Anarşistlerin ‘İnfial’ atölyesine baskın: 3 gözaltı

0

İstanbul’da bir grup anarşist genç tarafından kurulan ‘İnfial’ adlı atölyeye polisler tarafından basıldı. Öz savunma kursu verilen atölyede ‘silahlı örgüt üyeliği ve örgüt propagandası’ iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı.

Beyoğlu’nda faaliyet yürüten,‘İnfial’ adlı atölyede geçen ay ‘öz savunma teknikleri’ adlı kurs açıldı. Kursun duyurusunda, “Öz savunma anarşist mücadelenin ve yaşamın göz ardı edilemez unsurlarından biridir. Toplumsal ve bireysel hayatlarımızda her an karşımıza çıkan toplumsal şiddet aygıtına ve onun aparatlarına (faşistler, seksistler, homo/transfobikler, çeteler, ajanlar, linççiler, eli sopalı esnaf vs.) karşı sürekli ayık durmak ve öz savunmamızı geliştirmek zorundayız. Kursumuz uluslararası kafes dövüşçüsü bir yoldaşımızın rehberliğinde gerçekleşecektir” ifadeleri kullanıldı.

Bir gazete kursun tanıtımından yola çıkarak, kursu “Anarşistlerden iç savaş hazırlığı” diye haber yapınca, Savcılık tarafından inceleme başlatıldı.Belediye tarafından yapılan incelemede, iş yeri için başvuruda bulunulmadığı, içeride masalar ve sandalyelerin olduğu, perdeyle kapalı olduğu, işleticisinin tespit edilemediği” bildirildi.

3 Gözaltı

Atölyede yapılan aramada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içerdiği iddiasıyla iki afişe el konurken; birisi aramada hazır bulunan avukat olmak üzere üç kişi gözaltına alındı.Ticari faaliyet yapılmadığı halde iş yeri ruhsatı olmadığı gerekçesiyle atölye mühürlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here