zaman da karın ağrısının sürekli hale gelmesi de Akdeniz ateşi belirtileri arasında yer almaktadır. Göğüs ağrısı ve dizlerde oluşan eklem ağrısı da hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ayaklar da kırmızı döküntülerin oluşması da belirtilerden biri olmaktadır. 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En iyi 12 film müziği!

Sinema sadece görüntünün rol aldığı bir bir sanat değildir. Görüntüyü tamamlayan,...

20 güzel şiiriyle anlamı büken bir şair: Özdemir Asaf

Özdemir Asaf, sözü kavrayış biçimi ve vuruculuğu ön plana çıkarmasıyla pek çok...

Kamp yapacaklara altın değerinde 5 ipucu

Şehir hayatının yoğun trafiği ve yaz mevsiminin gelmesiyle beraber artan seyahat özlemini...

Reuters’ın seçimiyle son 30 yıla damga vuran 56 fotoğraf!

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters'ın fotoğrafçılarının çektiği fotoğraflardan derlenen 56...

Tartışı-Yorum

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...