Akgirişim Deniz Suyu Ters Ozmoz Sistemleri

0

Türkiye’nin en başarılı inşaat firmaları arasında sayılan Akgirişim, deniz suyu ters ozmos sistemleri ile su sorunlarına alternatif çözümler üretmenin yanı sıra akıllı konut projeleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Akgirişim projelerindeki ters ozmos nedir, nasıl faydalanılır, ters ozmos nerede kullanılır ve bizlere faydası nedir gibi tüm soruların yanıtları haberin detayında…

Dünya üzerinde yaşayan insanların yarattığı kirlilik ve buzulların erimesi, ilerdeki su ihtiyacımızı karşılanması konusunda bizi tehlikeye düşürüyor. Buzulların erimesi ve sıcaklığın artmasından dolayı yağışların azalmasına müteakip iklimlerde değişiklikler görülebiliyor. Ekolojik sistemin su döngüsü çevresinde kısır döngüsünü gözler önüne serdiğimizde “suyun sadece içmek için değil yaşamak ve Dünya’nın yaşamına devam etmesini sağlaması” açısından önemini kavrayabiliyoruz.

Gelişen teknolojiyle birlikte gelecekteki “su” sorununun önüne geçilmesi mümkün gözüküyor. Ancak, bunun için denizlerin ve okyanusların temiz kalması ve ağır metaller içermemesi çok önemli bir detay. Akgirişim öncülüğünde uygulanmaya başlanan ters ozmos sistemleri bugün birçok fabrikada da kullanılmaya başlandı. Peki, ters ozmos nedir, ne için kullanılır, inşaatlarda ters ozmosun önemi nedir gibi soruların yanıtları haberin devamında…

Akgirişim Firması Nedir? Deniz Suyu Ters Ozmos Sistemleri Akgirişim’de Nasıl Kullanılıyor?

Akkök Holding’e ait olduğu bilinen Akgirişim, İstanbul başta olmak üzere birçok kentin en iyi inşaat firmalarından birisi olarak kabul görüyor. EPC müteahhitlik hizmetleri sunan Akgirişim, ticari ve gayrimenkul projelerinin yanı sıra kentsel dönüşüm projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor.

Anahtar teslim sanayi tesislerinde iddialı projelere imza atan Akgirişim, ters ozmos sistemlerini bu tür inşaat projelerinde kullanmaya önem veriyor. Geleceğin projelerini şimdiden tasarlayan ve mümkün kılan Akgirişim’in bugüne kadar tamamladığı projeler ise şöyle;

  • Toplu konut ve marka konut projeleri
  • Kentsel dönüşüm projeleri
  • Ticari ve konut bazlı karma gayrimenkul projeleri
  • Sanayi ve evsel atık su arıtma tesisi projeleri
  • Anahtar teslimli kimya ve endüstriyel tesisleri
  • Deniz suyu ters ozmos tesisleri

Ters Ozmos Nedir, Neden Kullanılır?

Dünya’nın gitgide ısınması gelecekteki “su bulamama” korkusunu tetikliyor. Devletler tarafından da önemli görülen bu soruna çözüm sunan teknoloji ise ters ozmos sistemlerinde mevcut. Atık su arıtma imkanını sağlayan ters ozmos yöntemindeki tek hedef, temiz su elde etmektir. Şebeke suyunda da yer alan tüm kimyasalları ve mikropları temizleyen ters ozmos sistemleri inşaat sektörünün yanı sıra ilaç ve gıda sektöründe de çokça tercih edilmektedir.

Suyun içindeki ağır metalleri ayrıştırma konusunda alanında tek olan ters ozmos, içme suyu arıtımı ve deniz suyu arıtma konusunda en iyi sistemlerden birisidir. Suyun kendi kendine temizlenmesi esasına dayanan ters ozmosta suya dışarıdan hiçbir şekilde müdahale edilmemektedir.

Ozmotik basınç sayesinde temiz su ayrıştırmasının mümkün olduğu ters ozmos, ileri bir filtreleme sistemidir. Suyun az yoğun ortamdan çok yoğun ortama emilmesini ifade eden ozmos kelimesi, ayrıştırma sistemlerinde bu nedenle bu ismi almaktadır. ABD’de geliştirilen ters ozmos sistemleri, temiz su üretmek amacıyla tasarlanmış ve kullanıma açılmıştır. Su tüketimini ciddi oranda azaltan ters ozmos sistemleri, denizden içme suyu elde etme bağlamında gemilerde de kullanılmaktadır.

Yarı geçirgen membrandan suyun filtrelenmesini esas alan ters ozmos teknolojisini Türkiye’de Akgirişim projelerine entegre ediyor. Sanayi sitelerinin kurulumunda, gayrimenkul inşaatlarında ters ozmos sistemlerini kurmaya gayret eden Akgirişim ile “su” İstanbul için ileriki yıllarda sorun olmayacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here