Akdoğan: Başkanlık sisteminde kararlıyız

0

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan “Başkanlık ve yeni anayasa konusunda kararlıyız” dedi.

Anayasa konusunun şu an için öncelikleri olduğunu ifade eden Akdoğan, “Anayasa, bütün siyasi partiler ile uzlaşı aracılığıyla gerçekleşecek bir mesele. Burada bizim kararlılığımız belli. O kendi takviminde yürüyecek” dedi.

7 Haziran seçimlerinden sonra “HDP çözüm sürecinin ancak filmini yapar” diyen Akdoğan, sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

Akdoğan, şöyle konuştu: “Şimdi mesela biz bugün tek başına iktidar olmadık diyelim. Bunu kim yapacak? O konuşanlar bunu tek başına yapabiliyorlar mı? Yapamıyorlar. Onların uzmanlık alanı ancak film çekmek, onu çekerler dedim. Yoksa bundan sonra bu süreçler yapılamaz. Kimse yapamaz anlamında söylemedim. Bu süreci hükümet çok iyi niyetle çok çaba gösterdi. Bunların hepsini örgüt sabote etti. Habur, Silvan, Kobani gibi bir çok olay ile bunu sabote etti.”

Sürecin devamını her zaman arzu ettiklerini belirten Akdoğan, “Kobani olaylarında da süreç koptu biliyorsunuz. 7 Haziran’dan sonra da gerçekleşen terör olayları tamamen başka bir meseleye getirildi. Çünkü örgüt, silah ile amacıma ulaşmak istiyorum dedi. Devam eden mesele, hükümetin ne yapmak istediğinden ziyade, örgütün girdiği yol. Bu milli birlik ve kardeşlik sürecidir. Bu bağlamda geri adım atmış değiliz. Vatandaşlarımızı kucaklamaya, reformlar yapmaya devam ediyoruz. Ama ortada elinde silah olan bir örgüt var. Açık terör eylemleri ile bir yere varmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here